Állás Jogász projektmunkatársat keresünk a Jogállamiság Programunkba

Témakör: Fogvatartás és tisztességes eljárás

Mindenki kerülhet olyan helyzetbe, hogy kiszolgáltatottá válik az állam hatalmával szemben.

A témáról bővebben

Régebbi tartalmat vagy dokumentumot keresel? Használd a keresőnket!




                

Találatok szűrése kategória szerint


Találatok száma: 624 db.



  • Az előállítás nem lehet előrehozott büntetés

    A Debreceni Törvényszék jogerős ítéletben mondta ki, hogy a nyíregyházi rendőrök jogsértően állítottak elő egy szabálysértéssel gyanúsított autóst. Ez a rendőri intézkedés szükségtelen és aránytalan volt. A Magyar Helsinki Bizottság ügyfele panaszának így hamarosan helyt kell adnia a rendőrségnek.

  • Szabálysértési eljárás kisokos: mit jelent, milyen lehetőségeid vannak?

    Évente 150-200 ezer bűncselekmény válik ismertté Magyarországon. Ennek a többszörösére rúg a szabálysértések száma. Ez annál is feltűnőbb, mert bár számtalanszor követünk el kihágásokat, de többnyire ezeknek csak a töredéke miatt indítanak szabálysértési eljárást ellenünk. Egy átlagos polgár alig tud valamit a szabálysértésekről. Hogy tájékozottabb legyél, ebben segít a Magyar Helsinki Bizottság kisokosa.

  • Túl kevés elítéltnek biztosítják a kegyeleti jogot

    Két év alatt összesen 182 kérelmet nyújtottak be fogvatartottak, hogy hozzátartozóik temetésén részt vehessenek vagy meglátogathassák sírjukat. Ebből 46-ot engedélyeztek, mindössze minden negyediket. Pedig főszabály szerint a kegyeleti jogot nem lehet önkényesen korlátozni a börtönben sem.

  • Helsinkis siker – újabb lépés a börtönökben a minőségi kapcsolattartás felé

    A Magyar Helsinki Bizottság 2017 óta dolgozik azért, hogy a látogatók megpuszilhassák, megölelhessék fogvatartott hozzátartozójukat a látogatáskor. Most elértük, hogy egy részük a látogatófogadás elején és végén végre köszönthesse, megérinthesse egymást. Több mint 5000 családnak lett egész más a beszélője július 1-től.

  • Milyen a börtönkoszt Magyarországon?

    A jelenlegi élelmezési rendszer a magyar börtönökben nem megfelelő: a fogvatartottak elmondásai szerint a mennyiségek kevesek, a minőség nagyon rossz. Sok intézetben a fizikai munkát végző dolgozó ugyanannyi ételt kap, mint a nem dolgozó fogvatartott. Ráadásul egyre többen vannak, akiknek az egészségük miatt speciális étrendre van szükségük.
  • LMBTQI fogvatartottak jogai az Európai Unióban

    A Magyar Helsinki Bizottság projektpartnerként vesz részt a bécsi Ludwig Boltzmann Intézet által koordinált és az Európai Unió támogatásával megvalósuló “LMBTQI fogvatartottak jogai az Európai Unióban” című nemzetközi projektben. A projekt, melyben az olasz Associazione … Tovább olvasom

  • Éhező fogva tartott nővel kötött egyezséget az állam

    Az életveszélyes allergiákkal küzdő L. N. indokolatlanul hosszú ideig volt letartóztatásban, ezért a magyar államnak fizetnie kell neki. A Magyar Helsinki Bizottság 167 centis ügyfele 56 kilóról 43-ra fogyott le, és négyszer volt életveszélyes allergiás rohama a börtönben. A strasbourgi bíróság egyezségi ajánlatát elfogadva a magyar állam 5200 eurós jóvátételt fizet a kérelmezőnek.

  • Újra kell tárgyalni a meghalt férfi panaszperét 

    Súlyos sérüléseket szenvedett előállítása során egy békési férfi, majd nyolc nap múlva meghalt. Sem a rendőrség, sem a bíróság nem talált hibát a rendőri intézkedésben. A Kúria friss döntése azonban hatályon kívül helyezte a legutolsó ítéletet. Így újra esély nyílik arra, hogy tisztázódjék végre, terheli-e felelősség a rendőrséget ebben a tragikus ügyben. 

  • Eltörték a bordáját, az ügyészség mégis leállította a nyomozást 

    Nem hajlandó tovább nyomozni az ügyészség egy meglehetősen egyértelmű bántalmazási ügyben. Rendőrök vertek meg egy előállított büntetlen előéletű férfit. A miskolci eset nem számít páratlannak, a legtöbb rendőri bántalmazás miatt indított eljárás így zárul nálunk. A Magyar Helsinki Bizottság ügyfele nem nyugszik bele ebbe, és panaszt adott be, hogy feljelentését tisztességesen vizsgálják ki. 

  • Fontos változás a börtönökben: kategóriák és kreditpontok – tájékoztatóink

    2024. március 1-től változik az elítéltek büntetés-végrehajtási intézeten belüli besorolása. Azt, aki március 1-je előtt is bent volt, legkésőbb május 30-ig átsorolják az eddigi rezsimekből kategóriákba. Azt, aki március 1-je után kezdi a büntetését, már az új szabályok szerint fogják besorolni. Ezelőtt a végrehajtási fokozat és a rezsim-besorolásuk határozta meg, hogy például mennyit telefonálhattak egy héten, hogy hány alkalommal és milyen hosszan Skype-olhattak szeretteikkel, vagy hogy mennyi pénzt költhettek el szabadon.

  • Kezd beérni a civil jogvédők erőfeszítése: biztató változások a börtönökben

    Elkezdték leszerelni, vagy kisebbekre cserélni a börtönökben a mennyezetig érő plexifalakat. Ezek törvényt sértve hat éve akadályozzák a fogvatartottak és hozzátartozóik személyes kapcsolatát. A Magyar Helsinki Bizottság üdvözli a változásokat. Egyúttal arra figyelmeztet, hogy a plexifalak leszerelése vagy magasságuk csökkentése önmagában még kevés, mert a strasbourgi bíróság és a hazai törvény is fő szabályként és nem kivételként írja elő a fogvatartottak és látogatóik fizikai érintkezését.

  • Hozzátartozók petíciója az ölelésért

    Fogvatartottak családtagjai petíciót adtak át a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának. A hozzátartozók és civil jogvédők azt szeretnék elérni, hogy végre álljon vissza a törvényes állapot: a fogvatartottak és látogatóik újra megölelhessék egymást, puszit adhassanak egymásnak és a gyerekeiket is ölbe vehessék a rabok a beszélők ideje alatt. Egy friss strasbourgi ítélet szerint „a térelválasztó elemmel” történő elkülönítés csak akkor lehet jogszerű, ha azt valós biztonsági megfontolások indokolják.




Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság