Tájékoztató a feltételes szabadságra bocsátásról
A feltételes szabadságra bocsátás lehetőséget teremt a szabadságvesztés büntetés végrehajtandó részének csökkentésére. Ha a bíróság úgy dönt, Önnek nem kell a büntetése egészét kitöltenie.
Mindenki kerülhet olyan helyzetbe, hogy kiszolgáltatottá válik az állam hatalmával szemben.
A feltételes szabadságra bocsátás lehetőséget teremt a szabadságvesztés büntetés végrehajtandó részének csökkentésére. Ha a bíróság úgy dönt, Önnek nem kell a büntetése egészét kitöltenie.
Évente 150-200 ezer bűncselekmény válik ismertté Magyarországon. Ennek a többszörösére rúg a szabálysértések száma. Ez annál is feltűnőbb, mert bár számtalanszor követünk el kihágásokat, de többnyire ezeknek csak a töredéke miatt indítanak szabálysértési eljárást ellenünk. Egy átlagos polgár alig tud valamit a szabálysértésekről. Hogy tájékozottabb legyél, ebben segít a Magyar Helsinki Bizottság kisokosa.
A Magyar Helsinki Bizottságnál mintabeadványokat írtunk azoknak a fogvatartottaknak, akik szeretnének részt venni a családtagjuk temetésén.
Korábban eltiltották a közügyektől? Bv.-ben volt? Ennek ellenére lehet, hogy van választójoga.
2024. március 1-től változik az elítéltek büntetés-végrehajtási intézeten belüli besorolása. Azt, aki március 1-je előtt is bent volt, legkésőbb május 30-ig átsorolják az eddigi rezsimekből kategóriákba. Azt, aki március 1-je után kezdi a büntetését, már az új szabályok szerint fogják besorolni. Ezelőtt a végrehajtási fokozat és a rezsim-besorolásuk határozta meg, hogy például mennyit telefonálhattak egy héten, hogy hány alkalommal és milyen hosszan Skype-olhattak szeretteikkel, vagy hogy mennyi pénzt költhettek el szabadon.
A Magyar Helsinki Bizottság régóta dolgozik azon, hogy a fogvatartottak és hozzátartozóik minél közvetlenebb és bensőségesebb módon tudjanak egymással kapcsolatot tartani. Ezért régóta küzdünk azért is, hogy a beszélőn a családtagok megérinthessék, megölelhessék egymást, ezt ne akadályozza a plexifal.
A börtön önkényesen törölheti a nyilvántartásból a kapcsolattartót. Például arra hivatkozhat, hogy a kapcsolattartás nem elég rendszeres vagy „nem indokolt”. Van, hogy az adatok elavulását hozzák fel, pedig nem is történt változás. Ezt a gyakorlatot panaszolja évek óta több rab és hozzátartozóik a Magyar Helsinki Bizottságnak.
Továbbra is kártalanítás jár azoknak az embereknek, akiknek a büntetés-végrehajtási intézetben nem biztosították a megfelelő életteret.
Ez a tájékoztató arról szól, hogy Ön mit tehet, ha a fogvatartása alatt a büntetés-végrehajtási intézet kárt okozott Önnek. A tájékoztatóból megtudhatja, hogyan kaphat kártérítést, és hogyan juthat jogi segítséghez, ha nincsen pénze arra, hogy ügyvédet hatalmazzon meg a képviseletére.
Elöljáróban négy alapelv, amiről ne feledkezz meg tüntetés közben sem:
I. Csak a békés tüntetést és tüntetőt védi a törvény.
II. Fő a nyugalom, ne adj okot erőszakra. Ne szegülj szembe a rendőri intézkedéssel akkor sem, ha úgy érzed, hogy az jogsértő.
III. Van lehetőség panaszra és jogi elégtételre, de nem a helyszínen.
IV. Lehetőség szerint ügyvéd jelenlétében tegyél vallomást.
A krónikus betegségben szenvedő elítélt, akiről a bv. intézet orvosa – szükség esetén szakorvos bevonásával – megállapította, hogy az alapvető szükségleteinek kielégítésére nagyobb részt vagy teljes mértékben önállóan képtelen, mindennapi életvitelében folyamatos segítségre, ápolásra szorul, és egészségi állapotában meghatározható időn belül érdemi javulás nem várható, otthonápolási őrizetbe helyezhető, ha valaki írásban tett nyilatkozatban vállalja a gondozását.
Hogyan tarthatnak kapcsolatot a fogvatartottak a börtönből? Milyen szabályok vonatkoznak a személyes látogatásra, és mennyibe kerül a telefonálás? Elérhető-e még a Skype? Ilyen kérdésekre ad rövid választ a FECSKE (Fogvatartottakat és Családjukat Képviselő Csoport) tájékoztatója.
A Magyar Helsinki Bizottság évtizedek óta foglalkozik a rendőri túlkapások problémájával, és nyújt jogi segítséget azoknak, akiknek rendőri intézkedés következtében sérültek az alapvető jogaik.
A börtönből való szabadulás nem is olyan egyszerű, mint elsőre elképzeljük. Ha a filmélményeink jutnak eszünkbe, ott gyakran egy igazi, katartikus élményként mutatják be. Fel sem merül, hogy miután az elítélt átlépi a börtön küszöbét egy egész sor teendő vár rá. Most ezeket a feladatokat segítünk átgondolni és megtervezni.
Mire készüljön, aki bevonulás előtt áll? Az alábbiakban azt foglaltuk össze, mire számíthatnak a bevonulók a börtönbüntetésük első napján.
Olyan keveset tudunk a börtönök belső világáról, hogy hatalmas sokk és félelem övezheti a bevonulást. A börtönbüntetés ráadásul nem csak az elítéltnek, de a családtagjainak is óriási csapás lehet, akik szerettükért aggódnak. A tiszta, világos és átfogó információ sokat enyhíthet ezen, ezért alább megírtuk, hogy az ítélet után mikor kell börtönbe vonulni és milyen esetben kaphat valaki halasztást.
Az Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) az fordulhat, aki úgy véli, hogy megsértették az Emberi Jogok Európai Egyezményében foglalt emberi jogait, és a sérelmét a hazai fórumokon nem tudta orvosolni.
Az anya-gyermek részlegen az anyáknak lehetőségük van úgy megkezdeni büntetésüket, hogy nem kell egyévesnél fiatalabb gyermeküktől elszakadniuk. A részleg a Bács-Kiskun Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben található, melyet a gyermekek igényeire tekintettel alakították ki, ezért van például napi védőnői és csecsemőgondozói szolgálat, fejlesztő játékok és speciális programok, lehetőségek. Amikor a gyermek eléri az egyéves kort, az anyának át kell adnia őt a családjának. A részleg speciális szabályai ezt az átadást is meg szeretnék könnyíteni a gyermek számára.
A mai naptól, azaz 2022. február 1-től az eljárás megindításának határideje 4 hónapra csökken a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bírósága előtt a korábbi 6 hónap helyett. Az új határidőt akkor kell alkalmazni, ha … Tovább olvasom
Tájékoztatónkból megtudhatod, milyen lehetőségeid vannak, ha rendőr bántalmazott, és hogyan juthatsz jogi segítséghez.