Bíróságok Elnöki megtorlás a Kúrián
Szakmai bírálatuk miatt két kúriai alkalmazottal szemben is retorziót alkalmazott Varga Zs. András.
Jogvédő civil szervezetek részletes tájékoztatója a legfontosabb tudnivalókkal.
Adminisztratív koordinátor munkatársat keresünk. Legfontosabb feladatai: a háromfős adminisztratív csapat munkájának összehangolása, az iroda működésével kapcsolatos feladatok proaktív tervezése, koordinálása, rendezvények szervezése, szerződésekkel kapcsolatos ügyintézés, statisztikai kimutatások készítése, illetve a munkánkat segítő sokszínű egyéb adminisztratív és támogató feladatok.
Gyors egymásutánban két kúriai alkalmazottal szemben is retorziót alkalmazott Varga Zs. András, a Kúria elnöke a működését érintő szakmai kritikák elhallgattatása céljából. A véleménynyilvánítás elfojtásával a Kúria elnöke a bírói működés alapvető garanciájától kívánja megfosztani alkalmazottait: attól, hogy jelezhessék a függetlenségük megsértését. Mindkettőjüket kifogástalan szakmai tevékenységük ellenére szankcionálta munkáltatójuk. A Kúria elnöke Kovács András bíró esetében a tanácselnöki megbízását függesztette fel, egy főtanácsadót pedig azonnali hatállyal elbocsátott.
A kirendelt védői rendszer működése és annak hatékonysága alkotmányos alapjogokhoz és értékekhez kötődik. A kirendelési rendszer megteremtésekor és fenntartása során számos alapjogi jelentőségű tényezőt kell figyelembe venni, az alábbiakban ezeket vesszük sorra.
Az alapvető jogok biztosához telepített területek, az egyenlő bánásmód intézményes védelme, az alapjogsértő rendőri intézkedések elleni panaszrendszer és a kínzást megelőző mechanizmus nem működnek megfelelően. A Magyar Helsinki Bizottság és a Háttér Társaság látleletet készített az ombudsmani intézmény kiüresítéséről.
A kormány továbbra sem teljesíti az uniós forrásokhoz való hozzáférés feltételeinek jelentős részét. Nem tett megfelelő lépéseket az Európai Bizottság és a tagállamok által azonosított jogállamisági és emberi jogi aggályok teljes körű kezelése érdekében. Civil szervezetek friss értékelése szerint így jelenleg is számos, a korrupcióellenes keretrendszerrel, a közbeszerzésekkel, a jogalkotási folyamattal, az egyetemi autonómiával, a menedékkérők és a szexuális és nemi kisebbségek jogaival kapcsolatos kérdés megoldatlan. A 27 ún. „szupermérföldkőből” 10 máig nem teljesült. Mielőbb érdemi intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy az ország és polgárai hozzáférhessenek az uniós forrásokhoz.
A törvény tiltja a fogyatékossággal élő emberek szabálysértési elzárását, mégis rendszeresen zárják őket börtönbe kisebb kihágásokért. A sérülékenységükre nem fordítanak kellő figyelmet az igazságszolgáltatás szereplői. Civil jogvédők ezért levélben fordultak a börtönökhöz, hogy tartsák be a törvényt.
Jelentkezz, és tegyünk együtt az emberségesebb fogvatartásért!
Az Országgyűlés tegnap elfogadta a börtönbeszélők új szabályait. A Magyar Helsinki Bizottság és a Fogvatartottakat és Családjukat Képviselő Csoport (FECSKE) üdvözli a 2017 óta hatályos rendelkezések eltörlését és a mostani humánusabb szabályozást. A változtatások az elítéltek hozzátartozóinak családi és magánélethez való jogát is biztosítják.
A Magyar Helsinki Bizottság ingyenes, a Magyar Ügyvédi Kamara által nyilvántartásba vett másfél napos képzést szervez ügyvédek és más jogászi hivatásrendek képviselői, civil szervezetek és szakszervezetek munkatársai számára „Jogállamiság és alapjogvédelem az Európai Unióban” címmel … Tovább olvasom
108 napon át tartottak fogva jogellenesen egy kiutasított menedékkérőt, akinél semmi szükség nem volt az idegenrendészeti őrizetre. A hazai hatóságok és bíróságok megsértették G. H. szabadsághoz és biztonsághoz való jogát, és rosszhiszeműen jártak el – állapította meg az Emberi Jogok Európai Bírósága. Az iraki férfit a Magyar Helsinki Bizottság képviselte az eljárásban.
35 éves a Magyar Helsinki Bizottság. Ennek ünneplésére összegyűjtöttünk 35 fontos pillanatot az elmúlt évekből. Emlékezz velünk a sikereinkre és támogasd a munkánkat!
Célunk a jogszerű, nemzetközi normákat tiszteletben tartó, ésszerű büntető igazságszolgáltatási rendszer kialakításában való részvétel.
Az Alkotmánybíróság (AB) ma elutasította a Transparency International Magyarország alkotmányjogi panaszát. Ezzel egyelőre megmarad a „szuverenitásvédelmi törvény” összes olyan önkényes rendelkezése, amely a polgárok egyéni szabadságát, a kormányfüggetlen szerkesztőségek és civil szervezetek működését fenyegeti. A civil szervezetek ezután sem hátrálnak meg, és az összes lehetséges jogi fórumon támadják a kormány közveszélyes politikai projektjét.
Börtönben van a szeretted és kérdésed van a börtönbeli életről, a benti szabályokról? Jogi tanácsra van szükséged, mert a szerettedet a börtönben jogsértés érte? Segítségre van szükséged egy nyomtatvány kitöltésében, amire a hozzátartozód kért meg? … Tovább olvasom
A Fővárosi Törvényszék mai, első fokú ítélete arra kötelezi a Belső-pesti Tankerületi Központot, hogy a Kölcsey Ferenc Gimnáziumból elbocsátott tanároknak fizesse ki az elmaradt távolléti díjukat és végkielégítésüket. A Magyar Helsinki Bizottság öt ügyfelének összesen mintegy 28 millió forintot ítélt meg a bíróság.
Az Alkotmánybíróság (AB) pénteken már másodszor tárgyal a kormány politikai propagandaprojektjéről, a szuverenitásvédelmi törvényről. Ma 31 civil szervezet közösen fordult a bírósághoz, hogy a Transparency International Magyarország alkotmányjogi panaszát további érvekkel támogassa, és kérje a … Tovább olvasom
A Debreceni Törvényszék jogerős ítéletben mondta ki, hogy a nyíregyházi rendőrök jogsértően állítottak elő egy szabálysértéssel gyanúsított autóst. Ez a rendőri intézkedés szükségtelen és aránytalan volt. A Magyar Helsinki Bizottság ügyfele panaszának így hamarosan helyt kell adnia a rendőrségnek.
Egy nappal a kitűzött időpont előtt, formai okokra hivatkozva halasztotta el a bíróság a Kocs településről kilakoltatott menedékes családok képviseletében indított per tárgyalását. Az érintett kárpátaljai nők és gyerekek augusztus eleje óta várják, hogy gyorsított eljárásban mondja ki a bíróság, hogy joguk van a támogatott lakhatáshoz. Mindössze a hónap végéig van hol maradniuk.
Az emberi jogokért, jogállamért és menekültekért való kiállásunkért rangos nemzetközi elismerést kaptunk, a 2024-es Paul Weis-díjat. Ez további bátorítást ad nekünk, és nemcsak a menedékjog, hanem a civil jogvédelem további területein is.
A Magyar Helsinki Bizottság Magyarország egyik vezető emberi jogi civil szervezete. Alapértékeink a demokratikus jogállam, a tisztességes eljárás, a kínzás, embertelen bánásmód és hátrányos megkülönböztetés tilalma és a menekültek védelme. Céljainkat jogi segítségnyújtással, stratégiai pereskedéssel, képzéssel, valamint a hazai és nemzetközi közvélemény tájékoztatásával érjük el. Működésünket az Európai Unió, az ENSZ különböző szervezetei, továbbá számos magánalapítvány támogatja.