Elismerés A Helsinki Bizottság Paul Weis-díjat kapott
Az emberi jogokért, jogállamért és menekültekért való kiállásunkért.
Jogvédő civil szervezetek részletes tájékoztatója a legfontosabb tudnivalókkal.
A Debreceni Törvényszék jogerős ítéletben mondta ki, hogy a nyíregyházi rendőrök jogsértően állítottak elő egy szabálysértéssel gyanúsított autóst. Ez a rendőri intézkedés szükségtelen és aránytalan volt. A Magyar Helsinki Bizottság ügyfele panaszának így hamarosan helyt kell adnia a rendőrségnek.
Egy nappal a kitűzött időpont előtt, formai okokra hivatkozva halasztotta el a bíróság a Kocs településről kilakoltatott menedékes családok képviseletében indított per tárgyalását. Az érintett kárpátaljai nők és gyerekek augusztus eleje óta várják, hogy gyorsított eljárásban mondja ki a bíróság, hogy joguk van a támogatott lakhatáshoz. Mindössze a hónap végéig van hol maradniuk.
Az emberi jogokért, jogállamért és menekültekért való kiállásunkért rangos nemzetközi elismerést kaptunk, a 2024-es Paul Weis-díjat. Ez további bátorítást ad nekünk, és nemcsak a menedékjog, hanem a civil jogvédelem további területein is.
A Magyar Helsinki Bizottság Magyarország egyik vezető emberi jogi civil szervezete. Alapértékeink a demokratikus jogállam, a tisztességes eljárás, a kínzás, embertelen bánásmód és hátrányos megkülönböztetés tilalma és a menekültek védelme. Céljainkat jogi segítségnyújtással, stratégiai pereskedéssel, képzéssel, valamint a hazai és nemzetközi közvélemény tájékoztatásával érjük el. Működésünket az Európai Unió, az ENSZ különböző szervezetei, továbbá számos magánalapítvány támogatja.
A kormány betű szerint ugyanazzal az egymondatos indoklással tartaná fenn a háborús veszélyhelyzetet, mint fél éve. Az Amnesty International Magyarország, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért ismét hangsúlyozza, hogy az indokolás nélküli, rutinszerű meghosszabbítgatások helyett a kormány indokolatlan túlhatalmának megszüntetésére és a veszélyhelyzeti szabályok átalakítására lenne szükség.
A magyar állam megsértette egy menedékkérő fiú emberi jogait, amikor 86 napon át jogellenesen tartotta őt fogva börtönkörülmények között a röszkei és tompai tranzitzónákban – mondta ki a strasbourgi bíróság. A Magyar Helsinki Bizottság ügyfele 3000 eurós igazságos jóvátételben részesül.
A magyar állam megsértette egy 15 éves afgán menedékkérő fiú emberi jogait, amikor jogellenesen tartotta őt fogva a börtönre hasonlító röszkei tranzitzónában – mondta ki a strasbourgi bíróság. A Magyar Helsinki Bizottság ügyfele 3000 eurós … Tovább olvasom
A magyar állam megsértette A. P. emberi jogait, amikor jogellenesen tartotta őt fogva több mint egy éven át a röszkei tranzitzónában, és még éheztette is – mondta ki ma a strasbourgi bíróság. A Magyar Helsinki Bizottság ügyfele 5000 eurós, mintegy kétmillió forintos igazságos jóvátételben részesül.
A Magyar Helsinki Bizottság a Nemzetiségi Ombudsmanhelyettes Titkárságával és a Res Iudicata Egyesülettel közösen egésznapos, ingyenes szakmai-tudományos konferenciát szervez A digitalizáció hatása a védelemhez való jogra címmel 2024. november 15-én a Közép-európai Egyetem főépületében (1051 Budapest, Nádor utca 15.).
Hatfős menedékkérő családot kényszerítettek törvénysértően Szerbiába a magyar rendőrök. A strasbourgi bíróság kimondta, hogy a magyar állam megsértette a külföldiek kollektív kiutasításának tilalmát. Az afgán panaszosokat a Magyar Helsinki Bizottság képviselte a perben.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága befogadta a hazai pedagógus szakszervezetek közös panaszát. Az eljárásban a kormánynak magyarázatot kell adnia arra, mi szükség volt a pedagógusok egyesülési jogának és bírósághoz fordulás jogának szélsőséges korlátozására. A panaszosokat a Magyar Helsinki Bizottság és a TASZ képviseli a perben.
Lezárult az első hosszú távú projektünk, amelyben az emberi jogok és társadalmi kérdések iránt érdeklődő fiatalokat képeztünk, majd segítették a munkánkat.
A feltételes szabadságra bocsátás lehetőséget teremt a szabadságvesztés büntetés végrehajtandó részének csökkentésére. Ha a bíróság úgy dönt, Önnek nem kell a büntetése egészét kitöltenie.
Érdekelnek az emberi jogok, szeretnél izgalmas ügyekkel találkozni és szakmai tapasztalatot szerezni? Szeretnél mindig ott lenni, ahol történik valami? Ha igen, akkor a Helsinki Bizottságnál a helyed: novemberi kezdéssel fizetett joghallgató gyakornokot keresünk Menekültügyi Programunkba. … Tovább olvasom
Újabb tranzitzónás perben marasztalta el a magyar államot az Emberi Jogok Európai Bírósága. A menedékkérő anyát és négy gyermekét 17 hónapon át tartották jogellenesen fogva embertelen körülmények között. A Magyar Helsinki Bizottság ügyfelei 12 ezer … Tovább olvasom
A Magyar Helsinki Bizottság 8 hónapos társadalmi részvétel tanfolyamot tartott menekült és bevándorló fiatalok számára. A résztvevők a helyi lakosokat is bevonó nyilvános eseményt rendeztek, de 2024 ősztől magyarországi középiskolák munkáját is támogatják.
Bár az államnak minden hónapban frissíteni kellene „a háború sújtotta területek” listáját, augusztusban ez elmaradt. Ehhez képest menedékes családok százainak szüntették meg az államilag támogatott lakhatását arra hivatkozva, hogy olyan területekről menekültek el, ahol nem folynak harci cselekmények. Már ez sem igaz.
„Most ugyanolyan helyzetben vagyunk, mint mikor jöttünk átfele: nem tudjuk mi lesz velünk. De nem akarjuk a gyerekeket hazavinni a semmibe” – mondják az utcára tett anyák.
Évente 150-200 ezer bűncselekmény válik ismertté Magyarországon. Ennek a többszörösére rúg a szabálysértések száma. Ez annál is feltűnőbb, mert bár számtalanszor követünk el kihágásokat, de többnyire ezeknek csak a töredéke miatt indítanak szabálysértési eljárást ellenünk. Egy átlagos polgár alig tud valamit a szabálysértésekről. Hogy tájékozottabb legyél, ebben segít a Magyar Helsinki Bizottság kisokosa.
Augusztus 21. után csak azoknak az ukrajnai menedékeseknek jár majd lakhatási támogatás, akiknek egykori lakóhelyén harcok folynak. Így az itt élő menedékesek többsége egy hét múlva elveszíti itteni lakhatását. Közülük most számos gyerekeit egyedül nevelő … Tovább olvasom