Feliratkozás hírlevélre Ne maradj le legfontosabb híreinkről 2025-ben!

frissítve: 2024. november 8.

Akta: Pedagógussztrájk

22 cikk az aktában
  • Jogsértő volt a kölcseys tanárok kirúgása

    A Fővárosi Törvényszék mai, első fokú ítélete arra kötelezi a Belső-pesti Tankerületi Központot, hogy a Kölcsey Ferenc Gimnáziumból elbocsátott tanároknak fizesse ki az elmaradt távolléti díjukat és végkielégítésüket. A Magyar Helsinki Bizottság öt ügyfelének összesen mintegy 28 millió forintot ítélt meg  a bíróság.

  • Mi a státusztörvény? Milyen következményei vannak?

    A „státusztörvényben” lefektetett új szabályozás lényege, hogy a közalkalmazotti helyett új jogviszonyt vezet be a köznevelésben, ennek neve: köznevelési foglalkoztatotti jogviszony. A Magyar Helsinki Bizottság tájékoztatójából kiderül, mit kell tudni a pedagógusmunka új kereteiről a tanítóknak, tanároknak, óvoda- és gyógypedagógusoknak, iskolapszichológusoknak, könyvtásoknak és dadusoknak.

  • Tüntess okosan! Mit érdemes tudni a tüntetőknek?

    Elöljáróban négy alapelv, amiről ne feledkezz meg tüntetés közben sem:

    I. Csak a békés tüntetést és tüntetőt védi a törvény.

    II. Fő a nyugalom, ne adj okot erőszakra. Ne szegülj szembe a rendőri intézkedéssel akkor sem, ha úgy érzed, hogy az jogsértő.

    III. Van lehetőség panaszra és jogi elégtételre, de nem a helyszínen.

    IV. Lehetőség szerint ügyvéd jelenlétében tegyél vallomást.

  • Eljárás indult ellened a Karmelitánál történtek miatt? Küldj kegyelmi kérvényt a köztársasági elnöknek!

    A Magyar Helsinki Bizottság eljárási kegyelmi kérelemhez készített mintát a tüntetők számára, akik ellen büntetőeljárás indult a Miniszterelnökséget és környékét lezáró kordon megbontása miatt. Mivel Novák Katalin köztársasági elnök nemrég, a pápalátogatás alkalmából széles körben élt kegyelmezési jogával, talán most hasonló méltányosságot gyakorol majd.

  • Kölcseys tanárok: az igazság a mi oldalunkon van

    Ma kezdődött a Fővárosi Törvényszéken a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium öt kirúgott tanárának tárgyalása, akiket polgári engedetlenkedésük miatt tavaly szeptemberben bocsátott el a Belső-Pesti Tankerületi Központ. 

  • Elérhető a kirúgott kölcseys tanárok bírósági keresete

    A Magyar Helsinki Bizottság nyilvánossá tette a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumból elbocsátott tanárok pertársaságának anonimizált munkaügyi keresetét. A civil jogvédő egyesület azért tartotta fontosnak mindezt, hogy a jövőben hasonló helyzetbe kerülő pedagógusok és jogi képviselőik minél eredményebben pereskedhessenek a tankerületi központokkal szemben. A Fővárosi Törvényszék befogadta a keresetet.

  • A kirúgott kölcseys tanárok benyújtották közös keresetüket a bíróságnak

    Beadta munkaügyi keresetét az az öt tanár, akiket a tankerületi központ rendkívüli felmentéssel bocsátott el a Kölcsey Ferenc Gimnáziumból. A tanárok alapjogi és munkaügyi érvekkel támasztották alá, miért volt jogellenes, diszkriminatív, aránytalan és szabálytalan az elbocsátásuk. Az elmaradt végkielégítésük, a felmondási időszakra járó fizetésük és kártérítés megítélését várják a bíróságtól. Az igazukat kereső munkavállalókat a Magyar Helsinki Bizottság képviseli a perben.

  • A sztrájkjog alapjog. Ha elveszik, nem marad más, mint a polgári engedetlenség 

    A Magyar Helsinki Bizottság és a TASZ segítségével a strasbourgi bírósághoz fordultak a pedagógusszakszervezetek, mert elvették tőlük a sztrájkjogot. A kormány rendeletileg úgy alakította a kötelező szabályokat, hogy lényegében még a tanulók se vegyék észre, ha tanáraik sztrájkolnának a jobb munkakörülményekért. A mostani polgári engedetlenségi akciójukba maga a kormány hajszolta bele a pedagógusokat.

  • Tanársztrájk: miért sztrájkolnak a pedagógusok? Mik a kilátások?

    Alapvető emberi jogként mindenkinek joga van a munkához, méltányos munkakörülményekhez és  munkanélküliség elleni védelemhez. Ez azt jelenti, hogy mindenki számára adott kell, hogy legyen olyan munkahely és munkabér, amelyből meg tud élni (legalább létminimumon). Ennek a kikényszerítésének az eszköze a sztrájk. A sztrájk kollektív munkabeszüntetést jelent, ami a munkavállalói csoportok gazdasági és szociális érdeke miatt szerveződik. 

  • Jogi segítség sztrájkoló pedagógusoknak

    A Magyar Helsinki Bizottság a pedagógussztrájkkal kapcsolatos írásbeli megkereséseket a jogisegitseg@helsinki.hu email címre „pedagógussztrájk” tárgymegjelöléssel, illetve Facebook privát üzenetben várja. Emellett a sztrájk első napjaiban folyamatos telefonos kapcsolatban vagyunk a PDSZ-szel és a PSZ-szel: jogi … Tovább olvasom

  • Ezt kell tudni szülőként a pedagógussztrájkról

    Március 16-án a pedagógusok sztrájkot indítanak a közoktatás helyzetének javításáért, az óvodákban és iskolákban dolgozók béremeléséért, valamint munkaterheik csökkentéséért. A szülők támogathatják a munkabeszüntetést. Hogyan tehetik? Erről szól ez a kérdezz-felelek, amit a Magyar Helsinki … Tovább olvasom





Te is segíthetsz

Támogasd ügyeinket és munkánkat!

További támogatási lehetőségek

Magyar Helsinki Bizottság