Jogi segítség az Ukrajnából menekülőknek
A legfontosabb tudnivalók

Jogi tájékoztatóink és mintalevelek
-
Információ az Ukrajnából menekülők elszállásolása után kapható támogatásról
2023. augusztus 1-től változnak az Ukrajnából érkezők elszállásolása után igényelhető támogatás szabályai. A szabályok a menedékes státuszra jogosultak és a menedékes státuszt már megszerzett személyekre vonatkoznak. Ugyanezek a szabályok érvényesek az Ukrajnában állandó lakhellyel rendelkező, 2022. február 24-én vagy azt követően Magyarországra érkező kettős állampolgárokra is.
2023. augusztus 1-től a BOK csarnok is felfüggesztette a működését, ahonnan eddig az Ukrajnából újonnan érkezők először segítséget kaphattak. Arról, hogy az augusztus 1. után érkezők milyen módon tudnak szállást és egyéb segítséget kérni Magyarországon, a 3. pontban írunk részletesen.
Információ az Ukrajnából menekülők elszállásolása után kapható támogatásról (HU)
Інформація про субсидію, що надається за розміщення біженців з України (UKR)
Информация о субсидии, предоставляемой за размещение беженцев из Украины (RU)
***
-
Tájékoztató az Ukrajnából menekülő ukrán-magyar kettős állampolgároknak
Milyen védelemre vagyok jogosult Magyarországon? Milyen jogaim vannak Ukrajnából menekült kettős állampolgárként? – Ez a tájékoztató hasznos információkat tartalmaz számodra, ha ukrán-magyar kettős állampolgár vagy és állandó lakóhellyel rendelkeztél Ukrajnában, ahonnan 2022. február 24-én vagy azt követően menekültél és érkeztél Magyarországra.
-
Tájékoztató az Ukrajnából menekülő ukrán állampolgárok számára, valamint az Ukrajnában elismert menekültek, hontalanok és családtagjaik számára
Ez a dokumentum fontos információkat tartalmaz azok számára, akik
- ukrán állampolgárok, vagy
- ukrán állampolgár családtagjai, vagy akiket
- Ukrajnában menekültként vagy hontalanként ismertek el, vagy akik
- Ukrajnában elismert menekült vagy hontalan személy családtagjai,
és február 24-e előtt Ukrajnában éltek, majd február 24-én vagy később érkeztek Magyarországra.
-
Tájékoztatás azoknak az ukrán állampolgároknak és Ukrajnában elismert menekülteknek, akik február 24. előtt hagyták el Ukrajnát
Ez a tájékoztató hasznos információkat tartalmaz számodra, ha 2022. február 24. előtt jogszerűen érkeztél Magyarországra, most a háború miatt nem tudsz visszatérni Ukrajnába ÉS ukrán állampolgár vagy ukrán állampolgár családtagja vagy (házastársa, élettársa, kiskorú gyermeke, ukrán állampolgár gyermek szülei és más rokonai, akik egy háztartásban éltek, még ha nem is ukrán állampolgárok), vagy ha Ukrajnában menekültként vagy hontalanként ismertek el, vagy ilyen személy családtagja vagy.
Information for those Ukrainian people and refugees who fled Ukraine before 24 February (EN)
Інформація для українців і біженців, які евакуювалися з України до 24 лютого (UKR)
Информация для тех граждан Украины и беженцев, которые покинули Украину до 24 февраля (RU)
-
Ukrajnából menekülő nem ukrán állampolgárok számára készült tájékoztatónk
Ez a tájékoztató hasznos információkat tartalmaz azok számára, akik nem rendelkeznek ukrán állampolgársággal, de Ukrajnában éltek, mielőtt a háború miatt el kellett hagynia az országot.
Information for non-Ukrainian citizens fleeing from Ukraine (EN)
Информация для спасающихся из Украины граждан не Украины (RU)
-
Információ az Ukrajnából menekült gyerekek védelméről
Ukrajnát a háború kezdete óta több millió gyerek kényszerült elhagyni. Ők különösen sérülékeny és kiszolgáltatott helyzetben vannak, ezért fokozott jogi és szociális védelemre van szükségük.
Gyermekjogi tájékoztatónkért kattints ide!
Szeptemberben az ukrán gyerekeknek is becsöngetnek
-
Tájékoztató ügyvédek és jogászoknak, akik az Ukrajnából menekülő embereknek nyújtanak jogi segítséget
Ebben a tájékoztatóban röviden bemutatjuk azokat a jelentősebb jogszabályokat és jogintézményeket, melyeket a külföldről Magyarországra menekülő emberek jogi helyzetével összefüggésben elsődlegesen alkalmazni kell.
Ismertetjük a külföldieket Magyarországon megillető védelem formáit, különös hangsúlyt fektetve az Ukrajnából menekülőket esetlegesen megillető ideiglenes (menedékes) védelmi státusz jellemzőire, illetve a menedékes eljárásra. Végezetül kitérünk azoknak a jogi helyzetére is, akiket – bár Ukrajnából menekülnek – ideiglenes védelem nem illet meg, röviden vázolva a jogellenes tartózkodás következményeit is.
A tájékoztató angol nyelvű változata innen tölthető le.
-
Gyakran ismételt kérdések és válaszok
Összegyűjtöttük azokat a visszatérő kérdéseket, melyeket az Ukrajnából menekülők tettek fel munkatársainknak, és amikre nem tértünk ki más tájékoztatónkban.
Gyakran ismételt kérdések és válaszok az ukrajnai menekültek számára (HU)
Frequently asked questions with answers (EN)
ВІДПОВІДІ НА ПОШИРЕНІ ЗАПИТАННЯ (UKR)
ЧАСТО ЗАДАВАЕМЫЕ ВОПРОСЫ С ОТВЕТАМИ (RU)
-
Mintalevél az Ukrajnából menekülők térítésmentes, illetve támogatott egészségügyi ellátásának előmozdítása érdekében
A Magyar Helsinki Bizottsághoz sok megkeresés érkezik az Ukrajnából Magyarországra menekült emberek egészségügyi ellátásokhoz való hozzáférésének nehézségeiről. Magyar és ukrán állampolgárok egyaránt arról számolnak be, hogy csak TAJ kártya birtokában látnák el őket, ennek hiányában pedig csak akkor, ha kifizetik a kezelések költségét.
Az Ukrajnából menekülők jogosultak az egészségügyi ellátások széles körének ingyenes vagy részben támogatott igénybevételére. Annak érdekében, hogy elősegítsük a menekülők egészségügyi ellátásának hatékonyságát, egy mintalevelet írtunk, amit az érintettek és segítőik megmutathatnak a háziorvosoknak, a kórházi és a gyógyszertári személyzetnek.
Amennyiben a levél felhasználása önmagában nem vezet eredményre, úgy keressenek minket a ukrainecrisis@helsinki.hu email címen.
Utolsó frissítés: 2023. szeptember 21.
Letölthető minta méltányossági kérelemhez az átköltözésre kötelezett menekülőknek
Azok, akiket átköltözésre köteleztek, de szeretnének a családjukkal együtt, a jelenlegi szálláshelyükön maradni méltányossági kérelmet nyújthatnak be a helyileg illetékes Védelmi Bizottsághoz. Ehhez készítettük az alábbi mintakérelmet.
- Mintakérelem magyar nyelven itt.
- Mintakérelem ukrán nyelven itt.
- Mintakérelem orosz nyelven itt.
Szállásadóknak mintaválasz, hogy továbbra is megkaphassák a kiskorú gyerekek mindkét szülője után járó támogatást
A kormány augusztus 1-én módosította az Ukrajnából érkezettek ellátásról szóló 104/2022. rendeletet. A módosított rendelkezéseket a kormányhivatalok és a védelmi bizottságok Alaptörvény-ellenesen úgy értelmezik, hogy nem jogosult támogatott lakhatásra a kiskorú gyerekek mindkét szülője. Ez a gyakorlatban nehéz helyzet elé állítja a családokat és a szállásadókat egyaránt.
A Magyar Helsinki Bizottság segítséget nyújt a szállásadóknak abban, hogy továbbra is megkaphassák a kiskorú gyerekek mindkét szülője után járó támogatást. Arra bátorítjuk a szállásadókat, hogy küldjék meg a mellékelt levelet a megyei kormányhivataloknak és védelmi bizottságoknak, és ennek alapján kérjék a kiskorú gyerekek mindkét szülője után a támogatás napi összegét. Emellett pedig keressék fel a Helsinki Bizottságot, hogy a lehető legkorábban támogathassuk őket a jogszabálysértő gyakorlat felszámolásában és a náluk lakó emberek jogainak hatékony védelmében.
A Magyar Helsinki Bizottság segíti az Ukrajnából menekülőket. Ahogy eddig, ezután is számíthatnak ránk a menedékkérők.
Február 24. óta állandó ügyeletben vagyunk. Azzal segítünk, amiben a legjobbak vagyunk – ingyenes jogi tanácsadással, folyamatosan frissülő, könnyen érthető jogi tájékoztatóval, a nemzetközi szervezetek és a sajtó hiteles információkkal való ellátásával.
Elérhetőségeink:
ukrainecrisis@helsinki.hu
facebook.com/helsinkibizottsag
Az Ukrajnából menekülők kérdéseit hetente három alkalommal (hétfőn: 12-16, szerdán: 14-18, és pénteken: 10-14 óra között) oroszul is meg tudjuk válaszolni ezen a telefonszámon:
+36 70 302 6219
Problémája volt a Helsinki Bizottság segítségnyújtásával? Sérelem érte önt a Helsinki Bizottság egy munkatársa vagy partnere (például tolmácsa) részéről? Kattintson ide!
Más segítő szervezetek

Az alábbi szervezetekhez fordulhat, akinek nem jogi segítségre van szüksége
-
Artemisszió Alapítvány
Az Artemisszió Alapítvány a Mira Házban hétköznaponként 15-19 között információval, internettel, teával, játékokkal, magyar nyelv tanításával, női jógával, budapesti közösségi programokkal és sportolási lehetőségekkel segíti a menekülőket. Emellett önkéntes mentorok támogatják a menekülőket, valamint a menekülőket elszállásoló segítőket is.
Elérhetőségeik:
- info@mira.artemisszio.hu
- +36704117135
- https://www.facebook.com/ArtemisszioAlapitvany
- https://www.facebook.com/mirabudapest
- Messenger: Mira Bokréta
-
Baptista Szeretetszolgálat
A Baptista Szeretetszolgálat információval, meleg étellel, átmeneti szállással, utazásszervezéssel, tanácsadással és munkaközvetítéssel segítik az Ukrajnából menekülő embereket.
Elérhetőségek:
- karpataljaert@baptistasegely.hu
- +36 (20) 886 2292
-
Cordelia Alapítvány
A Cordelia Alapítvány pszichiáterekkel, pszichológusokkal, speciális terapeutákkal, képzett tolmácsokkal és más segítőkkel nyújt pszichés segítséget az Ukrajnából menekülő embereknek.
Elérhetőségeik:
- cordelia@cordelia.hu
- wwwfacebook.com/cordeliafoundation
- +36-1-3491-450
-
Diakónia
A Diakónia szállással, tanácsadással, adományokkal, élelemmel és gyógyszerrel segíti a menekülőket.
Elérhetőségek:
- Andrási Júlia: julia.andrasi@lutheran.hu
- Telefon: +36205133152
-
Jezsuita Menekültszolgálat
A Jezsuita Menekültszolgálat lakhatási programmal segíti az Ukrajnából hazánkba menekülő személyeket, illetve a menekült gyerekek iskolai befogadásának folyamatát a magyar mint idegen nyelv tanulását segítő tananyagokkal és foglalkozásokkal támogatja.
Elérhetőségek:
- jmsz.hu
- info@jmsz.hu
- +36 30 459 8605 kedd, szerda, csütörtök 9:00-12:00 óra között hívható
-
Menedék Egyesület
A Menedék Egyesület mobil csapata szállásokon elhelyezett menekülőknek nyújt segítséget az alábbi témakörökben felmerülő kérdések megválaszolásával: tartózkodási engedély, családegyesítés, munkavállalás, hosszú távú letelepedés, egészségügy és oktatás. Emellett előzetes igényfelmérés után gyerekprogramok szervezésére és pszichológus szakemberek bevonására is lehetőség van.
Elérhetőség:
- A szálláshelyek itt, a magánszállások pedig ezen az email címen jelentkezhetnek az ingyenes segítségért: menedek@menedek.hu
A Menedék Egyesület a munkaerőpiaci kizsákmányolás esetén tud tájékoztatást és segítséget nyújtani.
Elérhetőség:
- A munkahelyi kizsákmányolás áldozatai emailen a safe.employment@menedek.hu címen, telefonon az ingyenesen hívható +36 80 625025 zöldszámon tudnak segítséget kérni
-
Migration Aid
A Migration Aidhez fordulhatsz, ha
- információra van szükséged a magyarországi tartózkodással kapcsolatban. Ez esetben az SOS Ukraine projekt tud segíteni neked. Az SOS Ukraine projekt 2022-ben alakult az International Rescue Committee (IRC) együttműködésével. A projekt célja, hogy pontos és hiteles információt nyújtson azok számára, akik Ukrajnából érkeznek Magyarországra vagy itt szeretnének letelepedni.Kollégáink hétköznapokon 9-17 óra között nyújtanak segítséget az alábbi elérhetőségeken:
sos@migaid.org
+36 1 998 9150
https://hungary.refugee.info/hu
https://www.facebook.com/migaid.SOS
- átmeneti szállásra van szükséged keresd a Migration Aid Madridi úti szállását vagy a Migration Aid Győri menekültszállóját. A Madridi úti szálló 1-4 napra ad fedelet és ellátást a Győri menekültszálló hosszabb távra.Elérhetőségeink:
Budapest XIII., Madridi utca 9.
madridi@migaid.org
Migration Aid, Madridi,
+36 30 146 6508
https://www.facebook.com/migrationaidmadridi/továbbá:
Győr, Hűtőház u. 5.
gyor@migaid.org
Migration Aid Győri menekültszálló
https://www.facebook.com/groups/migrationaidgyor/
- gyermeked számára napközbeni foglalkoztatást keresel. A Migration Aid Learning Without Borders projektje Ukrajnából érkező családok gyermekeinek biztosít napközi otthonos foglalkoztatást.
Elérhetőségek:
Learning Without Borders
lwb@migaid.org
+36 30 2800 618
https://www.facebook.com/migrationaid.lwb/
- információra van szükséged a magyarországi tartózkodással kapcsolatban. Ez esetben az SOS Ukraine projekt tud segíteni neked. Az SOS Ukraine projekt 2022-ben alakult az International Rescue Committee (IRC) együttműködésével. A projekt célja, hogy pontos és hiteles információt nyújtson azok számára, akik Ukrajnából érkeznek Magyarországra vagy itt szeretnének letelepedni.Kollégáink hétköznapokon 9-17 óra között nyújtanak segítséget az alábbi elérhetőségeken:
-
Next Step Egyesület
A Next Step Egyesület lelki egészség programján belül ingyenes lelki segítségnyújtást ajánl fel az ukrán háború átal sújtottak számára. Mentálhigiénés szakemberek és a Next Steppel együttműködő pszichológusok, pszichiáterek várják a segítségkérők megkeresését.
Emellett egy ingyenes átvételi pontot működtetnej belvárosi irodájukban. Itt bárki, aki Ukrajnából menekült, magához vehet létfontosságú cikkeket, mint pl. ételt, ruhát és személyes higiéniai termékeket.Elérhetőségeik:
- wellbeing@nextstepeu.org
- https://forms.gle/UkMrspLLBwu3xchu9
- az átadóponttal kapcsolatos egyeztetéshez:
+36 70 323 7552
info@nextstepeu.org
-
Társaság a Szabadságjogokért (TASZ)
A TASZ abban nyújt segítséget, hogy az Ukrajnából menekülni kényszerülők Magyarországon megkapják a nekik járó egészségügyi ellátást. Az oldalunkon tájékozódhatnak arról, hogy kinek milyen ellátások járnak, emailes jogsegélyszolgálatunk pedig minden egyéb egészségügyi ellátással kapcsolatos jogi problémára igyekszik választ adni. Ezekkel a kérdésekkel keressenek minket bátran, akár ukránul, vagy oroszul is.
Hogyan segít a Magyar Helsinki Bizottság?
Ezt tettük a háború kitörése óta

Így támogathatod az ukrajnai menekülőkért végzett munkánkat
- Ha teheted, adományozz honlapunkon keresztül, hogy gyorsan és hatékonyan tudjunk reagálni a krízisre a továbbiakban is!
- Juttasd el tájékoztató anyagainkat, híreinket, felhívásainkat azokhoz a csoportokhoz, melyekben aktív vagy!