Információ az Ukrajnából menekülők elszállásolása után kapható támogatásról

2023. augusztus 1-től változnak az Ukrajnából érkezők elszállásolása után igényelhető támogatás szabályai. A szabályok a menedékes státuszra jogosultak és a menedékes státuszt már megszerzett személyekre vonatkoznak. Ugyanezek a szabályok érvényesek az Ukrajnában állandó lakhellyel rendelkező, 2022. február 24-én vagy azt követően Magyarországra érkező kettős állampolgárokra is.

Translation is available for this content

Switch to English
Utoljára frissítve: 2024. 09. 02.

 

2024. augusztus 21-től változnak az Ukrajnából érkező ukrán és ukrán-magyar kettős állampolgárok elszállásolásának szabályai. A változások szűkítik azt, hogy ki lehet szállásadó, és azt is, hogy az Ukrajnából menekülők közül ki jogosult szállásra Magyarországon.  

A szállásra jogosultak körének szűkítése

2024 augusztus 21. napja után csak azok a menedékesek jogosultak a szállásra és ellátásra, akik Ukrajna olyan megyéiből érkeztek, amelyeket a magyar kormány szerint a háború “közvetlenül” érint. Ezek a megyék jelenleg (2024. júliusában) a következők: Dnyipropetrovszk megye, Donyeck megye, Zaporizzsja megye, Kijev megye és Kijev város, Mikolajiv megye, Odessza megye, Szumi megye, Harkiv megye, Herszon megye, Csernyihiv megye, Luhanszk megye, Zsitomir megye, a Krím Autonóm Köztársaság és Szevasztopol város. A háborúval közvetlenül érintett megyék listáját havonta frissítik, az új listát mindig itt teszik közzé:.https://bit.ly/4cLa2y6

Azt, hogy ők pontosan milyen feltételekkel jogosultak ellátásra, a 4.pont tartalmazza.

Ha valaki korábban nem a felsorolt területeken élt Ukrajnában akkor ő csak úgy juthat támogatott lakhatáshoz, ha munkát vállal és a munkáltatója fizeti a szállását. Ilyenkor a támogatást a munkáltató fogja kapni. Erről részletes információ a 3. pontban található.

 

A támogatott szálláshelyekkel kapcsolatos változások

augusztus 21-től csak az önkormányzatok és a Máltai Szeretetszolgálat kap támogatást az Ukrajnából menekülők elszállásolására. 

Minden más szálláshellyel a fővárosi, területi védelmi bizottság megszünteti a megállapodását, tehát ők ezt követően nem kapnak támogatást a védelmi bizottságtól az elszállásolt embereket után. 

Ugyanakkor továbbra is lehetőség van arra, hogy az Ukrajnából érkező (bármely) menedékes, vagy kettős állampolgár munkáltatója és szállásadója megállapodjon egymással, és így vegyenek igénybe lakhatási támogatást a menedékesek és kettős állampolgárok után. Ennek módja a következő pontban olvasható.

 

A menedékes és kettős állampolgár munkavállalók lakhatási támogatásának szabályai 

A lakhatási támogatás akkor jár, ha a menedékes vagy kettős állampolgár Magyarországon dolgozik, határozott vagy határozatlan idejű munkaviszonyban, minimum heti 20 órában. Ileyn támogatás minden menedékes és  ukrán-magyar kettős állampolgár után igénybe vehető, bárhol laktak korábban Ukrajnában.

A támogatást a munkaadónak kell kérnie. Amennyiben a munkavállalónak 16 évesnél fiatalabb gyermeke van, a támogatás nyújtásának feltétele, hogy a gyermek az általános iskola befejezéséig iskolába járjon és ezt az iskola igazolja. 

A szállásadónak és a munkáltatónak a munkavállaló elszállásolásról szóló szerződést kell kötnie. A munkáltatónak kell kérni a támogatást, a kérelemhez ezt a szerződést is csatolni kell. A szerződés alapján a munkaadónak először ki kell fizetnie a szállásdíjat a szállásadó részére, aés csak ezt követően  jogosult a lakhatási támogatás igénylésére. 

A támogatás azután jár, hogy megkötötték a munkaszerződést, az elszállásolási szerződést, valamint a munkaadó benyújtotta a szükséges kérelmet és mellékleteket. A  támogatás iránti kérelmet a  munkaadó a  Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapján közzétett formanyomtatvány alkalmazásával, elektronikus úton, illetve a munkavállaló foglalkoztatási helye szerint illetékes kormányhivatalnál nyújthatja be.  A támogatást a munkaadó havonta kapja, a támogatás összege alapesetben az elszállásolási szerződés szerinti havi szállásdíj összegével egyezik meg. 

A támogatás megszűnik, ha

  • a munkaviszony megszűnik vagy megszüntetik
  • a munkaadó a támogatással kapcsolatos kötelezettségének nem tesz eleget
  • eleve nem lehetett volna megállapítani a támogatást
  • az elszállásolási szerződést felmondják vagy a szerződés megszűnik
  • a munkavállalóval közös háztartásban élő 16 év alatti gyermek tanulói jogviszonya megszűnik az általános iskola befejezése előtt

 

A szállás igénybevételének feltételei az arra jogosultak esetében

Az 1. pontban felsorolt ukrán területekről érkező menedékes státuszra jogosult emberek vagy kettős állampolgárok részére a következő határidők betartásával jár támogatott szállás: 

A menedékes státuszra jogosult vagy kettős állampolgár az országba érkezésétől számított egy hónapig VAGY ha a menedékes státuszra jogosult a Magyarországra érkezését követő egy hónapon belül benyújtja a menedékes kérelmet, utána egészen addig lehet igényelni a támogatást, ameddig a hatóság nem döntött a kérelméről. 

 

Ha a menedékes státuszra jogosult nem nyújt be menedékes kérelmet, az érkezését követő egy hónapon túl csak akkor lehet utána támogatást igényelni, ha az illető:

  • várandós nő, a várandósságának megállapításától kezdve,
  • a hat év alatti gyermeket nevelő szülő,
  • a fogyatékossággal élő személy, 
  • a 65 év feletti személy,
  • olyan 18 év alatti személy, aki közös háztartásban él a fenti személyek valamelyikével.

 

Ha a kérelmezőt menedékesként elismerik, főszabályként a napi 5000 Ft/nap támogatás rá tekintettel a státusz megszerzését követő hónap végéig vehető igénybe. Az Ukrajnából érkező kettős állampolgárok után a támogatás az érkezésüket követő hónap végéig vehető igénybe. Tovább is igénybe vehető a támogatás a következő személyek (menedékesként elismertek, vagy kettős állampolgárok) után:

  • várandós nő, a várandósságának megállapításától kezdve
  • 18 év alatti személy és a vele egy háztartásban élő szülője
  • a fogyatékossággal élő személy és gondozója
  • 65 év feletti személy

Ha valaki nem tartozik a felsorolt csoportokba, utána csak akkor jár támogatás, ha munkát vállal. Ilyenkor a támogatást már nem az önkormányzat vagy a szállásadó, hanem a munkáltató fogja kapni. 

Ha valakinek a menedékes státuszát visszavonták és ezután újra kéri a menedékes státuszt, akkor a szállásadó csak akkor igényelhet utána támogatást, ha a fent felsorolt “védett” kategóriák valamelyikébe tartozik. Egyéb esetben az illető csak az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság által biztosított szállásra lesz jogosult, étkezésre nem.

Az Magyarországra érkező, szállásra jogosult menekülők Budapestre felutazva a Nyugati Pályaudvarnál (1062, Budapest Teréz körút 55.) működő Kormányablakban tudnak segítséget kérni, nyitvatartási időben. Ha valaki itt szeretne maradni Magyarországon, de nincs hol laknia, az innen tudják hosszabb távú szálláshelyre küldeni. Itt adnak tájékoztatást arról is, hogy az Ukrajnából menekülők milyen más ellátásokra jogosultak Magyarországon. A Kormányablak nyitvatartása:

hétfő: 8:00-18:00

kedd: 8:00-16:00

szerda: 11:00-19:00

csütörtök: 9:00-16:00

péntek: 8:00-14:00

Aki a nyitvatartási időn kívül érkezik, és így nem tud aznap segítséget kérni, vagy csak átutazik Magyarországon és nem szeretne hosszabb ideig itt lenni, kaphat átmeneti szállást is, egy éjszakára. Ezt a következő címen biztosítják: 1117 Budapest, Galvani utca 44/A. A szálláshelyet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat működteti. A Nyugati Pályaudvaron a vasúti alkalmazottak és az ott működő rendőrség dolgozói tudnak segíteni abban, hogy hogy lehet eljutni erre a szállásra.

A Magyar Helsinki Bizottság segíti az Ukrajnából menekülőket. Ahogy eddig, ezután is számíthatnak ránk a menedékkérők: szakszerű és ingyenes jogi segítséget nyújtunk nekik a tanácsadástól a képviseletig.

Elérhetőségeink:

Email: ukrainecrisis@helsinki.hu
Facebook: facebook.com/helsinkibizottsag
Telefon: +36 70 302 6219 – hétfőn: 12-16, szerdán: 14-18, és pénteken: 10-14 óra között orosz nyelven is meg tudjuk válaszolni a felmerülő kérdéseket.

 




Letölthető anyagok


Megosztom másokkal

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság