Pride 2025 kisokos Légy tudatos pride-résztvevő!

Kisokos és mintabeadványok a plexi nélküli és érintkezést biztosító beszélőhöz a börtönben

Mivel kedvező irányba változtak a látogatófogadás szabályai, az alábbi beadványmintáink már nem használhatóak. A Magyar Helsinki Bizottság éveken át sokat dolgozott azon, hogy a fogvatartottak és hozzátartozóik minél közvetlenebb és bensőségesebb módon tudjanak egymással kapcsolatot tartani. Régóta küzdöttünk azért is, hogy a beszélőn a családtagok megérinthessék, megölelhessék egymást, ezt ne akadályozza a plexifal. 

Az Emberi Jogok Európai Bírósága (közismert nevén a strasbourgi bíróság) 2023 őszén a Takó és Visztné kontra Magyarország ügyben megállapította, hogy a látogatók és a fogvatartottak általános, fűnyíróelv-szerű szétválasztása, fizikai érintkezésük tilalma sérti a magán- és családi élethez fűződő alapvető jogot.  

Fontos fejlemény, hogy 2025 márciusától – eddigi következetes fellépésünk hatására – a személyes érintkezésre széles körben lehetőség nyílik a fogvatartottak és hozzátartozóik között a látogatások (beszélő) során. 

Az I–III. kategóriába sorolt elítéltek a kezdeti kategória-besorolásuktól kezdődően üdvözléskor, elköszönéskor érintkezhetnek látogatóikkal, tehát például megölelhetik, megpuszilhatják egymást. A IV. kategóriába sorolt elítéltek számára a kezdeti kategória-besorolástól számított hat hónap elteltével, az V. kategóriába sorolt elítélt a kezdeti kategória-besorolástól számított egy év elteltével nyílik lehetőség a látogatóval való személyes érintkezésre. Kivétel ez alól, ha a fogvatartott kapcsolattartással összefüggésben súlyos fegyelmi vétséget követett el, ez esetben a személyes érintkezés meghatározott időre, vagy súlyos esetben véglegesen is megtiltható, vagy ha megalapozottan gyanúsítható a látogatófogadás során elkövetett személy elleni erőszakos bűncselekmény elkövetésével (utóbbi esetben véglegesen is megtiltható).  

Vélhetően e kedvező jogszabályi változások miatt a strasbourgi bíróság gyakorlata is megváltozott a korábbiakhoz képest, és e testület több hazai jogorvoslat kimerítését várja el, mint korábban. Ha a jelenlegi szabályokkal érvényesülésével kapcsolatosan van problémája, akkor panasszal fordulhat a bv. intézet parancsnokához, ezt követően pedig az ügyészséghez. Ha visszamenőlegesen, korábbi időszakra vonatkozóan van a látogatással kapcsolatos panasza, akkor először személyiségi jogi pert kell indítania (ebben az esetben perköltség fizetésével is számolni kell), majd az Alkotmánybírósághoz kell fordulnia ahhoz, hogy végül a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságához is fordulhasson.  

A fentiek miatt az alábbi beadványmintáink már nem használhatóak. 




Letölthető anyagok


Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon