Feliratkozás hírlevélre Ne maradj le legfontosabb híreinkről 2025-ben!

Észrevételek és javaslatok: személyes látogatófogadás, fizikai érintkezés a börtönben

A fogvatartottak látogatófogadása a magán- és családi élethez való jog alapján védelmet élvez.

Az EJEB gyakorlata értelmében főszabály szerint a fizikai érintkezést lehetővé tevő, térelválasztó elem alkalmazása nélküli látogatást kell biztosítani, amely mind a fogva tartott, mind pedig hozzátartozója számára biztosítja a magán- és családi élethez, kapcsolattartáshoz való jog érvényesülését. A fizikai érintkezés korlátozására csak akkor van jogszerűen lehetőség, ha azt egyedi mérlegelésen alapuló biztonsági kockázat teszi szükségessé. Az EJEB 2023. október 12-i döntése a Takó és Visztné Magyarország ügyben rögzítette: az államnak nincs szabad keze abban, hogy általános jellegű korlátozásokat vezessen be, tekintet nélkül arra, hogy azok a konkrét eset körülményeire figyelemmel megfelelőek vagy szükségesek-e. Ebben az ügyben a fogvatartott édesanyja és felesége, mint kérelmezők a családi- és magánélethez fűződő jogukat ért sérelem miatt fordultak az EJEB-hez, mert hozzátartozójukat látogatása során plexifal választotta el őket egymástól, és nem volt lehetőségük fizikai érintkezésre. Az EJEB ítélete szerint a bv. intézetnek egyénileg, az adott fogva tartott magatartására, személyes jellemzőire figyelemmel kell meghatároznia azt a biztonsági veszélyt, amely alapján a látogatófogadás korlátozását kívánja előírni. A hivatkozott ügyben a fogvatartott a legmagasabb biztonsági fokozatban lévő fogva tartott volt, azonban az EJEB pusztán e kategóriába sorolását nem tartotta kellően egyedi, megalapozott hivatkozásnak a fizikai érintkezés tilalmára. 

Az általános látogatási forma a csoportos látogatófogadás, más néven asztali beszélő, melynek során a fogvatartott és látogatója egy széles asztal két oldalán ülve, egy műanyag fallal elválasztva, ellenőrzés mellett beszélhet egymással. Míg 2024 júniusáig a csoportos látogatófogadás során fizikai érintkezés teljes tilalma érvényesült mind a szabályozásban, mind pedig a büntetés-végrehajtási intézetek gyakorlatában, a nyár folyamán először a bv. intézetek gyakorlata alakult kedvezőbb irányba, majd módosították a vonatkozó jogi szabályozást is. 2024. július 20-tól ugyan továbbra is főszabály maradt a(z alacsonyabb, nem plafonig érő) plexi, azonban az üdvözlés és elköszönés közben történő érintkezés az I., II. és III. kategóriába sorolt elítéltek, valamint az enyhébb és általános rezsimkategóriába sorolt letartóztatottak részére engedélyezetté vált a közeli hozzátartozókkal. A IV.-V. kategóriákba sorolt fogvatartottak esetében ugyanakkor a biztonsági kockázatok egyéniesített értékelése nélkül, továbbra is általános jelleggel tiltott a fizikai érintkezés. Hasonlóképpen egyedi mérlegelés nélkül tilos a testi kontaktus minden formája azon fogvatartottak esetében, akik a látogatást megelőző egy évben tiltott tárgy tartásáért fegyelmi fenyítést kaptak, ebben az esetben a látogatás során teljes, padlótól mennyezetig épített térelválasztó elemet kell alkalmazni.

Azaz, bár az elmúlt év folyamán, a fent hivatkozott EJEB döntést követően lényegesen bővült az a személyi kör, akik számára a látogatások során (pontosabban azok elején és végén) a fizikai érintkezés engedélyezetté vált, a jelenlegi szabályozás és gyakorlat továbbra sem felel meg az egyedi, személyre szabott értékelést előíró EJEB standardnak, mivel a IV-V. kategóriákba sorolt fogvatartottak, valamint a megelőző egy évben akár a kapcsolattartással összefüggésbe nem hozható tiltott tárgy birtoklása miatt fegyelmi fenyítést kapott fogva tartottak esetén a fizikai érintkezés tilalma továbbra is egyéni mérlegelés nélkül, blanketta módon érvényesül. 

Ennek az elvnek mond ellent az asztali beszélőn alkalmazott korlátozások mellett az is, hogy a Magyar Helsinki Bizottsághoz érkező jelzések szerint a látogatófogadást és a Skype-on keresztül történő kapcsolattartást is jellemzően hétköznapokra szervezik. Ez nehezen áthidalható akadályt jelent a dolgozó, gyermeküket egyedül nevelő családtagok számára, valamint sérti a gyermek mindenek felett álló érdekét, és az oktatáshoz- és a szociális hátteréből adódó diszkriminációtól mentességhez való jogát az, hogy a fogvatartott gyermekének választania kell aközött, hogy mulaszt egy tanítási napot, vagy nem találkozhat a fogva lévő szülőjével. Az EJEB a Subaşi és mások kontra Törökország ügyben megerősítette következetes álláspontját, miszerint az államot a fogvatartottak családi kapcsolatainak fenntartásának támogatására pozitív kötelezettség terheli. A bíróság a fogvatartottak gyermekeinek hétvégi látogatásának lehetővé nem tételével kapcsolatosan megállapította, hogy az lényeges hátrányt okoz, így az EJEE 8. cikkének sérelmét okozza. Az EJEB érvelésében a Miniszteri Bizottság a fogvatartottak gyermekeiről szóló CM/Rec(2018)5. számú ajánlására támaszkodott, mely minden ET tagállam számára szempontokat nyújt ahhoz, hogy megfelelő módon teljesíthesse a családi kapcsolatok fenntartását támogató pozitív kötelezettségét, különösen akkor, ha az otthonmaradó családtag gyermek. Az Ajánlás szerint heti rendszerességgel szükséges gyermekbarát látogatásokat szervezni, valamint figyelembe kell venni a látogatások megszervezése során a gyermekek egyéb programjait, különösen az iskolalátogatást. A szülő-gyermek kapcsolattartását korlátozó intézkedéseket csak különösen kivételes esetben és a lehető legrövidebb ideig lehet elrendelni annak érdekében, hogy enyhíthetők legyenek a gyermeket érő hátrányos következmények, valamint az érzelmi kötődéshez és folyamatos kapcsolattartáshoz való joguk ne sérüljön. Egy másik, litván ügyben az EJEB kimondta, hogy a gyermeket érintő valamennyi döntés esetében a gyermekek mindenek felett álló érdekét kell elsődlegesen figyelembe venni és azt is, hogy a börtönben lévő szülőtől elválasztott gyerekeknek joguk van a szülővel való rendszeres, folyamatos kapcsolattartásra és ennek körében a családi kötelék megőrzésére és fenntartására.

A fentiekre tekintettel javasoljuk a látogatófogadás újraszabályozását, a fogvatartott és családja egyéni körülményeit figyelembe vevő szabályozás kialakítását, amelynek keretében a családi élethez fűződő jog korlátozása minden esetben egyéni elbíráláson, a fogvatartott egyedi jellemzőin alapul, és amely nélkülözi az automatikus jellegű és (hosszú ideig) felül nem vizsgálható tiltásokat, egyéb következményeket. 

A kiskorú gyermekek látogatása kapcsán javasoljuk az európai sztenderdek, különösen az EJEB által következetesen kialakított, a Miniszteri Bizottság az állam e téren meglévő pozitív kötelezettségeinek teljesítését elősegítő ajánlását, az annak megfelelő szabályozás kialakítását.

 

További észrevételek és javaslatok egyes fogva tartással kapcsolatos jogszabályokról és azok alkalmazásáról >>

 




Letölthető anyagok


Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság