Észrevételek és javaslatok: kapcsolatfelvétel a bevonulást követően

Gyakori probléma a börtönökben, hogy a bevonulást követően, amikor a fogvatartottak és hozzátartozóik is különösen nehéz pszichés helyzetben vannak, hosszú ideig nem tudnak kapcsolatba kerülni.

Előfordult, hogy egy bevonuló fogvatartott és kiskorú gyermekei között akár 90 napig egyáltalán nem volt kapcsolat, a család ebben a kétségtelenül megterhelő időszakban semmit nem tudott a hozzátartozójáról. Számos megkeresést kapunk ezzel kapcsolatban:

„XXX-én ment be a férjem. Én telefonáltam be majdnem 1 hónap elteltével, mert semmi információ nem volt róla! Se levél, se telefon. Aggódtam, féltettem Őt. Miért is büntetjük a hozzátartozókat? A mi jogainak hol vannak?”

„Saját tapasztalat: iszonyatos érzés. Maga az elválás is nehéz, és mire felveheti a kapcsolatot a fogva tartott a hozzátartozóval a poklokat átéli az ember!”

„Személyes tapasztalatom, úgy, hogy ott voltam. Borzasztó nehéz, az eleje főleg, és ezzel csak nehezítik az ember helyzetét, mert az a legnehezebb időszak. Amikor az ember ott van, és semmit sem tud a családról, az leírhatatlanul borzasztó érzés. Egyébként feszültté is teszi az embert, szóval ez mindenképpen egy nagyon nehéz időszak.”

„Állítólag két hete lett elküldve nekünk a kapcsolattartói a bv.-ből, egyikünk lakcímére sem érkezett meg. Mi is küldtünk be ügyfélkapun és postán is, és nem jön semmi válasz. 15+3 napja semmit sem tudnánk a hozzátartozónkról, ha nem lenne lehetőségünk az ügyvédet megkérni, hogy adjon hírt felőle. A legrosszabb, hogy nincs kihez fordulni.”

„Sógornőmet pár nap után Pécsről az IMEI-be szállították. Egy hónapig egyikünk sem tudott a másikról. Tudtuk, hogy labilis és öngyilkos hajlama van, ennek ellenére sem segített senki, hogy mielőbb meglegyen a kapcsolattartás. Ő bent azt hitte, hogy a családja elfordult tőle. A vicc az, hogy a pszichológus is azt mondta ott, az IMEI-ben, hogy támogassuk őt. De kérdem én: hogy lehet lelkileg támogatni, ha a kapcsolattartás ennyi időt vesz igénybe.”

A bv. intézetben jogerős szabadságvesztés-büntetését töltő fogvatartott számára csak akkor engedélyezett a kapcsolattartás, ha hozzátartozóját, ismerősét kapcsolattartóként nyilvántartásba vették, amit a fogvatartott kérelmezhet. A végrehajtásért felelős szerv szervezeti egységének vezetője a kérelem benyújtásától számított harminc napon belül intézkedik, illetve dönt, kivéve, ha az ügy jellege soron kívüli elintézést kíván. A harminc napos határidő egy alkalommal újabb harminc nappal meghosszabbítható. 

A gyakorlat általában az, hogy a fogvatartott a befogadása után kapcsolattartói nyilatkozatot küld ki, amelyet a címzett kitöltve, postai úton visszaküld az intézetnek. A reintegrációs tisztnek a visszaérkezett nyilatkozatot, annak kézhezvételétől számított harminc napon belül kell elbírálnia, és pozitív döntés esetén a kapcsolattartót rögzítenie. A kapcsolattartás: levelezés, telefonálás, látogatófogadás, telekommunikációs eszköz útján történő kapcsolattartás (Skype) csak ezután kezdődhet meg.

A minőségi kapcsolattartás a fogvatartott, a hozzátartozók és a büntetés-végrehajtás érdeke is. Jelentős feszültségeket csökkenthet, ha a kapcsolattartás mielőbb megkezdődhet, éppen ezért indokolt, hogy a büntetés-végrehajtási szervezet már a fogvatartottak börtönbe kerülését követően haladéktalanul rögzítse és engedélyezze a kapcsolattartást legalább a legközelebbi családtagokkal. 

A bv. szervezetnek a kapcsolattartási kérelem elbírálására rendelkezésre álló, a gyakorlatban azonban többször hosszabbodó 30 nap indokolatlan és aránytalan mértékben korlátozza az elítéltek és családtagjaik magán- és családi élethez és kapcsolattartáshoz fűződő jogának érvényesülését. Az EJEB állandó gyakorlata szerint az elítéltek magánélethez való jogának – a szabadságvesztéssel szükségszerűen együtt járó korlátozások mellett is – fontos részét képezi az, hogy a hatóságok lehetővé tegyék, illetve, ha szükséges, kifejezetten elősegítsék a közeli családtagokkal történő kapcsolattartásukat.

A valamennyi fogvatartottat érintő, a magán- és családi élethez való jog sérelmét is felvető gyakorlat javítása érdekében javasoljuk az elintézési határidők jelentős mértékű rövidítését.  

A gyakorlatban a gyors kapcsolatfelvételt segíthetnék továbbá a következők:

  • a bv.szervezet a bv.intézetben történő megjelenésre való felhívással együtt küldjön több példányos kapcsolattartói nyilatkozatot, 
  • egységesen fogadják el az elektronikus formában beküldött kapcsolattartói nyilatkozatokat is, 
  • a bv. szervezet informatikai fejlesztés eredményeként tegyen elérhetővé online kitölthető adatlapot. 
További észrevételek és javaslatok egyes fogva tartással kapcsolatos jogszabályokról és azok alkalmazásáról >>

 




Letölthető anyagok


Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság