Az uniós együttműködés elősegítése a fogvatartási körülmények kapcsán – a Nemzeti Megelőző Mechanizmusok szerepe (2019-2021)
Translation is available for this content
Switch to EnglishA bécsi Ludwig Boltzmann Intézet által koordinált nemzetközi projekt célja volt 22 európai Nemzeti Megelőző Mechanizmus (Magyarországon az alapvető jogok biztosa) szakmai fejlesztésének, az intézmények közti tapasztalatcsere és a fogvatartási körülmények tekintetében az európai uniós szintű harmonizáció elősegítése.
A projekt részeként négy témában készültek szakmai iránymutatást tartalmazó kézikönyvek a nemzetközi kötelezettségek fényében:
- Az erőszak monitorozása a büntetés-végrehajtási intézetekben – Ludwig Boltzmann Intézet (az eredeti angol változatot magyarra fordította: Szkórits-Tala Gábor)
- A magánelzárás monitorozása a büntetés-végrehajtási intézetekben – Associazione Antigone (az eredeti angol változatot magyarra fordította: Zafir Márta)
- Sérülékeny fogvatartottak – Bolgár Helsinki Bizottság (az eredeti angol változatot magyarra fordította: Tóth Zsuzsa)
- Panaszeljárások a büntetés-végrehajtási intézetekben – Magyar Helsinki Bizottság (az eredeti angol változatot magyarra fordította: Estélyi-Tala Nóra)
A projekt 2019-ben indult, a Magyar Helsinki Bizottság, mint projektpartner, a panaszeljárások témájában készítette el a kézikönyvet, mely téma tárgyát képezte az általa szervezett hazai műhelybeszélgetéseknek. A 2020. április 27-én és 30-án megtartott rendezvényekről további részletek találhatók itt.
A projekt záró eseménye egy nemzetközi konferencia volt 2020. november 3-4-én.
A szélesebb közönség elérése érdekében készítettünk egy rövid videót a kézikönyvünkben tárgyalt problémáról, ami itt érhető el:
A projekt az Európai Unió támogatásával valósult meg.