A digitalizáció hatása a védelemhez való jogra: szakmai, tudományos konferencia

A Magyar Helsinki Bizottság a Nemzetiségi Ombudsmanhelyettes Titkárságával és a Res Iudicata Egyesülettel közösen egésznapos, ingyenes szakmai-tudományos konferenciát szervez A digitalizáció hatása a védelemhez való jogra címmel 2024. november 15-én a Közép-európai Egyetem főépületében (1051 Budapest, Nádor utca 15.).

A szakmai eseményre minden érdeklődőt szeretettel várunk. A program során kiemelt hangsúlyt helyezünk a büntető igazságszolgáltatás különböző hivatásrendjei közötti párbeszéd létrejöttére, és egyebek mellett ismertetjük és közösen, workshopos formátumban feldolgozzuk az Európai Bizottság által támogatott, nemzetközi kutatási projekt keretében született hazai és EU-s eredményeket, valamint megvitatjuk a projekt ajánlásait. A projektet a leuven-i Katolikus Egyetem koordinálja, abban a Magyar Helsinki Bizottság partnerként vesz részt.

A konferenciát a Magyar Ügyvédi Kamara Oktatási és Akkreditációs Bizottsága képzési eseményként nyilvántartásba vette, így a kamarai tagok 7 továbbképzési kreditpontot szerezhetnek az egésznapos részvételükért.

Hogyan és meddig lehet jelentkezni?

Jelentkezni 2024. november 11-ig lehet a következő felületen: https://forms.gle/WsesLhcH944oZ8ho8

Az esemény célja

Célunk, hogy megismerjük a büntetőigazságszolgáltatás résztvevőinek digitalizációval kapcsolatos tapasztalatait, azt, hogy miként értékelik a terület digitalizációját, milyen kihívásokkal szembesülnek, és milyen javaslatok tehetők a rendszer jobb működésének elősegítése érdekében. A bírói perspektívát Dr. Laczó Adrienn, a Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának tanácselnöke, valamint Dr. Fehér Szabolcs, a Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának vezető-helyettese közvetítik előadásaikban, a digitalizáció és a sérülékenység összefüggésének kapcsolatáról Dr. Szalayné Prof. Dr. Sándor Erzsébet, a Magyarországon élő nemzetiségek jogainak védelmét ellátó biztoshelyettes beszél, dr. Kádár András Kristóf, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke és Krámer Lili kutató, a Magyar Helsinki Bizottság Büntető Igazságszolgáltatás Programjának munkatársa pedig a büntetőeljárás digitalizációjával kapcsolatos, hét országra kiterjedő nemzetközi kutatási projekt keretében elkészült, hamarosan publikálásra kerülő hazai kutatás eredményeit mutatja be, amelyeket az előadásokat követően szakmai vitára kívánunk bocsátani a résztvevők körében.

A program délelőttje során a helyzetkép megismerésére koncentrálunk, délután pedig a lehetséges ajánlásokkal foglalkozunk műhelymunka-módszertannal, az alábbi témákat mindenképpen érintve:

  • A jelenlét egyenértékűsége a tárgyaláson;
  • Ügyvédhez és jogi segítséghez való hozzáférés a digitális térben;
  • Tolmácsolás és fordítás a digitális térben;
  • Ügyiratokhoz való elektronikus hozzáférés.

A meghívót innen, a részletes programot pedig innen lehet letölteni.

Az esemény során és azt követően a DigiRights projekt alábbi dokumentumaival örömmel fogadunk minden szakmai visszajelzést:

 

Az eseményen elhangzott előadások diasorai elérhetők az alábbiakban:

 

 

A képzési esemény létrejöttét az Európai Unió Igazságszolgáltatás Programjának (JUST) (2021-2027) anyagi támogatása tette lehetővé (projekt száma: 1010565657). Tartalmáért a kizárólagos felelősséget a szervezők viselik, az semmilyen vonatkozásban nem tekinthető úgy, mint amely az Európai Unió álláspontját tükrözi.




Letölthető anyagok


Megosztom másokkal

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság