Feliratkozás hírlevélre Ne maradj le legfontosabb híreinkről 2025-ben!

Észrevételek és javaslatok: mozgáskorlátozó eszközök alkalmazása a fogvatartottak bíróság elé állítása során

Tapasztalataink szerint a terheltek bíróság elé állítása és szállítása során a kényszerítő és mozgáskorlátozó eszközök alkalmazása rendkívül elterjedt gyakorlat a büntetés-végrehajtási szervek működésében.

Annak ellenére van ez így, hogy a bilincselés számos alapvető jogot érint, illetve a gyanúsítottak és a vádlottak megjelenítésével kapcsolatosan az ártatlanság vélelmét rögzítő európai uniós irányelvvel sem áll összhangban. A vonatkozó európai uniós irányelv 5. cikke szerint: „(1) A tagállamok megteszik a megfelelő intézkedéseket annak biztosítására, hogy a gyanúsítottakat és a vádlottakat fizikai kényszerítő intézkedések alkalmazása révén ne állítsák be bűnösként a bíróságon vagy a nyilvánosság előtt. (2) Az (1) bekezdés nem akadályozza a tagállamokat abban, hogy fizikai kényszerítő intézkedéseket alkalmazzanak, ha az említett intézkedések alkalmazására az adott ügyben felmerülő konkrét, biztonsággal kapcsolatos, vagy azon okból van szükség, hogy a gyanúsítottat vagy a vádlottat megakadályozzák a szökésben, vagy abban, hogy harmadik személyekkel kapcsolatba lépjen.” 

A bv.-ből történő szállítás, a bíróság elé állítás során alkalmazható bilincselésre vonatkozó szabályokat a következő jogforrások tartalmazzák:

  • Bv. tv.
  • 1995. évi CVII törvény a büntetés-végrehajtási szervezetről (Bv.sz.tv.)
  • 16/2014 (XII. 19.) IM rendelet a szabadságvesztés, az elzárás, az előzetes letartóztatás és a rendbírság helyébe lépő elzárás végrehajtásának részletes szabályairól (IM rendelet) – ennek a vonatkozó szakaszai elvben csak az elítéltekre vonatkoznak
  • 9/2018. (VI. 11.) IM rendelet a fogva tartott személy esetében a büntetőeljárás lefolytatása, továbbá a büntetőügyekben hozott határozatok végrehajtása során a bíróságokra és egyéb szervekre háruló feladatokról (9/2018. IM rendelet) 
  • 72/2020 (XII. 23.) BVOP utasítás a büntetés-végrehajtási szervezet Biztonsági Szabályzatáról

A szabályozással kapcsolatosan álláspontunk szerint egyaránt problémát jelent a koherencia és az átláthatóság hiánya, amelyek következtében a bilincselés különféle formáinak már-már rutinszerű alkalmazása vált gyakorlattá. A szabályozással összefüggésben – a teljesség igénye nélkül – az alábbi problémákra hívjuk fel a figyelmet. 

A Bv.sztv. „a fogva tartott támadásának, szökésének, engedély nélküli eltávozásának és önkárosításának a megakadályozására, továbbá bármely személy jogszerű intézkedéssel szembeni ellenszegülésének megtörésére” engedi meg a bilincs alkalmazhatóságát. 

Az IM rendelet valamely cselekmény megakadályozása, az azzal való felhagyás elérése helyett pusztán megelőző céllal is megengedi a bilincs alkalmazását. A rendelet a lábbilincs alkalmazásáról szóló rendelkezése az „elsősorban” kifejezésre is tekintettel nem alkalmas arra, hogy valós és egyediesített kockázatértékelést tegyen kötelezővé. Ezzel – igaz, formálisan csak az elítéltként fogva tartott személyek vonatkozásában – a törvényi szabályozás által adott kereteket tágítja ki egy rendeleti szintű szabály. Ez a megoldás nem áll összhangban az alapvető jogok törvényi szabályozásának Alaptörvénybeli követelményével sem, mivel a szállítás és a bíróság elé állítás során történő megbilincselés a fogva tartott személy számos alapjogát (emberi méltósághoz, személyes szabadsághoz való jogát, a megalázó bánásmód tilalmát, az ártatlanság vélelmét) közvetlenül és szorosan érinti, így az törvényi szabályozást tenne szükségessé.

A BVOP utasítás rögzíti az egyéniesítés követelményét, eszerint: „A mozgáskorlátozó eszközök különböző típusainak kombinációját minden esetben az előállítandó fogva tartott vonatkozásában végrehajtott egyéni mérlegelés alapján kell elrendelni.” Különösen aggályos azonban, hogy a BVOP utasítás értelmében a mozgáskorlátozó eszköznek rendszeres alkalmazására is sor kerülhet a fogvatartottal szemben, amelynek rendjét és részleteit a fogvatartottra vonatkozó egyéni kezelési utasításban kell meghatározni. A rendszeresség eleve csökkenti annak a valószínűségét, hogy az adott helyzethez mérten döntsenek az alkalmazás szükségességéről, azaz, hogy az elítélt személyi körülményein túl a konkrét helyzet egyéb vonásait is mérlegeljék. 

Tehát a büntetés-végrehajtási intézetekből történő szállítás, illetve a bíróság elé állítás során történő bilincselés kapcsán többszintű (törvény, IM rendeletek, BVOP utasítás) és elemű szabályozás nem átlátható, ezért a Magyar Helsinki Bizottság álláspontja szerint nem garantálja azt, hogy valóban csak olyan esetekben lehessen a bűncselekmények elkövetésével gyanúsított illetve vádlott személyeket bilincsben vagy más kényszerítő eszközzel szállítani, előállítani, amelyek az alapjogaik szükséges és arányos korlátozását jelentik. Azaz a gyakorlatban nem biztosított, hogy az említett intézkedések alkalmazására „az adott ügyre jellemző biztonsággal kapcsolatos okból – ideértve annak megakadályozását, hogy a gyanúsított vagy a vádlott saját magában vagy másban kárt tegyen, vagy vagyoni kárt okozzon –, vagy azzal kapcsolatos okból van szükség, hogy a gyanúsítottat vagy a vádlottat megakadályozzák a szökésben, vagy abban, hogy harmadik személyekkel, például tanúkkal vagy áldozatokkal kapcsolatba lépjen” kerüljön sor, és hogy minden esetben egyedileg, a körülmények függvényében értékeljék a fizikai korlátozó eszközök alkalmazásának arányosságát. 

Hasonlóképpen nehezen áttekinthető a mozgáskorlátozó eszközök eltávolítására vonatkozó szabályozás. A 16/2014. IM rendelet 54.§ (4) bekezdése értelmében büntetőügyben történő előállításkor az eljáró ügyészség vagy a bíróság elrendelheti ugyan az alkalmazott mozgáskorlátozó eszköz eltávolítását, az intézkedés azonban nem vonatkozhat a vezető- és a lábbilincs eltávolítására. (Az IM rendelet 54.§ (3) bekezdése értelmében arra a bv. intézet parancsnoka vagy az által kijelölt személy jogosult.) A 9/2018. (VI. 11.) IM rendelet értelmében a tanács elnöke a letartóztatott előéletére, a vád tárgyává tett bűncselekményre és a bv. őr által jelentett egyedi biztonsági előírásra figyelemmel utasítást adhat arra, hogy a bv. őr, vagy a kísérő rendőr a tárgyalóteremben a letartóztatottról a bilincset levegye. Ha a tanács elnöke úgy rendelkezik, hogy az alkalmazott mozgást korlátozó eszközt a letartóztatottról el kell távolítani, a bv. őr vagy a kísérő rendőr az erre vonatkozó rendelkezést – az (5) bekezdésben meghatározott kivétellel – köteles végrehajtani (101.§ (3)-(4) bekezdések). Ugyanakkor a hivatkozott (5) bekezdés rögzíti, hogy a „kettős bilincsben előállított, különösen veszélyes vagy fokozott őrzés alatt álló letartóztatottról a vezető bilincs biztonsági okból nem távolítható el. A vezető bilincset ez esetben is úgy kell alkalmazni, hogy az a terheltet az írásban ne akadályozza.” Eszerint tehát – szemben az IM rendelet szabályaival – a vezető bilincs eltávolítására a fenti esetekben egyáltalán nincs jogi lehetőség, arra sem a bíróság. sem a bv. őr nem jogosult. Ugyanakkor e rendelkezésből az olvasható ki, hogy a bíró jogosult a lábbilincs eltávolítására is utasítást adni, amit viszont az IM rendelet 54.§ (4) bekezdése expressis verbis kizár. 

Lényegében az átláthatóság, az indokolatlanul többszintű szabályozás követelményének a sérelmét jelezte már a 2010-ben kiadott ombudsmani jelentés is, amely egy gondatlan bűncselekménnyel vádolt, akkor 53 éves szülész-nőgyógyásznő esete kapcsán rögzítette, hogy egységes, törvényi szintű szabályozás lenne szükséges: az előzetes letartóztatásban lévő szülésznőt az illetékes parancsnok döntésének megfelelően kéz-, derék-, és lábbilincsben vitték a büntetés-végrehajtási intézetből a bíróságra. Ott ugyan bírói utasításra levették róla a derékbilincset, de újabb utasítás hiányában rajta hagyták a lábbilincset, amely felsebezte a bokája környékét. A szabályozást azóta ugyan több ponton módosították, annak többszintűsége, nehéz áttekinthetősége azonban továbbra is fennáll.

Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenlegi gyakorlat nem áll összhangban az EJEE-ből levezethető követelményekkel sem: az EJEB  gyakorlata értelmében a bilincs és más korlátozó eszközök akkor lehetnek elfogadhatóak, ha a hatóságok minden használat előtt előzetes, konkrét és személyes kockázatfelmérést végeztek, az „ügy aktájában lévő bizonyítékok” alapján, amelyek igazolják a „szökés vagy sérülés vagy károkozás veszélyét.” E körben értékelni kell többek között azt is, ha „a teljes fogva tartás ideje alatt” a kérelmező „soha nem sértette meg a börtönrendtartást.” 

A fentiek alapján indokolt, hogy a jogalkotó áttekintse a bilincs és más mozgáskorlátozó eszközök használatára vonatkozó jogi szabályozást, és az alkotmányos-alapjogi, nemzetközi emberi jogi valamint az EU irányelvéből levezethető követelményekre figyelemmel gondoskodjon az egyértelmű, átlátható és az egyéni mérlegelés szempontrendszerét szem előtt tartó törvényi szabályozás kialakításáról. 

 

További észrevételek és javaslatok egyes fogva tartással kapcsolatos jogszabályokról és azok alkalmazásáról >>



Letölthető anyagok


Megosztom másokkal

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság