Nem nyújt segítséget a Frontex a külföldiek illegális kitoloncolásában Magyarországnak
A magyar szerveknek meg kell tagadniuk a nemzeti jogszabályok alkalmazását, ha azt szeretnék, hogy az Európai Unió határőrizeti ügynöksége támogatást adjon az ország területén jogtalanul tartózkodó harmadik országbéli személyek hazaküldéséhez.
A Frontex tavaly januárban vonult ki Magyarországról, miután az EU Bírósága megállapította, hogy Magyarország jogellenesen korlátozza a külföldiek hozzáférését a nemzetközi védelemhez, és a kiutasítási eljárás lefolytatása nélkül küldi vissza a származási országba a területén érvényes vízum nélkül tartózkodó személyeket. Ez példa nélküli lépés volt az ügynökség történetében.
Ahogy a Népszava is beszámolt róla, nemrég új szabályok léptek életbe a Frontexnél, amivel jelentősen megszigorították a Magyarországról történő visszaküldési műveletek támogatásának feltételeit.
Ez a helyes és fontos lépés jelentősen megnehezíti, hogy olyanokat is visszaküldjenek a származási országukba, akik nem fértek hozzá a menekültügyi eljáráshoz. A hazai szabályozás és gyakorlat ugyanis majdnem lehetetlenné teszi az ország területén menekültkérelem benyújtását.
A magyar hatóság a 2016 júliusában jogszabály által bevezetett és 2017 márciusában az egész ország területére kiterjesztett másik gyakorlata, a potenciális menedékkérők tömeges visszakényszerítése a szerb–magyar határon szintén uniós jogot sért.
A strasbourgi bíróság 2021 júliusában döntött arról Khurram Shahzad ügyében, hogy Magyarország megsértette a kollektív kiutasítás tilalmát. Jelenleg is több ilyen ügyben képviseljük az áldozatokat az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt. Az ítéletek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy végre véget vessünk ennek a szégyenteljes és jogsértő gyakorlatnak.