Feliratkozás hírlevélre Ne maradj le legfontosabb híreinkről 2025-ben!

Kirúgták, mert kiállt a közérdekért, de nem hagyja magát

A Magyar Helsinki Bizottság abban segít Bátonyi Péternek, hogy állapítsák meg: jogszerűtlenül távolították el ügyfelünket, és ezért elégtétel jár neki. Őt az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) azonnali hatállyal bocsátotta el állásából, mert beszámolt a hazai műemlékvédelemben tapasztalt visszásságokról a Partizán műsorában.

Bátonyi Péter műemlékvédelmi szakember, az ÉKM korábbi kormányfőtanácsosa éveken át köztisztviselőként dolgozott. Az általa feltárt szabálytalanságok nyilvánosságra hozatalakor azonban elvesztette állását. A minisztérium azzal indokolta a kirúgását, hogy kijelentései sértik az intézmény hírnevét. Merthogy a Partizán 3 perces előzetes videójában, ami a felmondás alapjául szolgált, ügyfelünk a Magyar Nemzeti Bank épületének felújításához kapcsolódó visszásságokat nevezte meg. Ez az ügy olyan régi, hogy amikor a munkálatok zajlottak, az ÉKM még nem is létezett. Így az is kizárt, hogy ezzel a minisztérium rossz hírnevét keltsék, amire a munkáltató hivatkozott a felmentésnél.

Szekeres Zsolt, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje a Közszolgálati Döntőbizottsághoz nyújtotta be Bátonyi Péter panaszát, aki közszolgaként először ott kaphat jogorvoslatot. Amennyiben ott nem születik kedvező döntés, az ügy közigazgatási bíróság elé kerülhet.

Szekeres Zsolt és Bátonyi Péter
Szekeres Zsolt és Bátonyi Péter

A panaszt a Magyar Helsinki Bizottság arra alapozza, hogy ügyfele egy ún. whistleblower, vagyis egy olyan leleplező, aki nem az önös érdekei szerint cselekedett és szegte meg a titoktartási szabályokat, hanem azért, hogy a közérdek érvényesülését előremozdítsa. Felhívta a figyelmet arra, hogy a munkáltatója jogellenesen járt el, amivel kárt okozott az országnak, a magyar épített örökségnek, melynek védelme mindannyiunk kötelessége, különösen az egy műemlékvédelmi szakembernek és kormányfőtanácsosnak.

Emiatt az Emberi Jogok Európai Bíróságának esetjoga szerint is megilleti őt az a védelem, ami a közérdekű ügyekben törvénytelen gyakorlatokat leleplező személyeknek jár. Így akkor sem jogszerű az eltávolítása, ha formálisan szabályokat sért a tevékenységével. Mérlegre kell tenni tehát, mi okozott nagyobb kárt. Egyértelmű, hogy ami itt a munkáltatónak esetleg hátrány, az mindenki másnak kívánatos és előnyös, hiszen csak úgy állítható le a műemlékrombolás, ha ezeket az információkat nyilvánosságra hozzák. 

A Magyar Helsinki Bizottság abban segít Bátonyi Péternek, hogy a Közszolgálati Döntőbizottság vagy majd a bíróság állapítsa meg: jogszerűtlenül távolították el ügyfelünket, és ezért elégtétel jár neki.

A Magyar Helsinki Bizottság hosszú évek óta képvisel munkavállalókat, akiket politikai véleményük vagy szabálytalanságok feltárása miatt távolítottak el igazságtalanul állásukból. „Felnézünk azokra az emberekre, akik akár az állásukat kockáztatva felhívják a figyelmet a közszféra és közigazgatás hibás vagy kártékony működésére. Az ilyen hibák kijavítása, károkozások feltárása közérdek. Ezt mi igazán fontosnak tartjuk, így teljes meggyőződésből nyújtunk nekik jogi segítséget” – mondta el Szekeres Zsolt, a Bátonyit képviselő ügyvéd.

Megosztom másokkal

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság