Jogalkotási javaslatok a bírói függetlenségért
Civil szervezetek közös jogalkotási javaslatokat fogalmaztak meg a bírói függetlenség érvényesülésének előmozdítása érdekében. Az Országos Bírói Tanács elnökének benyújtott anyag az igazságszolgáltatás szervezetével és igazgatásával, illetve a bírák véleménynyilvánításával kapcsolatban fogalmaz meg javaslatokat.
Az Országos Bírói Tanács (OBT) elnöke 2020. július végén felhívást tett közzé a bírósági szervezet és a társhivatásrendek számára, hogy osszák meg tapasztalataikat és javaslataikat a bíróságokat érintő jogszabályok módosítása, az igazságszolgáltatás szervezeti és igazgatási reformja témájában, annak érdekében, hogy a bírósági szervezetrendszer jövőjét érintően minél több javaslat és ötlet megismerhető lehessen.
Az Amnesty International Magyarország, az Eötvös Károly Intézet és a Magyar Helsinki Bizottság erre a felhívásra gyűjtötte össze a bírói függetlenség érvényesülésének előmozdítását célzó javaslatait. A javaslatok figyelembe veszik többek között a Velencei Bizottság vonatkozó véleményeit, a Korrupció Elleni Államok Csoportjának (GRECO) ajánlásait, az Emberi Jogok Európai Bírósága ítélkezési gyakorlatát, valamint a magyar alkotmányos hagyományok által megkövetelt védelmi szintet.
Az OBT elnökének felhívásával összhangban a civil szervezetek javaslatai a következő témákat érintik:
- az OBT jogkörei és státusza,
- az Országos Bírósági Hivatal elnökének státusza, megbízatásának időtartama,
- a bírói munkateher mérése,
- bírói kinevezések és a bírák előmeneteli rendszere,
- bírósági vezetőkkel kapcsolatos rendelkezések,
- bírák kirendelése,
- a bírói státuszt érintő rendelkezések,
- ügyelosztás,
- a bíróságok költségvetése,
- bírák véleménynyilvánítása.
A javaslatcsomag itt érhető el:
Jogalkotási javaslatok az Országos Bírói Tanács elnökének felhívására