Fontos változás a börtönökben: kategóriák és kreditpontok – tájékoztatóink

2024. március 1-től változik az elítéltek büntetés-végrehajtási intézeten belüli besorolása. Azt, aki március 1-je előtt is bent volt, legkésőbb május 30-ig átsorolják az eddigi rezsimekből kategóriákba. Azt, aki március 1-je után kezdi a büntetését, már az új szabályok szerint fogják besorolni. Ezelőtt a végrehajtási fokozat és a rezsim-besorolásuk határozta meg, hogy például mennyit telefonálhattak egy héten, hogy hány alkalommal és milyen hosszan Skype-olhattak szeretteikkel, vagy hogy mennyi pénzt költhettek el szabadon.

Márciustól a rezsimek helyett egytől ötig kategóriákba sorolják az elítélteket (I.-V., ahol az egyes (I.) kategória a legkedvezőbb és az ötös (V.) kategória a legszigorúbb), és mindenki a kategóriájának megfelelően részesülhet előnyökben. Azért, hogy segítsük az új rendszer megértését az érintetteknek (elítéltek és hozzátartozóik), tájékoztatókat készítettünk a büntetés-végrehajtási törvény és annak végrehajtási rendelete alapján. A továbbiakban a gyakorlati működésről szóló beérkező fogvatartotti és hozzátartozói visszajelzések alapján fogjuk ezt szükség szerint kiegészíteni, bővíteni.

Fontos, hogy ez az új szabályozás az elítéltekre vonatkozik és a letartóztatottakra nem. Rájuk továbbra is a rezsimnek megfelelő szabályozás vonatkozik. Nem kerülnek kategóriákba a letartóztatottakon kívül:

  • az elzárásosok (büntetőjogi, szabálysértési, rendbírság helyébe lépő), 
  • a közérdekű munka és a pénzbüntetés helyett szabadságvesztést töltők.

 

Milyen tájékoztatókat készítettünk?

1. Azoknak szól a  Melyik korábbi rezsim milyen kategóriába kerül? című dokumentum, akik már töltik a büntetésüket. Azt írja le, hogy miként sorolják kategóriákba a korábbi rezsimekből (enyhe, általános, szigorú) az elítélteket, akik már 2024. március 1. előtt megkezdték a büntetésüket. Fontos: a kategóriákba sorolásra a bv. intézeteknek 90 napja van, tehát ezt nekik legkésőbb 2024. május 30-ig kell megcsinálni. Ha megtörténik a kategóriába sorolás, erről a bv. intézetnek minden esetben tájékoztatnia kell a fogvatartottat (ez lehet akár holnap is, de lehet május végén is). Ha a bv. intézet nem megfelelően alkalmazta az átsorolás szabályait (a megfeleltetési szabályokat), akkor írásbeli panasszal élhet a fogvatartott a bv. parancsnokánál. 

 

2. Azoknak, akiknek 2024. március 1-je után kell bevonulni a bv. intézetbe, Az elítélt kezdeti kategória-besorolása című táblázat szól.

 

3. „Jogosultságok kategóriánként címmel készítettünk táblázatot arról, hogy melyik kategóriához milyen kapcsolattartási és egyéb, a benti életvitelt meghatározó kedvezmények tartoznak. Fontos, hogy a kapcsolattartási formák közül nem mindegyik jár automatikusan: míg a telefonpercek automatikusan megnövekedtek, addig továbbra is parancsnoki engedély kell a bv. intézeten kívüli látogatás, a kimaradás és az eltávozás esetében mindig. És csak akkor fogja a parancsnok egyáltalán megfontolni, hogy ezeket engedélyezze, ha az elítélt már letöltötte a büntetésének legalább az egyharmadát. A fokozatosságra érdemes figyelni: mivel eddig nagyon ritkák voltak ezek az intézetelhagyással járó kapcsolattartási formák, a biztonsági szempontokra hivatkozva ezeket legtöbbször nem engedélyezték. Azt tanácsoljuk, hogy először a „legkisebb kockázattal járó” intézetelhagyási formát kérje a fogvatartott. A kérelemben érdemes leírni, hogy szeretné az elítélt bizonyítani azt, hogy nem fog semmilyen probléma történni akkor, ha kiengedik néhány órára és találkozhat a hozzátartozóival. Időre és megfelelő állapotban fog visszatérni a bv. intézetbe. Ha egymás után hat alkalommal gond nélkül mindig visszaér időre a bv. intézetbe, ezért plusz kreditet is lehet szerezni. Így azt is lehet bizonyítani, hogy bízhat a parancsnok abban, hogy ha kiengedi a fogvatartottat, abból nem lesz baj, így a nagyobb „szabadságot” jelentő eltávozást és kimaradást is érdemes később kérni. Azt is érdemes leírni a kérelemben, hogy például most azért kérem a látogató intézeten kívüli fogadásának lehetőségét megadni, hogy bizonyíthassam, érdemes vagyok arra, hogy esetleg a következő ünnepi időszakban (pl. karácsonyra) néhány nap eltávozást kaphassak.

 

4. A Tájékoztató a kreditrendszerről című dokumentum pedig arról szól, hogyan lehet krediteket szerezni, ami ahhoz szükséges, hogy kedvezőbb kategóriába kerülhessen az elítélt.

 




Letölthető anyagok


Megosztom másokkal

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság