Feliratkozás hírlevélre Ne maradj le legfontosabb híreinkről 2025-ben!

jogállamiság

A jogállamiság azt jelenti, hogy minden emberre és intézményre ugyanazok a törvények vonatkoznak. Teljes a törvény előtti egyenlőség és a jog uralma mindenki és minden intézmény felett.

A jogállamiság az elszámoltathatóság, az átláthatóság és az igazságosság elvein alapul. Senki sem áll a törvények felett, és ez vonatkozik a közszereplőkre, a törvényhozókra és a vezetőkre is.

Az Európa Tanács alkotmányjogi tanácsadó testülete, a Jog a Demokráciáért Európai Bizottság (a Velencei Bizottság) hat kritériumot vár el az államoktól jogállami szempontból. Ezek a következők: törvényesség, jogbiztonság, az önkényesség tilalma, a bíráskodás függetlensége, az emberi jogok érvényesülése és a hátrányos megkülönböztetés tilalma.

Jogállamban a bírák, az ombudsmanok, a civil szervezetek és az újságírók mind fontos szerepet játszanak annak biztosításában, hogy egyetlen állami (kormányzati) szereplő se éljen vissza a hatalmával. Jogállamban mindig megismerhető, hogy a kormány mit miért csinál, és az szabadon bírálható. A jogállamiság biztonságot jelent, mert pontosan tudható, hogy polgáraitól mit vár el az állam, ahogyan az is milyen elvárásai lehetnek a polgároknak az állammal szemben.

A magyarországi jogállamiság egyre inkább erodálódik – veszélyeztetve az elszámoltathatóság, az átláthatóság és az igazságosság demokratikus alapelveit. A jogállamiságról bővebben lásd itt.

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság