családegyesítés

A családegyesítés az, amikor a menekült, aki egy adott országban védelmet kapott, lehetőséget kap arra, hogy családtagjainak is (általában házastársnak, kiskorú gyermekeinek) tartózkodási engedélyt szerezzen a befogadó országban.

A családi élethez való jog a nemzetközi és a magyar jog által is elismert alapvető emberi jog. A család egységének helyreállítása a tapasztalatok szerint nagyban elősegíti a sikeres társadalmi beilleszkedést (például megszűnik az állandó aggódás a veszélyes körülmények között maradt családtagokért, az érkező családtagok tudnak vigyázni a kisebb gyermekekre, így a szülők könnyebben vállalhatnak munkát, az iskolába járó gyermekek gyorsan megtanulják a fogadó ország nyelvet, stb.). A szabályozás Magyarországon is lehetőséget biztosít az itt élő külföldieknek Magyarországra hozni közvetlen hozzátartozóikat, amennyiben rendelkeznek a szükséges eszközökkel a család megélhetésének, lakhatásának és egészségbiztosításának fedezésére.

Magyarországon a menekültek és az oltalmazottak is jogosultak a családegyesítésre. A családegyesítési folyamat részleteiről itt írtunk bővebben.

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság