31 civil szervezet fordult a szuverenitásvédelmi törvény megsemmisítéséért az Alkotmánybírósághoz

Az Alkotmánybíróság (AB) pénteken már másodszor tárgyal a kormány politikai propagandaprojektjéről, a szuverenitásvédelmi törvényről. Ma 31 civil szervezet közösen fordult a bírósághoz, hogy a Transparency International Magyarország alkotmányjogi panaszát további érvekkel támogassa, és kérje a törvény alkotmányellenes rendelkezéseinek megsemmisítését.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal (Hivatal) június 19-én indított vizsgálatot a Transparency ellen, amiért az állítólag „külföldről származó támogatás” felhasználásával a „választói akarat befolyásolására irányuló” tevékenységet folytat. A korrupcióellenes szervezet ezután alkotmányjogi panaszt nyújtott be a törvénnyel szemben, és kérte az alkotmányellenes rendelkezéseinek megsemmisítését.

Az Amnesty Magyarország és a Magyar Helsinki Bizottság által készített, 29 másik civil szervezet által támogatott beadvány további érvekkel szolgál amellett, hogy a nemzeti szuverenitás védelméről szóló törvény rendelkezései sértik az Alaptörvényben rögzített véleménynyilvánítás szabadságához, tisztességes hatósági, illetve bírósági eljáráshoz és jogorvoslathoz való jogokat, egyben ellentétesek a jogállamiság elvével és nemzetközi szerződésbe is ütköznek.

A civil szervezetek szerint a homályosan megfogalmazott törvény sérti a jogállamiság részét képező normavilágosság és előreláthatóság követelményét. A törvényben használt fogalmak tisztázására ráadásul bírósági gyakorlat sem alakulhat ki, ugyanis a Hivatal jelentéseivel szemben nincs semmiféle jogorvoslati lehetőség, így bírósághoz sem fordulhatnak az érintettek. 

A szuverenitásvédelmi törvény szélsőségesen tág teret enged az önkényes értelmezésnek, és nem ad biztosítékot az emberek, civil szervezetek és médiaszereplők számára a Hivatal visszaéléseivel szemben. Az év elején felállított intézmény valós célja a közügyek szabad megvitatásának akadályozása és a kormány számára kellemetlen tevékenységek (pl. civil jogvédelem, aktív közéleti tevékenység, fellépés a korrupció ellen, nyomozó újságírás) ellehetetlenítése. Ennek érdekében a jogalkotó kifejezetten olyan jogosultságokkal ruházta fel a Hivatalt, amelyek a demokratikus közvélemény szabad kialakulását és működését korlátozzák.

A törvény elvileg lehetővé teszi, hogy a Hivatal a vizsgált szervezet minden adatához és dokumentumához hozzáférjen, ami különösen a korrupcióellenes, emberi jogi szervezetek és sajtótermékek esetében azt jelentheti, hogy a jogsértéseket és más visszaéléseket bejelentők nem mernek ezekhez a szervezetekhez fordulni. Ez nemcsak a bizalmas információk (pl. ügyvédi vagy orvosi titok) védelmét előíró jogszabályokkal ellentétes, de a végrehajtó hatalom tevékenységét ellenőrző szervezetek jogszerű munkáját is akadályozza, és egyúttal korlátozza az emberek tájékozódáshoz való jogát is.

A civilek beadványa kiemeli, hogy a Hivatal jelentése bármely jogszerűen működő szervezetet úgy tüntethet fel, mint amely Magyarország alapvető érdekei, értékei és biztonsága ellen, illetve külföldi érdekek érvényesítése érdekében dolgozik. Az önkényes vizsgálat és a jogorvoslat hiánya így további szankciók nélkül is olyan dermesztő hatást vált ki, amely elrettentheti az egyes szervezeteket és embereket az alapjogaik jogszerű gyakorlásától. A Hivatal működése okozta dermesztő hatás máris kimutatható: egy a civil szervezetek között végzett felmérés szerint számos szervezet döntött úgy, hogy felhagy bizonyos – minden tekintetben jogszerű – tevékenységekkel, illetve nem vesz igénybe bizonyos – szintén jogszerűen hozzáférhető (pl. európai uniós) – forrásokat.

A beadványt készítő és ahhoz csatlakozó civil szervezetek szerint egyértelmű, hogy a szuverenitásvédelmi törvény több rendelkezése is alkotmányellenes, ezért arra kérik az Alkotmánybíróságot, tegye egyértelművé: nem működhet Magyarországon olyan intézmény, amelynek célja mások lejáratása és a szabad nyilvánosság ellehetetlenítése. 

A beadványt jegyző szervezetek: Amnesty International Magyarország, Magyar Helsinki Bizottság, aHang Platform, Alternatív Közösségek Egyesülete, Artemisszió Alapítvány, Autonómia Alapítvány, Civil Kollégium Alapítvány, Civil Közoktatási Platform, Civilek Józsefvárosért Egyesület, Cromo Alapítvány, DebrecenPride LMBTQI-szervezet Polgárjogi Társaság, Emberség Erejével Alapítvány, Energiaklub Szakpolitikai Intézet, Greenpeace Magyarország, Háttér Társaság, Humán Platform, K-Monitor, Közélet Iskolája, Levegő Munkacsoport, M. Színházi Egyesület, Magyarország Természeti és Kulturális Örökségéért Alapítvány, Magyarországi Európa Társaság, Ökotárs Alapítvány, Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, Polgár Alapítvány az Esélyekért, Political Capital, Szociális Szövetkezetek Országos Szövetsége, Társaság a Szabadságjogokért, Utcáról Lakásba! Egyesület, Ügyvédekkel a Demokratikus Jogállamért Egyesület és a Védegylet Egyesület.

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság