Az ukrajnai menedékesek hiába várják a tárgyalásukat
Egy nappal a kitűzött időpont előtt, formai okokra hivatkozva halasztotta el a bíróság a Kocs településről kilakoltatott menedékes családok képviseletében indított per tárgyalását. Az érintett kárpátaljai nők és gyerekek augusztus eleje óta várják, hogy gyorsított eljárásban mondja ki a bíróság, hogy joguk van a támogatott lakhatáshoz. Mindössze a hónap végéig van hol maradniuk.
Az október 29. reggel 9-re kitűzött tárgyalás, aminek tétje több tucat Ukrajnából menekült, menedékes státuszú kiskorú gyerek és szüleik támogatott szálláshoz való hozzáférése, a bíróság 28-i délutáni döntésének értelmében elmarad. A kereseteket augusztus legelején benyújtottuk, soronkívüliséget és azonnali jogvédelmet kérve. Egyelőre hiába: az azonnali jogvédelem iránti kérelmünket, mely a családok elhelyezését átmenetileg törvényes keretek között biztosíthatta volna, a bíróság elutasította, a soronkívüliség elrendelésének pedig praktikus előnyei sehol sem mutatkoznak, hiszen az eljárás bő kettő hónapja tapodtat sem mozdul előre.
Ahogy arról már korábban beszámoltunk, augusztus 21. óta támogatott lakhatásra már csak azok jogosultak Magyarországon, akik a kormány szerint Ukrajna harcok sújtotta részeiről érkeztek vagy méltányosságot kaptak. Méltányossági kérelmet sok család adott be, de a kérelmezőknek csak elenyésző része kapott haladékot. Mintegy háromezren, többségében gyerekek kerültek reménytelen helyzetbe.
Közülük a Kocsról augusztusban kilakoltatott ügyfeleink egy rövid időre Esztergomba, majd szeptembertől különböző Fejér megyei szálláshelyekre kerültek, majd többször költöztek. A Máltai Szeretetszolgálat hónapról hónapra hosszabbítja meg a szállásadóval kötött szerződését, eközben a legtöbben semmilyen ellátásban nem részesülnek, és alig akad, aki munkakeresésben vagy a gyerekek beiskolázásában segítséget kapna.
November 1-től sokak szállása ismét bizonytalanná válik. A családoknak fogalmuk sincs, maradhatnak-e péntektől az átmeneti szállásaikon, miközben lassan fagypont közeli a hőmérséklet éjszakánként. Ebben a kiszolgáltatott és bizonytalan helyzetben a bíróság a hozzá augusztusban beadott iratokat kevesebb mint 24 órával a kitűzött tárgyalás előtt kifogásolta. Arra hivatkoznak, hogy nem világos, hogy a jogi képviseletről szóló meghatalmazást a szülők a kiskorúak törvényes képviselőjeként is adták, így halasztást rendeltek el ennek a kérdésnek a tisztázására.
A felpereseket képviselő Győző Gábor ügyvéd szerint a meghatalmazás felvételekor egyértelmű volt, hogy a dokumentumokat aláíró felperesek szándéka arra is kiterjed, hogy a kiskorú gyermekeiket is képviselje a Helsinki Bizottság, amit alátámaszt, hogy erre a célra odaadták a gyerekek menedékes okmányait és a rájuk vonatkozó elutasító döntéseket. Az is nyilvánvaló, hogy a szülőknek saját magukon kívül alapvető jogi érdekük fűződik a gyermekeik szálláshely-támogatásának biztosításához is. Ami a leginkább elfogadhatatlan, az az, hogy a bíróság közvetlenül a tárgyalás előtt észlel egy formai problémát, ami már a keresetek benyújtásakor is észlelhető volt. A soron kívüliséget is komolytalanná teszi a bíróság, ha a saját felkészületlensége okán ilyen későn jelezi, hogy valami a tárgyalás megtartását akadályozza. Pedig, ha a tőle elvárható alapossággal járt volna el, akkor ez a kérdés mostanra már régen tisztázható lett volna. Mindezért panasszal fogunk élni a bíróság vezetése felé.
Új tárgyalási napot egyelőre nem tűztek ki.