Üldözésből üldözésbe – ukrán LMBT menekültek Magyarországon
Téged is várunk a Pride hónap keretében megvalósuló eseményünkre június 27-én a Turbinában. Az esemény regisztrációköteles.
Mióta Oroszország megtámadta Ukrajnát, több százezer menekülő lépte át Magyarország határát. Az eleve sérülékeny, rendkívül kiszolgáltatott helyzetben lévő menekülők között külön csoportot képeznek az LMBTQ közösség tagjai. Rájuk Putyin hatalma különös veszélyt jelent, de sajátos nehézségekkel kell megküzdeniük a menekülés során is.
Milyen segítségre van szükségük az LMBTQ menekülteknek? Hogyan lehet bizonyítani a menekültügyi eljárásban, hogy valakit szexuális irányultsága vagy nemi identitása miatt üldöznek? Mik a terepen dolgozó segítő szakemberek tapasztalatai?
Ezekről, és még sok más érdekes kérdésről beszélgetünk a Turbina Kulturális Központban (1082 Budapest, Vajdahunyad utca 4.) június 27-én 18 órától.
Regisztrációs link >> https://forms.gle/yNbn6cfAiCaSF4Ad7
Résztvevők:
A Nemzetközi Pszichiátriai Társaság kínzásellenes szekciójának (Section on Psychological Consequences of Torture and Persecution) elnöke 2008-tól
2012-ig, majd 2012-2015 között alelnöke volt, jelenleg is vezetőségi tagja.
A Megkínzott Áldozatok Nemzetközi RehabilitációsTanácsa (International Rehabilitation Council of Torture Victims) Végrehajtó Testületében 2008 és
2012 között európai képviselőként dolgozott.
Az IRCT Nemzetközi Igazságügyi Szakértő csoportjának (Independent Forensic Expert Group) aktív tagja 2009 óta.
Hárdi Lilla 1993 óta foglalkozik a menekültek lelki egészségvédelmével. 1996-ban létrehozta a Cordelia Alapítványt a Szervezett Erőszak áldozataiért, és
ennek azóta orvos igazgatója.
Számtalan kínzástúlélőt vizsgált, kezelt és a kínzást az Isztambul Protokoll szerint dokumentálta és jelenleg is aktívan tevékenykedik ezen a területen.
1996 óta rendszeresen képzéseket tart és mentálhigiénés támogatást nyújt menekültügyi, egészségügyi és jogi szakembereknek szupervizió formájában
mind magyarországi, mind nemzetközi vonatkozásban.
Számos cikk, monográfia és könyvfejezet írója.
2014-ben munkája elismeréseként Inge Genefke díjat kapott Dániában a Megkínzott Áldozatok Nemzetközi Rehabilitációs Tanácsától (IRCT).
Részt veszek a Magyar Helsinki Bizottság stratégiai pereskedési munkájában és koordinálom a magyar menekültügyi jogászhálózatot, mint az Európai Menekültügyi Jogi Hálózat (ELENA) magyar tagja.
Civil barátainkkal együttműködve dolgozom a magyarországi LMBTQI-közösség jogainak védelméért is.
Mint a United World Colleges mozgalom tagja, a jogvédelem a legjobb munka, amit el tudok képzelni magamnak.
Több mint 14 éve dolgozom a Menedék Egyesületnél szociális munkásként. A nemzetközi védelemben részesített ügyfelek, és más, harmadik országból érkezett külföldiek integrációját segítem. Munkám során különös figyelmet fordítok a sérülékeny csoportokra, mint LMBTQ emberek, nők, gyerekek. A Női Csoport programjait szervezem és koordinálom.
A beszélgetést Lakner Zoltán politológus, szociálpolitikus, a Jelen hetilap főszerkesztője vezeti.
Facebook esemény: https://www.facebook.com/events/1073233570217358