Feliratkozás hírlevélre Ne maradj le legfontosabb híreinkről 2025-ben!

Tájékoztató az Ukrajnából menekülő ukrán-magyar kettős állampolgároknak

Ez a tájékoztató hasznos információkat tartalmaz számodra, ha ukrán-magyar kettős állampolgár vagy és állandó lakóhellyel rendelkeztél Ukrajnában, ahonnan 2022. február 24-én vagy azt követően menekültél és érkeztél Magyarországra.

Utolsó frissítés: 2024. július 17.

Ez a tájékoztató hasznos információkat tartalmaz számodra, ha ukrán-magyar kettős állampolgár vagy és állandó lakóhellyel rendelkeztél Ukrajnában, ahonnan 2022. február 24-én vagy azt követően menekültél és érkeztél Magyarországra. 

Milyen védelemre vagyok jogosult Magyarországon? 

Magyar állampolgárként családtagjaiddal együtt bármely határátkelőnél szabadon beléphetsz Magyarországra. Ukrán-magyar kettős állampolgárként Magyarországra hazatérsz, ezért külön engedély és bármilyen időbeli megkötés nélkül itt tartózkodhatsz. Bár magyar állampolgárként nem kérheted az úgynevezett menedékes státuszt, amit az ukrán állampolgárok és családtagjaik kérhetnek, de jogosult vagy mindazokra az ellátásokra és kedvezményekre, amik ezzel a státusszal járnak.

A kizárólag ukrán állampolgároknak és családtagjaiknak szóló tájékoztatót itt éred el: https://bit.ly/3uSXp0D. Ebben a menedékes státuszról és az ahhoz kapcsolódó jogokról írtunk.

Milyen jogaim vannak Ukrajnából menekült kettős állampolgárként? 

Ukrán-magyar kettős állampolgárként ezekhez van jogod: 

  • Szállás és étkezés: 2024 augusztus 21. napja után csak akkor vagy jogosult szállásra és ellátásra, ha Ukrajna olyan megyéiből érkezel, amelyeket a magyar kormány szerint a háború “közvetlenül” érint. Ezek a megyék jelenleg (2024. júliusában) a következők: Dnyipropetrovszk megye, Donyeck megye, Zaporizzsja megye, Kijev megye és Kijev város, Mikolajiv megye, Odessza megye, Szumi megye, Harkiv megye, Herszon megye, Csernyihiv megye, Luhanszk megye, Zsitomir megye, a Krím Autonóm Köztársaság és Szevasztopol város. A háborúval közvetlenül érintett megyék listáját havonta frissítik, az új listát mindig itt teszik közzé: https://bit.ly/4cLa2y6.

Ha Ukrajnában a lakóhelyed a fent felsorolt megyékben volt, a következőképp vagy jogosult szállásra: Az ukrán-magyar határnál a határátkelőhelyek mellett létrehozott segítőpontokon  tudsz átmeneti szállást kérni. Ilyen segítőpontok vannak Záhonyban, Beregsurányban, Tiszabecsen, Barabáson és Lónyán. Az ott dolgozók segítenek neked abban is, ha menedékes kérelmet szeretnél beadni vagy állandó szállást találni. Budapestre felérve a Nyugati Pályaudvarnál található kormányablakban (Cím: 1062 Budapest, Teréz krt. 55.) tudsz tartós szállást kérni. A Kormányablak nyitvatartása: hétfő: 8:00-18:00, kedd: 8:00-16:00, szerda: 11:00-19:00, csütörtök: 9:00-16:00, péntek: 8:00-14:00. Aki a nyitvatartási időn kívül érkezik, és így nem tud aznap segítséget kérni, vagy csak átutazik Magyarországon és nem szeretne hosszabb ideig itt lenni, kaphat átmeneti szállást is, egy éjszakára. Ezt a következő címen biztosítják: 1117 Budapest, Galvani utca 44/A. A szálláshelyet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat működteti. A Nyugati Pályaudvaron a vasúti alkalmazottak és az ott működő rendőrségek dolgozói tudnak segíteni abban, hogy hogy lehet eljutni erre a szállásra.

Szállás és ellátás a Magyarországra érkezésedet követően 30 napig jár. Várandós nők, 18 év alattiak és a velük egy háztartásban élő egyik szülő, a fogyatékossággal élő emberek és gondozóik, valamint 65 év feletti emberek 30 napon túl, időbeli korlát nélkül kaphatnak szállást és étkezést. Ha nem tartozol egyik csoportba sem, 30 napon túl csak akkor jár a szállás és étkezés, ha munkát vállalsz és a munkaadód szerződést köt a szállásadóddal. Munka hiányában sajnos nem jár az ingyenes étkezés és szállás (kivéve, ha az előző bekezdésben meghatározott kedvezményezetti körbe tartozol).

Ha Ukrajnában a lakóhelyed nem a kormány listájában felsorolt megyékben volt, akkor sajnos 2024. augusztus 21. után nem vagy jogosult államilag biztosított szállásra. Azok, akik nem a felsorolt megyékben laktak korábban, de augusztus 21. előtt államilag finanszírozott szálláshelyen voltak elhelyezve, 2024. július 10-ig nyújthattak be méltányossági kérelmet, amiben kérték, hogy augusztus 21. után is kaphassanak szállást. Ha nyújtottál be ilyen méltányossági kérelmet, de azt elutasították, javasoljuk, hogy keress meg minket a ukrainecrisis@helsinki.hu email címen.

  • Egészségügyi ellátás: Ingyenesen jogosult vagy igénybe venni az állami egészségügyi ellátásokat, azaz jogosult vagy többek között vizsgálatokra, gyógykezelésre, sürgős szükség esetén járó- és fekvőbeteg szakellátásra, az ilyen kezelést követően gyógyszerre és gyógyászati segédeszközökre, sürgősségi fogászati ellátásra és fogmegtartó kezelésre, terhesgondozásra és szülészeti ellátásra, betegszállításra, védőoltásra, onkológiai szakellátásra és egyéb krónikus betegellátás keretében vizsgálatra és gyógykezelésre és ezek keretében gyógyszerkészítményekre. Egészségügyi panaszok esetén fordulj a kerületi háziorvoshoz, vészhelyzet esetén pedig hívj mentőt a 112-es telefonszámon. Ha nem rendelkezel TAJ számmal, akkor az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér működtetője egy technikai azonosítót hoz létre számodra, amelyhez az orvos rögzíti a rendszerben, hogy menekült vagy, illetve a magyar vagy ukrán úti okmányaid az adatait (amennyiben azok rendelkezésére állnak). Készítettünk egy orvosoknak és egészségügyi intézményeknek szóló levelet, amit ha magaddal viszel a kórházba, segíthet elmagyarázni, hogy milyen ellátásra vagy jogosult. A levél itt található
  • Létfenntartási támogatás: Ez felnőttek esetén havi 22.800,- Ft, míg gyerekek esetében havi 13.700,- Ft összegű pénzbeli támogatást jelent. A támogatás iránti kérelmet a járási hivatal foglalkoztatási osztályán         tudod beadni. 16 éven aluli gyermekeid számára a kérelmet a kormányablakban vagy a kormányhivatal családtámogatási főosztályán tudod benyújtani. A támogatást a járási hivatal a hónap 15. napjáig folyósítja. A folyósítás feltétele, hogy a folyósítást megelőző hónapban a járási hivatalnál a hivatal által meghatározott helyen és időpontban megjelenj.      Ha nem fogadod el az első kifizetést követő 45 nap után a járási hivatal által felajánlott megfelelő munkahelyet      , akkor a létfenntartási támogatást már nem folyósítja majd számodra a hivatal. A felajánlott munkahelyet nem kell elfogadnod, ha már valahol dolgozol, ha 3 év alatti gyerekről gondoskodsz, vagy ha 18 évnél fiatalabb vagy, de még tanulsz. A létfenntartási támogatás nem jár azokra a hónapokra, amikor dolgozol vagy      nyugdíjat kapsz .               
  • Munkavállalás: Külön engedély nélkül jogosult vagy munkát vállalni.
  • Személyes okmányok ingyenes fordítása: Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság kifizeti a személyes okmányaid magyarra fordításának az árát, ha kéred. Ilyen személyes okmány például a születési és házassági anyakönyvi kivonat vagy az iskolai végzettséget vagy szakképesítést bizonyító hivatalos papírok.
  • Iskolai és egyetemi oktatás, óvodai és bölcsődei ellátás és 6 hónapig ingyenes gyermekétkeztetés.    
  • Magyar személyi igazolvány és lakcímkártya kiállítása.
  • Családtámogatások
  • anyasági támogatás: jogosult vagy rá, ha a várandósságod alatt legalább négy alkalommal, koraszülés esetén legalább egyszer várandósgondozáson vettél részt. Összege 64.125,- Ft, ikergyermekek esetén 85.500.- Ft. A gyermek születése után 6 hónapon belül tudod igényelni a kormányhivatalnál vagy kormányablaknál. 
  • gyermekgondozást segítő ellátás (GYES): jogosult vagy GYES-re a gyermek 3. életévének betöltéséig (ikergyermekek esetén a tankötelessé válás évének végéig; tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 10. életévének betöltéséig). A GYES összege havi 28.500,- Ft (mínusz 10% nyugdíjjárulék). A kormányhivatalnál vagy kormányablaknál tudod kérni.
  • gyermekek otthongondozási díja (GYOD): akkor vagy rá jogosult szülőként, ha  súlyos fogyatékosságából vagy tartós betegségéből eredően önellátásra képtelen gyermekedről gondoskodsz. Az önellátásra képtelenséget 6 éven aluli gyermekek esetében szakorvos, egyéb esetekben szakértő állapítja meg. A GYOD összege a minimálbér összegével egyezik meg 2022. január 1-től, azaz havi bruttó 200.000,- Ft (mínusz 10% nyugdíjjárulék). A kormányablaknál, járási hivatalnál vagy a polgármesteri hivatalban tudod kérni.
  • gyermeknevelési támogatás (GYET) legalább 3 gyermek esetén: ha 3 vagy több kiskorú gyermeket nevelsz otthon, akkor a legfiatalabb gyermek 3. életévének betöltésétől a 8. életévének betöltéséig vagy rá jogosult. A GYET összege összege havi 28.500,- Ft (mínusz 10% nyugdíjjárulék). A kormányhivatalnál vagy kormányablaknál tudod kérni.
  • családi pótlék: szülőként alanyi jogon jár a gyerekek után. A járási hivatalnál vagy a kormányablaknál tudod kérni.

Amennyiben a szociális ellátásokkal kapcsolatban további gyakorlati információra van szükséged, kérünk, hogy fordulj a Menedék Egyesülethez. Az email címük: menedek@menedek.hu

A Magyar Helsinki Bizottság segíti az Ukrajnából menekülőket. Fordulj hozzánk bizalommal ingyenes jogi segítségért

Elérhetőségeink: ukrainecrisis@helsinki.hu | facebook.com/helsinkibizottsag




Letölthető anyagok


Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság