Strasbourg leállította egy menedékkérő görögországi deportálását

Ideiglenes intézkedésként az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) leállította, hogy Magyarország átadjon Görögországnak egy kínzásáldozat szomáliai menedékkérőt, a Magyar Helsinki Bizottság ügyfelét. A magyar hatóságoknak addig biztosan várniuk kell, míg a strasbourgi bíróság gyorsított eljárásban el nem dönti, a Dublini Rendeletre hivatkozott áthelyezés nem jár-e jóvátehetetlen, visszafordíthatatlan károkkal a menekülőre nézve. A bíróság 2011 óta nem tekinti biztonságosnak a görög menekültügyi rendszert.

dadaab_radio_unhcr

A Dublini Rendeletre hivatkozva a magyar hatóságok nyár óta rendelik el menedékkérők áthelyezését Görögországba. Teszik mindezt annak ellenére, hogy az EJEB-nek az egyik döntése miatt 2011 óta egyetlen más uniós tagállam nem próbálkozott ezzel. A strasbourgi bíróság ugyanis kimondta, hogy Görögország nem számít biztonságos a menedékkérőknek, lévén az alacsony színvonalú menekültügyi ellátáshoz sem tudnak hozzáférni, és nincsen biztosítva számukra a tisztességes eljárás. Rendszerszintű problémák miatt ki vannak téve kínzásnak és embertelen bánásmódnak.

Az utóbbi időben az Európai Unió Görögországnak jelentős pénzeket csoportosított át menekültügyi célkora, noha a mérvadó országjelentések szerint a rendszer még nem éri el a kívánatos szintet. Ezzel együtt Magyarország úgy határozott, hogy elsőként az uniós tagállamok közül alkalmazni fogja a Dublini Rendelet szabályait Athén esetében is, pedig az Európai Bizottság prognózisa szerint legideálisabb esetben is csak jövőre indulhatna meg a görögországi visszaküldés.

Az áthelyezési határozatokat egyes esetekben a menedékkérők magyar bíróságokon támadták meg. A Helsinki Bizottság szomáliai ügyfele esetében a bíróság úgy ítélt, nincsen akadálya a görög átadásnak. A hazai bíróság egyedül a döntés formai részét vizsgálta, és megállapította, mivel Athén két hónap alatt nem adott választ a budapesti megkeresésre, így a magyar hatóságnak jogában állt az áthelyezést elrendelni. A hazai bíróság figyelmen kívül hagyta a pocsék görög menekültügyi helyzetet, valamint a Helsinki Bizottság ügyfelének személyi körülményeit is. A szomáliai férfi a hírhedett al-Shabaab terrorszervezet kínozta meg, és ma is kezelésre szorul, amelyhez félő, Görögországban nem juthatna hozzá.

A Helsinki Bizottság szerdán indítványozta, hogy tekintettel a sürgős helyzetre, miszerint ügyfele esetében a görögországi sikeres átadás visszafordíthatatlan következményekkel járna, a strasbourgi bíróság sürgősen avatkozzon közbe. Az EJEB aztán tegnap délután ideiglenes intézkedésben arra szólította fel a magyar kormányt: függessze fel a menedékkérő átadási eljárását.

Az EJEB most gyorsított eljárásban fogja megvizsgálni, hogy a görögországi visszaküldés sértené a szomáliai férfi emberi jogait. A döntés azért is fontos lesz, mert 2011 óta nem változott a strasbourgi bíróság megítélése: Görögország, a görög menekültügyi rendszer nem biztonságos a menedékkérőknek. Fontos körülmény, hogy Athén eddig egyetlen menedékkérőt sem vett át Budapesttől. Ahogyan értelemszerűen mástól sem. Igaz, mások eddig még nem is próbálkoztak vele.

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság