#Ukrajna Menedékes kártya érvényessége meghosszabbítva 2025-ig

Pert indít Kásler titkolózó minisztériumával szemben a Magyar Helsinki Bizottság 

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) megtagadta a Magyar Helsinki Bizottság közadatkérését. A civil jogvédő szervezet annak a dokumentumnak a kiadását kérte, amelyben Kásler Miklós felszólította a kórházak vezetőit a kórházak részleges kiürítésére. A tárca szerint a kért irat további döntéseket készít elő, ezért nem adható ki. A Magyar Helsinki Bizottság szerint a kért irat már maga a döntés, de ha további döntéshez használnák, akkor sem lenne titkolható egy demokráciában. A szervezet ezért pert indít az Emmivel szemben.

Az Operatív Törzs április 15-iki közleményében a következő adatok szerepeltek: „Ezen a héten, április 19-ig a kórházaknak 50%-os ágykapacitást kell előkészíteni. Tehát 100 kórházi ágyból 50 ágyat kell felszabadítani a koronavírus-fertőzöttek kórházi ellátására. A következő ütemben ezt 60%-ra kell majd növelni, vagyis 100 ágyból 60 ágynak kell majd készen állnia koronavírusos betegek ellátására.”

Feltételeztük, hogy a döntést az illetékes szaktárca hozta meg, ezért a Magyar Helsinki Bizottság adatkéréssel fordult a minisztériumhoz, hogy küldje meg azt a dokumentumot (miniszteri levelet, utasítást vagy bármi mást), amelyben elrendelték előbb a kórházak ágyainak előbb 50, majd 60 százalékos felszabadítását, azaz a kórházak részleges és gyors kiürítését.

Az Emmi az adatkérés teljesítését megtagadta a következő magyarázattal: „Tájékoztatom, hogy az Ön által kért dokumentum további jövőbeli döntés megalapozását is szolgálja, így igényét az Infotv. 27. § (6) bekezdés első fordulata alapján elutasítom.”

Ehhez képest Kásler Miklós a Demokratában arról beszél, hogy „ilyen utasítás soha nem hangzott el. A kezelés és az intenzív ellátás bővítésének a feltételeit kellett biztosítaniuk.” A következményeket pedig azzal hárítja át orvos kollégáira, hogy „az viszont, hogy kit küld haza és kit nem az orvos, kizárólag a saját szakmai és emberi felelőssége akár van járvány, akár nincs. Nem a minisztérium döntött a betegek kezeléséről, hanem a szakmai kollégium, amelynek 62 tagozata van, mert ennyi orvosi szakmát tartunk nyilván.”

Ismeretes az is, hogy az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet és a Fejér Megyei Szent György Kórház főigazgatóját is azért mentette fel a miniszter, mert nem teljesítette a Nemzeti Népegészségügyi Központ – az operatív törzs által jóváhagyott – utasításait, azaz a betegek nagyarányú hazaküldését.

Egyre több a kérdőjel. Hogyan mondhatja a miniszter, hogy nem volt utasítás, amikor a minisztériuma meg azt mondja, hogy van, de az döntéselőkészítő irat? És vajon milyen jövőbeni döntést készít elő a kórházi ágyak tömegének felszabadítása? 

A miniszter nagy jelentőségű döntése emberek élethez, emberi méltósághoz, egészségügyi ellátáshoz való alapjogát korlátozhatta, de mindenképpen súlyos megpróbáltatásokat jelentett betegnek és családjának egyaránt. Ezért a Magyar Helsinki Bizottság közadatpert indít az Emberi Erőforrások Minisztériumával szemben. Nyilvánvaló, hogy egy ilyen súlyú intézkedést és annak indokait joga van megismerni az országnak.

Megosztom másokkal

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság