A származási országinformáció szerepe a menekültügyi eljárásban
A származási országinformációnak (country information, COI) szerepe a menekültügyi eljárás során.
Honnan tudjuk, hogy milyen a trónöröklési szertartás a ghánai dagomba törzsben? El kell hinnünk, hogy Afganisztánban a törzsi viszályokat egy nő ajándékba adásával rendezik? Hihető. hogy Szudánban halálra kövezéssel büntetik, ha valaki az iszlámról más vallásra tér át? Honnan tudjuk, hogy a kínai Falun Gong vallás követői milyen rituális gyakorlatokat végeznek?
A menekültügyben dolgozók naponta találkoznak ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel, így a származási országinformációnak (country information, COI) nagy szerepe van a menekültügyi eljárás során: ez jelenti ugyanis a legfontosabb (és gyakran az egyedüli) tényszerű bizonyítékot az eljárásban. Az országinformáció jelentőségéről és szerepéről szóló tanulmány, mely kitekintést nyújt a konkrét felhasználási területekre és a vonatkozó szakmai normákra, itt letölthető.
A Magyar Helsinki Bizottság 2004 óta részt vesz az „Országinformációs Hálózat” (COI Network) nevű kezdeményezésben. A Hálózat legutóbbi, 2007 novemberében zárult közös projektjében – melyben 15 európai ország 18 kormányzati és civil szervezete vett részt – a Bizottság egy az EU 27 tagállamára kiterjedő kutatást vezetett. A kutatást azt igyekezett feltárni, hogy az országinformáció kutatására és bizonyítékként való felhasználására vonatkozó minőségi normák hogyan jelennek meg jogi kritériumként a jogszabályokban és a bírói gyakorlatban. A kutatás eredményeként született az „Országinformáció a menedékjogi eljárásban – A minőség, mint jogi követelmény az EU-ban” (Country Information in Asylum Procedures – Quality as a Legal Requirement in the EU) című összehasonlító tanulmány, amely letölthető angol és orosz nyelven, az alábbiakban pedig magyar nyelvű országinformációkat olvashatnak.