Szavazz és tedd Kovács Petrát SzuperWMN-né! Munkatársunkat Hadas Kriszta Közösségépítő-díjra jelölték a FECSKE szervezéséért.

Nyolcvannégy menedékes nyert pert a kormánybiztossal szemben

A Fővárosi Törvényszék jogerős ítéleteiben ma megsemmisítette Pál Norbert kormánybiztos döntéseit, aki tavaly nyáron – mások mellett – elutasította 84 kárpátaljai menedékes méltányossági kérelmét. Az ítéletek megnyitották az utat ahhoz, hogy a 66 gyereknek és szüleiknek támogatott lakhatást biztosítsanak. Ők mindannyian a Magyar Helsinki Bizottság ügyfelei.

Két olyan perben is ítéletet hirdetett ma a Fővárosi Törvényszék, amelyben ukrajnai, mégpedig kárpátaljai magyar ajkú menedékesek perelték az orosz–ukrán háború elől Magyarországra menekülő személyekért felelős kormánybiztost. Pál Norbert ugyanis megtagadta ezektől és más családoktól is, hogy 2024. augusztus 21. után is támogatott lakhatásuk legyen. 

A kormány ukáza

Menedékes és ukrán-magyar kettős állampolgárságú családok százai kerültek kilátástalan helyzetbe egy veszélyhelyzeti kormányrendelet miatt. A kormány ugyanis rendeletileg megszüntette az olyan menedékeseknek a lakhatási támogatását, akiknek utolsó ukrajnai lakóhelyén nem folyik harci tevékenység. 

Az érintettekkel nem egyeztetett június végi rendelet lehetőséget adott arra, hogy a veszélyeztetett családok méltányosságot kérhessenek Pál Norbert kormánybiztostól. Ezt sok család próbálta meg, de a kérelmezőknek csak elenyésző része, mintegy 20%-a kapott haladékot. Három-négyezer ember, nagy többségében magyar ajkú gyerek lakhatása vált így bizonytalanná.

A kilátástalan helyzetbe kerülő családok egy részének képviseletét a Magyar Helsinki Bizottság vállalta fel. A civil jogvédő szervezet erkölcsileg és jogi értelemben is elfogadhatatlannak tartja, hogy a kormány segítségre szoruló gyerekes családokat tett utcára, és nem biztosítja nekik a lakhatásukat. Közülük vannak, akik kétségbeesésükben visszatértek a háborús Ukrajnába.

A háború az háború

Eközben a kormány nem tartja be saját rendeletét sem. Bár tavaly július óta havonta frissíteni kellene „a háború sújtotta területek” listáját, ezt még egyszer sem tette meg. Így az azóta számos alkalommal drónokkal támadott Kárpátalja is békés területként van nyilvántartva. 

Eleve hazugság az, hogy ahol nem folynak közvetlen harci cselekmények, ott béke van, és esély van normális életre. Ezt az is mutatja, hogy az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága nem javasolja, hogy bárki visszatérjen Ukrajna egyetlen régiójába se. 

Jó okkal, hiszen a három éve tartó háború nem csak a frontvonalakra hat ki, de az egész országot teszi élhetetlenné. Ott sincs áram, gáz, fűtőanyag, ott sincs közszolgáltatás és munkalehetőség, ott is ellátási zavarok vannak, ott is felfoghatatlan bizonytalanságban és életveszélyben élnek, ahol nem dörögnek a fegyverek. Nem beszélve arról, hogy az ukrán hátország sincs biztonságban az orosz katonai támadásoktól.

A jogerős ítéletekről

A bíróságnak először abban kellett döntenie, hogy a kormánybiztos döntése megtámadható-e egyáltalán bíróságon. Juhász Dorottya bíró úgy találta, hogy igen, mert a kormánybiztos döntése tartalma szerint igenis közigazgatási cselekmény, bármit is tartson róla a kormánybiztos. 

Ezek után a bíró azt vizsgálta, hogy alakilag törvényes döntés született-e. A bíró arra jutott, hogy nem. A kormánybiztos visszautasításai nem tartalmaztak egyedi tényállást, jogszabályi hivatkozást, és legfőképpen hiányzott bármiféle indoklás. Ezért a bíróság megsemmisítette az összes kormánybiztosi döntést, és új eljárás lefolytatására kötelezte Pál Norbertet.

Az új eljárásban a kormánybiztosnak minden érintett ügyében külön, egyesével kell írásbeli döntést hoznia, amit meg is kell indokolnia. Ezeket a döntéseket az érintettek, ha rájuk nézve negatív, ismét megtámadhatják a bíróság előtt. Ekkor lesz a bíróság abban a helyzetben, hogy érdemben állást foglaljon arról, a szálláshely-finanszírozás rendszere jogsértő-e vagy sem.

Ez, sajnos, még nem jelenti azt, hogy egy csapásra rendeződik a családok sorsa, és megszűnik a létbizonytalanságuk. De a mai ítéletek megnyitották az utat ahhoz, hogy érvényesüljön a jog és az emberségesség, és a rászoruló üldözött családoknak a magyar hatóságok területi különbség nélkül biztosítsanak szerény lakhatást.

„Ma egy fontos ügyben hozott jó döntést a Fővárosi Törvényszék. Ám ez az ítélet önmagában még nem könnyít az ügyfeleink és a hozzájuk hasonló családok kiszolgáltatottságán. Kíváncsian várjuk Pál Norbert írásos formában meghozott, indokolt döntéseit, és csak remélni tudjuk, az ügy által kiváltott hazai és nemzetközi felháborodás hatására nem tart ki eddigi embertelen gyakorlata mellett, amivel fogyatékkal élő és súlyosan beteg gyerekeket is utcára rakott. Ha pedig mégis így tenne, akkor ismét találkozunk a bíróságon” – értékelte a mai ítéleteket Szekeres Zsolt, aki Győző Gábor és Kovács Tímea mellett a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédjeként képviselte a családokat.

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság