MOME-ügy: rektor nincs, de rektorjelölt igenis van
A szabályellenesen megbízott rektor lemondott a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) éléről. Ezzel együtt van szabályosan kiválasztott rektorjelölt: Vargha Balázs. Őt a szenátus szabályosan választotta ki 2023 novemberében, csakhogy az egyetem alapítványának kuratóriuma önkényesen nem terjesztett fel rektorjelöltnek. A Magyar Helsinki Bizottság segítségével Vargha törvényességi felügyeleti eljárás kezdeményezett.
Faramuci helyzetbe hozta egyetemét az azt működtető alapítvány kuratóriuma, amit csak magának köszönhet. Koós Pál szabálytalanul megválasztott rektor múlt heti lemondása után interregnum alakult ki. A szenátuson a világ szeme, hogy mikor és milyen feltételekkel írja ki az új rektori pályázatot. Valójában erre semmi szükség, mert idestova 15 hónapja megvan az a kiválasztott személy, aki széleskörű támogatás szerzett, és akit a köztársasági elnöknek meg kellene bízni mint rektort.
A kekvák átka
A MOME volt az első olyan állami felsőoktatási intézmény, amit közfeladatot ellátó közérdekű alapítvány (kekva) kapott meg. A többiektől eltérően itt évekig tartott és nem puccsszerű volt a tulajdonosváltással járó privatizáció, valamint az egyetemi polgárok többsége is támogatta az átalakítást, legalábbis nem ellenezte.
A kekvák túlnyomó többsége eleve alkotmányossági és korrupciós gondokkal van megterhelve, a magyar felsőoktatás átalakítása a kormány közvetlen uralmi érdekeit szolgálták, nem a tudományt és az oktatást. Az egyetemi autonómia és a kutatás szabadsága veszélybe került. Ezt ismerték fel az uniós intézmények, és ezért vannak a felfüggesztve a hazai „kekvás” egyetemek uniós támogatásai (Horizon, Erasmus).
Azt lehetett remélni, hogy a MOME-t elkerülik a kormány nyers hatalmi törekvései. De nem így történt.
Szenátus kontra kuratórium
Tavalyelőtt járt le az előző rektor megbízatása. Az egyetem szenátusa, amelynek a MOME alapító okirata szerint kizárólagos joga van a rektorjelölt kiválasztására, a pályázatok értékelése alapján 2023. november 27-én nem Koós Pált, a kuratórium által favorizált tanszékvezetőt találta alkalmasabbnak a feladatra, hanem Vargha Balázs egyetemi tanárt, és azt várta az alapítványtól mint fenntartótól, hogy őt terjeszti fel a felsőoktatásért felelős miniszternek, hogy a köztársasági elnök kinevezhesse rektornak.
Csakhogy a kormány emberének számító Böszörményi-Nagy Gergely vezette kuratórium 2023. december 20-án „megváltoztatta” a szenátus döntését, és Koóst jelölte meg mint lehetséges rektort. A köztársasági elnök így őt nevezte ki tavaly tavasszal.
A pályázat kiírása, a pályázatok elbírálása és a rektorjelölt megválasztása máig az egyetemi szenátus kizárólagos joga maradt, a kuratóriumnak vagy a kuratórium elnökének nem állt és ma sem áll jogában a szenátus döntését felülbírálni.
A kuratórium tehát önkényesen vont el jogkört a szenátustól, ami nemcsak az egyetem saját szabályába ütközik, hanem az Alaptörvénynek az egyetemi autonómiáról szóló rendelkezésébe is.
Bíróság előtt
A szabályosan megválasztott rektorjelölt Vargha Balázs, a Média Intézet igazgatója tavaly decemberben bírósághoz fordult a Magyar Helsinki Bizottság segítségével, és törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett. Itt a bíróságnak arról kell döntenie, hogy szabályosan járt-e el a kekva kuratórium, amikor a szenátusi szavazás eredményével ellentétesen Koós Pált jelölte rektornak.
A törvényes rektorjelöltet képviselő Győző Gábor, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje szerint „ha a bíróság megalapozottnak találja ügyfelünk kérelmét, akkor akár meg is semmisítheti a kuratórium jogsértő döntését, ami egyébként mára már lényegében okafogyottá vált, hiszen Koós Pál önként lemondott a tisztségéről.
Viszont az a törvényességi felügyeleti eljárástól független, hogy az egyetemnek jelenleg is van egy, a szenátus által törvényesen megválasztott rektorjelöltje, akit a fenntartói alapítvány kuratóriumának kötelessége lenne felterjesztenie a miniszterhez. Már ezt kellett volna tenniük 2023 decemberében is, most azonban ez még időszerűbb, hiszen a jogellenesen kijelölt rektor már nem tölti be ezt a pozíciót.
Tehát a szenátusnak nem kellene feltétlenül új pályázatot kiírnia az üresen maradt rektori pozíció betöltésére, csak fel kellene szólítania a kuratóriumot, hogy járjon el törvényesen a szenátus által korábban megválasztott Vargha Balázs rektori kinevezése érdekében.”