Tévhit: „Magyarországot elárasztják a menekültek”
Hazánk az európai migrációs krízis idején sem vált célországgá. A menedékkérők többsége nem szeretne itt maradni, Nyugatra tart. Igaz, 2015 augusztusa óta az üldözötteknek menedékjogot gyakorlatilag nincs is módjuk szerezni.
Az utóbbi három évben ugrásszerűen megnőtt a Magyarországon menedékkérelmet benyújtók száma. 2013-ban 19 ezer, 2014-ben 43 ezer, 2015-ben mintegy 180 ezer fő kért menedéket a korábbi évek 2–4 ezer főjével szemben. Csakhogy a kérelmezőknek csak az elenyésző része marad itt, s azok közül is csak kevesen kapnak valamiféle védelmet. Uniós átlagban a lezárt menekültügyi eljárásoknak a 45 százalékában született pozitív döntés 2014-ben, ugyanakkor nálunk csak 9 százalékban. Ezért van az, hogy évente csak néhány százan kapnak menedékjogot, lényegében függetlenül attól, hogy hányan – néhány ezren vagy sok tízezren – nyújtanak-e be kérelmet.
Ráadásul nem csak az eljárások megkezdése, hanem akár sikeres befejeződése után is sokan továbbállnak Nyugatra. Így egyszerre csak mintegy háromezer menekült lehet az országban.
2015 őszétől a menedékkérők száma is drasztikusan csökkent. Már csak néhány százan lehetnek nyitott befogadó állomásokon, illetve menekültügyi őrizetben. 2015. november eleje óta több menekülőt tartanak fogva, mint ahányan szabadon várhatnák ki kérelmük elbírálását.