Tájékoztató a feltételes szabadságra bocsátásról
A feltételes szabadságra bocsátás lehetőséget teremt a szabadságvesztés büntetés végrehajtandó részének csökkentésére. Ha a bíróság úgy dönt, Önnek nem kell a büntetése egészét kitöltenie.
Ki és mikor részesülhet benne?
Amennyiben a Büntetőtörvénykönyv alapján nem kizárt az Ön feltételes szabadságra bocsátása, a bíróság az ítéletben rendelkezik arról, hogy Ön feltételesen szabadságra bocsátható, és rendelkezik arról is, hogy a feltételes szabadságra bocsátására a büntetésének minimálisan mekkora részének kitöltését követően kerülhet sor.
Ez a minimális idő:
- általában a büntetés kétharmad része,
- a büntetés háromnegyed része, ha Ön visszaeső,
- de legalább 3 hónap.
Aki a megadott időben önként nem vonul be, kizárják a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségéből.
Ki dönt a feltételes szabadságra bocsátásomról?
A feltételes szabadságra bocsátás kedvezményének megadásáról a büntetés-végrehajtási bíró dönt.
Ha a bv. bíró elrendeli (engedélyezi) az Ön feltételes szabadságra bocsátását, akkor meghatározza a szabadulása napját.
Hogyan indul meg a feltételes szabadságra bocsátásra irányuló eljárás?
Az eljárás a bv. intézet előterjesztése alapján kezdődik meg. A bv. intézet hivatalból intézkedik, amikor az Ön feltételes szabadságra bocsátása esedékessé válik: két hónappal a feltételes szabadágra bocsáthatósága előtt a bv. bíróhoz fordul.
Tehát Önnek nincs teendője, nem kell külön kérelmeznie feltételes szabadságra bocsátását.
Mit vizsgál a bv. bíró?
A büntetés-végrehajtási bíró feladata meggyőződni arról, hogy Ön már nem veszélyes a társadalomra, és a feltételes szabadságra bocsátása esetén nem fog újabb bűncselekményt elkövetni, tehát készen áll arra, hogy törvénytisztelő életmódot folytasson.
Annak érdekében, hogy erről meggyőződjön, többek között vizsgálja:
- az Ön által elkövetett bűncselekményt,
- a kiszabott büntetést és az abból hátralévő részt,
- az Ön bv. intézetben tanúsított magatartását, jutalmait, fenyítéseit,
- az Ön törvénytisztelő életmód folytatására vonatkozó készségét,
- az Ön személyiségét,
- azt, hogy Ön próbálta-e jóvátenni a bűncselekményével okozott hátrányt.
Mi alapján dönt a bíróság?
A bv. bíró elsődlegesen a bv. intézet előterjesztése, az abban foglaltak alapján dönt a feltételes szabadságra bocsátásról. Emellett, ha szükségesnek találja, elrendeli pártfogó felügyelői vélemény beszerzését. A bíróságnak kötelező beszerezni a pártfogó felügyelői véleményt, ha feltételes szabadságra bocsátás időtartama a 2 évet meghaladja.
Meghallgatnak engem?
Igen. Az eljárás során a büntetés-végrehajtási bíró mindenképpen meghallgatja Önt, csak ezután dönt a feltételes szabadságra bocsátásáról.
Mit tehetek annak érdekében, hogy megkapjam a kedvezményt?
A feltételes szabadságra bocsátásnak ugyan nem törvényi feltétele, a büntetés-végrehajtási bírók mégis pozitívan értékelik, ha azt látják, hogy Ön egy biztos, befogadó környezetbe szabadul, és sikeresen vissza tud illeszkedni a társadalomba. Erre utalhat a család, befogadó közeg nyilatkozata, illetve a munkáltatói szándéknyilatkozat.
Ha Önnek van családja, és a családjával szoros a kapcsolata, kérje meg a családtagjait, hogy írjanak a büntetés-végrehajtási bírónak arról, hogy hazavárják Önt, hogy számukra miért lenne jobb, ha Ön otthon töltené a szabadságvesztése hátralévő részét, és hogy mennyiben tudnának az Ön segítségére lenni abban, hogy törvénytisztelő életmódot folytasson és a társadalomba sikeresen visszailleszkedjen. Ezt a családtagjai által írt levelet mindenképpen vigye magával a személyes meghallgatására és adja oda a büntetés-végrehajtási bírónak.
Törekedjen arra, hogy szabadulása esetén legyen munkahelye. A leendő munkaadójától kérjen munkáltatói szándéknyilatkozatot.
Törekedjen arra is, hogy minél több jutalmat szerezzen, járjon képzésekre, dolgozzon, vegyen részt a reintegrációs programokon.
Nem kaptam meg a feltételes szabadságra bocsátás kedvezményét. Mit tehetek?
Ha a büntetés-végrehajtási bíró nem bocsátotta feltételes szabadságra, akkor annak lehetőségét később újból megvizsgálja. Ebben az esetben Ön vagy védője is kezdeményezheti a feltételes szabadságra bocsátását.
Hogyan kérelmezhetem a feltételes szabadságra bocsátásom?
A kérelmét a bv. intézethez kell benyújtania, melyet az intézet továbbít a büntetés-végrehajtási bíróhoz 30 napon belül.
Megkaptam a feltételes szabadságra bocsátás kedvezményét. Már biztos, hogy szabadulok?
Nem biztos.
- A feltételes szabadságra bocsátást elrendelő végzés ellen az ügyészség fellebbezést nyújthat be. A fellebbezés elbírálásáig Ön semmiképp nem szabadulhat, mert a fellebbezés az elrendelő végzésre halasztó hatállyal bír. A másodfokú bíróság kétféle döntést hozhat: a végzést helybenhagyja, és értesíti a bv. intézetet az Ön szabadítása érdekében, vagy a feltételes szabadságra bocsátást mellőzi, azaz nem adja meg a kedvezményt.
- Ha Ön a kedvezmény megadása és a szabadulás napja közötti időtartamban súlyos fegyelmi vétséget követ el, a bv. intézet értesíti a bv. bírót, aki a feltételes szabadságra bocsátást újból megvizsgálja, és adott esetben az elrendelő végzést akár hatályon kívül is helyezheti.
Mi történik, ha a feltételes szabadságra bocsátás szabályait megszegem?
A bv. bíró az Ön elfogása iránt intézkedik, és a szabadságvesztés hátralevő részét a bv. intézetben kell kitöltenie.
Letölthető anyagok
- tajekoztato_felteteles_szabadon_bocsatasrol pdf, 158 KB Letöltés