Ezt kell tudni szülőként a pedagógussztrájkról
Március 16-án a pedagógusok sztrájkot indítanak a közoktatás helyzetének javításáért, az óvodákban és iskolákban dolgozók béremeléséért, valamint munkaterheik csökkentéséért. A szülők támogathatják a munkabeszüntetést. Hogyan tehetik? Erről szól ez a kérdezz-felelek, amit a Magyar Helsinki Bizottság készített.
1. KI SZTRÁJKOLHAT?
A pedagógusok. A diákok és a szülők nem, de támogathatjátok a sztrájkolókat például azzal, hogy otthon tartjátok a gyereket a sztrájk ideje alatt vagy legalább az első napon.
2. MEDDIG FOG TARTANI A SZTRÁJK?
Nem tudjuk, csak a kezdőnap ismert: 2022. március 16.
3. IGAZOLNI KELL-E A GYEREK HIÁNYZÁSÁT?
Álláspontunk szerint csak a megtartott vagy részben megtartott órákról történő hiányzást kell igazolni.
4. KI IGAZOLHATJA A HIÁNYZÁST?
Ha a gyerek nem beteg, akkor a szülő. Minden iskolának kötelező szabályoznia a saját, nyilvánosan elérhető házirendjében, hogy hány napot igazolhatsz. Ha a gyerek egészségügyi okból marad távol, akkor orvos/egészségügyi intézmény. Karantén vagy más hatósági okból történt távolmaradás szintén igazolt hiányzás.
5. JOGSZERŰ LESZ A SZTRÁJK?
A pedagógusok jogszerű sztrájkra készülnek. Akár jogszerű, akár jogszerűtlen, a szülők igazolási kötelezettségét ez nem érinti.
6. HOGYAN KELL SZÜLŐKÉNT IGAZOLNOM A HIÁNYZÁST?
A házirendeben leírt módon. Van, ahol előzetesen kell engedélyt kérni, máshol elég utólag bemutatni az igazolást. Hacsak a házirend nem írja kifejezetten elő, még a hiányzás indokát be sem kell írnod, ha nem szeretnéd. Nagykorú gyerek saját nevében kérhet engedélyt a távolmaradásra.
7. MI VAN, HA NINCS IGAZOLÁS?
Nagyvonalakban:
10 igazolatlan órát már jelenti az igazgató az illetékes hatóságnak,
30 igazolatlan óra már szabálysértés,
50 igazolatlan esetén a gyámhatóságot is bevonják.
8. LEHET ROSSZ JEGYET ADNI IGAZOLATLAN HIÁNYZÁS MIATT?
Magatartásból igen.
9. ÉRHET-E JOGSZERŰEN HÁTRÁNY ENGEM VAGY A GYEREKEMET, HA NYILVÁNOSAN KIÁLLUNK A PEDAGÓGUSSZTRÁJK MELLETT?
Nem. Ha mégis megtörténne, kapacitásunk kimerüléséig segítünk jogi tanáccsal és/vagy képviselettel. Írj nekünk jogisegitseg@helsinki.hu-ra vagy privát üzenetben a Magyar Helsinki Bizottság Facebook-oldalán.
10. MIT TEHETÜNK MÉG?
Elmondhatod az ombudsmannak, hogy egyetértesz a sztrájkoló pedagógusokkal, például ezzel a levéllel.
***