választójog

A választójog államszervezeti értelemben a demokratikus képviseleti hatalomgyakorlás egyik eszköze. Alapjogi értelemben a választójog alapjog, a politikai részvétel joga, és biztosítja az állampolgárok részvételét a hatalomban.

A választójog lehetőséget biztosít arra, hogy az állampolgárok kifejezzék politikai preferenciáikat és megválasszák azokat az egyéneket vagy pártokat, amelyek döntéshozó testületekben fogják képviselni őket. A demokratikus választójognak fontos eleme, hogy a szavazás szabad döntésen alapuljon, mindenféle megfélemlítéstől és befolyástól mentesen, valamint a leadott szavazat később ne kerülhessen nyilvánosságra. A választójog gyakorlásának feltétele a rendszeres időközönkénti választások megrendezése, ahol az állampolgárok előre megszabott időpontban élhetnek a választás alapjogával.

A XX. századig nem számított alapjognak, sőt előjognak tekintették. És bár ma a demokráciákban alapjognak számít, mégsem tartozik az emberi jogok (élethez, emberi méltósághoz, személyiség védelméhez való jog) klasszikus csoportjába.

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság