távmeghallgatás

A távmeghallgatás a büntetőeljárások modernizációja részeként alkalmazott gyakorlat, amely lehetővé teszi a peres felek, ügyvédek vagy más érintettek számára, hogy más-más helyről vegyenek részt kihallgatásokon és tárgyaláson.

Magyarországon 2018-ban kezdtek el felszerelni egyes tárgyalótermeket a távmeghallgatás követelményeinek megfelelő kép- és hangközvetítő eszközökkel, amelyeken keresztül a tárgyalás párhuzamosan tud zajlani két egymástól földrajzilag távolabb eső intézményben. Nyomozások során is van lehetőség zárt célú távközlő hálózat alkalmazására.

A rendszer elősegíti az idő- és költségmegtakarítást a perben illetékes személyeknek, valamint a tárgyalások pontos dokumentálását is, ezzel kiváltva a jegyzőkönyvvezetés hosszasabb folyamatát.

Vannak olyan helyzetek, amikor már a távmeghallgatás fő szabály. Ilyen például a különleges bánásmódot igénylő sértett (pl. szexuális erőszak áldozatává vált gyerek) jelenlétét igénylő eljárási cselekmény esetén, vagy akkor, ha a tanú vagy terhelt személyi védelem alatt áll. Most már egyre többször ez járja a letartóztatás meghosszabbítása vagy fenntartása tárgyában tartott bírósági üléseken is.

A távmeghallgatás megvan az a veszélye, hogy sérülhet a tárgyalás közvetlenségének elve, nehezebbé válhat a jogi képviselő és az ügyfél kapcsolata is. A technikai problémák különösen nehézzé tehetik az audiovizuális eszközökön keresztüli kommunikációt.

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság