szuverenitásvédelem

A szuverenitás védelmének alapja az a gondolat, hogy meg kell őrizni az államnak azt a hatalmát, hogy saját maga számára hozzon autonóm döntéseket.

A szuverenitás az állam főhatalmára utal. A szuverenitás fogalmába leginkább a főhatalom birtokosa (alanya), a főhatalom eredete, jellemzői, működésével, korlátozásával kapcsolatos problémák értendők bele.

A szuverenitás védendő érték. Az utóbbi időben a magyar kormányerő drasztikus lépéseket tett (elsősorban a Szuverenitásvédelmi törvény elfogadásával, amely létrehozta a Szuverenitásvédelmi Hivatalt) arra hivatkozva, hogy a rosszindulatú külföldi beavatkozási kísérletek veszélyeztetik az állam független létét. Valójában azonban nem az ország szuverenitását védené meg a kormány, hanem a saját hegemón hatalmát.

A törvény szövege szándékosan pontatlan és tele van tágan értelmezhető fogalmakkal. Ezért a kormánynak (a hivatalnak) korlátlan hatalma van arra, hogy azt állítsa, hogy a független médiának vagy a civil szervezeteknek a demokrácia és párbeszéd előmozdítására irányuló erőfeszítései külföldi érdekeket szolgálnak.

Ha a Fidesz szándéka valóban Magyarország szuverenitásának védelme lenne, akkor nem a demokratikus értékek talaján álló hazai szereplők ellen kellene fellépnie, hanem a szövetségi rendszerünkön kívüli, autoriter országok államilag szervezett politikai, gazdasági és dezinformációs befolyásolási törekvései ellen.

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság