Feliratkozás hírlevélre Ne maradj le legfontosabb híreinkről 2025-ben!

Pegasus-ügy

A Pegasus kémprogrambotrány 2021 júliusában robbant ki, amikor egy oknyomozó újságírókból, civil szervezetekből és kutatókból álló nemzetközi kollektíva jelentést tett közzé arról, hogy az elnyomó kormányok világszerte titkos megfigyelési technológiát alkalmaznak újságírók, aktivisták és ellenzéki politikusok ellen törvénysértően. Magyarországon a Direkt36 leplezte le a kormány üzelmeit.

Feltárták, hogy az NSO Group izraeli kiberbiztonsági vállalat telefonokat feltörő megfigyelőeszközét a kormány Magyarországon is újságírók, valamint aktivisták, ügyvédek, az államfő testőrei és az egyik ellenzéki politikus ellen folytatott illegális kémkedésre használta. A hatóságok egészen 2021. november 4-ig tagadták a Pegasus használatát, amikor Kósa Lajos fideszes képviselő elismerte, hogy a Belügyminisztérium megvásárolta és bevetette a kémszoftver eszközt. A kormány szerint minden megfigyelés jogszerű volt.

A Pegasus szervezett bűnözés és terrorizmus ellen alkalmazható, használatának minden esetben törvényesnek, szükségesnek és arányosnak kell lennie. Nálunk nyilvánvalóvá vált, hogy a célpontokat hosszú ideig és törvénysértően, nem bűnüldözési céllal figyelték meg. A megismert esetekből az rajzolódott ki, hogy az illegális kémkedés a kormányerő hatalmi érdekeit szolgálta. A kormány mégis politikai és személyi következmények nélkül úszta meg a botrányt, sem Varga Judit igazságügyi minisztert, sem államtitkárát, Völner Pált nem vonták felelősségre. A törvénytelen megfigyelés miatt indított hazai eljárások sem jártak még eredménnyel. Jellemző módon viszont az ügyet feltáró Panyi Szabolcs újságíró ellen eljárást indított a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH), ami egyébként elszabotálta a sorozatos jogsértés feltárását.

2023 június közepén az Európai Parlament nagy többséggel elfogadta a Pegasus-botrány nyomán felállt vizsgálóbizottság (PEGA) jelentését. Az Európai Parlament felszólította a magyar államot, hogy a kémszoftverek használatát minden esetben független bíróság engedélyezze az igazságügyminiszter helyett.

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság