pártatlanság

A pártatlanság azt jelenti, hogy valaki elfogulatlan, nem részesít különféle érdekeket vagy feleket előnyben vagy hátrányban. A pártatlanság az igazságszolgáltatás, a döntéshozatal, a vitarendezés, valamint a tisztességes bánásmód alapelve.

A pártatlanság hozzájárul a jogállamiság eléréséhez, mivel biztosítja, hogy az emberekkel igazságosan és egyenlően bánjanak, és az intézmények elfogulatlanok legyenek a különböző érdekekkel szemben. A bíráknak nem szabad elfogultan és pártosan mérlegelniük az ügyeket. A pártatlanság tevékenységük során elvárás bizonyos más közjogi méltóságokkal szemben is. Ilyen például az ombudsman, a legfőbb ügyész, a számvevőszék vagy a Költségvetési Tanács elnöke. A politikusokkal és képviselőkkel szemben nem elvárás a pártatlanság. A kormányfő esetében sem abszolút elvárás a pártatlanság, az viszont igen, hogy a közjó és a pártérdek konfliktusa esetén, a közjót szolgálja. A magyar államfőnek előírja az Alaptörvény, hogy kifejezze a nemzet egységét, és őrködjön az államszervezet demokratikus működése felett. Vagyis a pártatlanság nála is alkotmányos elvárás, noha az államfő is szükségszerűen a politikai élet szereplője.

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság