összeférhetetlenségi szabályok
Az összeférhetetlenség olyan elfogadhatatlan helyzet, amelyben egy személy vagy szervezet olyasfajta kapcsolatban áll más személlyel vagy szervezettel, amely közvetlenül veti fel a pártosság, igazságtalanság és tisztességtelenség veszélyét. Különösen a közérdekű tevékenységeknél van ennek jelentősége, de a piaciaknál sem lehet eltekinteni tőle.
A személyes, családi, politikai, hatalmi, szakmai összeférhetetlenség képes megzavarni a döntéshozatalt, veszélyeztetni a döntések integritását vagy megbízhatóságát.
Az összeférhetetlenségi szabályok a pártatlanság, a méltányosság és az igazságosság fenntartása érdekében jogilag szabályozzák az érdekek esetleges összeütközését, és akadályozzák a magánérdek korlátlan érvényesülését a különféle eljárásokban. Ezek számos területre vonatkoznak, többek között a munkajogra, a közigazgatásra vagy az igazságszolgáltatásra.
Az összeférhetetlenségi szabályoknak sokféle fajtája létezik. Ilyen például az, hogy az érdekellentétnek minősülő tevékenységeket vagy kapcsolatokat be kell jelenteni, engedélyeztetni kell vagy egyenesen meg kell tiltani. Magasabb rangú politikai vagy gazdasági pozíciókban szigorúbb összeférhetetlenségi szabályok érvényesek. Az összeférhetetlenségi biztosítékok hiánya előbb-utóbb korrupcióhoz vezet.