Feliratkozás hírlevélre Ne maradj le legfontosabb híreinkről 2025-ben!

nyelvi jogok

A nyelvi jogok olyan emberi és polgári jogok, amelyek az anyanyelv megválasztásához, használatához és megőrzéséhez való joggal kapcsolatosak a nyilvános és a magánéletben egyaránt.

A nyelvi jogokat a Nyelvi jogok egyetemes nyilatkozata és a Regionális vagy kisebbségi nyelvek európai chartája 1996-ban rögzítette. Az Európai Unió Alapjogi Chartája szerint az EU tiszteletben tartja „a nyelvi sokféleséget”. De ne csak kollektív (közösségi) jogot ismer el, hanem egyéni jogokat is, amikor rögzíti a nyelven alapuló hátrányos megkülönböztetés általános tilalmát és az információs jogokkal kapcsolatos nyelvhasználati garanciákat.

Világszerte körülbelül 6000-7000 nyelv létezik, bár a kisebbségi és őshonos nyelvek gyorsan kihalófélben vannak. A nyelvi jogok mozgalmának célja az ilyen nyelvek védelme, hogy a kisebbségi közösségek megőrizhessék kulturális örökségüket és identitásukat.

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság