miniszterelnök

A miniszterelnök a kormány élén álló vezető. Magyarországon a legerősebb közjogi méltóságnak és a politikai élet központi alakjának számít.

Ahol létezik ez a tisztség (ma a legtöbb ország ilyen, függetlenül arról, hogy pl. demokratikus, oligarchikus vagy diktatórikus politikai berendezkedésű), ő felel a végrehajtó hatalom, azaz a kormány működéséért, irányításáért és koordinálásáért. A miniszterelnök feladatai közé tartozik a miniszterek kiválasztása, a kabinet politikai irányvonalának meghatározása, az ország gazdasági, társadalmi és nemzetközi ügyeinek irányítása, törvényjavaslatok benyújtása, valamint a legtöbb országban a parlamenti vitákban való kezdeményező részvétel.

A miniszterelnököt általában az államfő (az uralkodó vagy az elnök) javaslata alapján a parlament többségi támogatásával nevezik ki. Sok helyen „első az egyenlők között”, vagyis helyzete nem számít hegemónnak, maga a kormány, a miniszterek testülete is korlátozza őt, nem csak a parlament.

Nálunk a miniszterelnöki hatalom fékek és ellensúlyok nélkül érvényesül a gyakorlatban. Ezért jogállami és demokratikus kontroll híján autokratikusnak számít. A szabad és tisztességes miniszterelnök-választás kulcsfontosságú a jól működő demokrácia szempontjából, azonban az elmúlt években a parlamenti választásokat olyan szabályok és egyenlőtlen feltételek mellett bonyolították le, amelyek aránytalanul előnyösek voltak a kormányzó Fidesznek és vezetőjének.

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság