magánélethez való jog
A magánélethez, a privát szférához való jog alapvető emberi jog, amely az egyén azon jogát jelenti, hogy mentesíteni kell a jogellenes és szükségtelen megfigyeléstől és korlátozástól, leginkább állami megfigyeléstől és korlátozástól.
Az egyik legnehezebben definiálható alapjog. A magán- és családi élet védelme elsősorban az egyén és a közösség közötti kapcsolathoz kötődik. Az európai jogrendszerek, valamint az amerikai jog egységes abban, hogy a magánéletet védett érdeknek tekinti, de a magánélethez való jog tartalma és korlátai országonként eltérőek. Van, ahol a személyes adatok védelmét is beleértik, van, ahol nem.
A technológiai fejlődés miatt a magánélet fogalma is folyamatosan változik. A kormányok csak akkor avatkozhatnak be a magánéletbe, ha azt a törvény kifejezetten megengedi, és azt törvényes, konkrét okból teszik, például a nemzetbiztonság vagy a közbiztonság érdekében. (A XIX. század végi amerikai értelmezés szerint „az egyedül hagyattatás joga”, a privacy még semmilyen formában sem volt korlátozható.)
Magyarországon a magánélethez való jog az emberi méltóságból eredő személyiségi jog, amelyet a Polgári Törvénykönyv is nevesít. Az Alaptörvény kimondja, hogy mindenkinek joga van a magán- és családi élet tiszteletben tartásához. Nemzetközi szinten az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata, a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmánya és az Emberi Jogok Európai Egyezménye is védi ezt a jogot.