korrupcióellenes keretrendszer

A korrupcióellenes keretrendszer olyan jogi és intézményi intézkedések összességét jelenti, amelynek célja a korrupció megelőzése, csökkentése és megszüntetése.

Egy hatékony korrupcióellenes keretrendszer elősegíti az állam jogállami működésének és a közpénzek felhasználásának átláthatóságát. A keretrendszer általában egyaránt tartalmaz a korrupció megelőzését és büntetését szolgáló korrupcióellenes jogszabályokat, specifikus korrupcióellenes intézményeket és szervezeteket, transzparens rendszerek kialakítását a közigazgatásban, korrupcióellenes ismeretterjesztést, valamint hatékony ellenőrzési mechanizmusokat. Egy hatékonyan működő rendszer fontos szerepet játszhat az adott ország társadalmi fejlődésében és gazdasági stabilitásában.

 

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 2009-ben alakította ki az „integritás” (korrupcióellenesség) keretrendszerét, és fogalmazott meg ajánlásokat a közszférának, ami a magyar integritásirányítási rendszer kialakítására is hatást gyakorolt. De nem eléggé. A formális megfelelések ugyanis a korrupció felszámolására nem mutattak valódi elköteleződést. Ezen az uniós fejlesztési pénzek visszatartása változtatott valamit, amikor is magas korrupciós kockázatok miatt függesztették fel a kifizetéseket. 2022-ben az állam arra kényszerült, hogy létrehozza az Integritás Hatóságot és a mellette működő Korrupcióellenes Munkacsoportot. Probléma, hogy ezeknek igen korlátozott a jogkörük.

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság