hontalanság

A hontalan személyt egyetlen állam sem tartja állampolgárának. Miután az állampolgársághoz való jog egy a nemzetközi jog által széles körben elismert alapvető emberi jog, a hontalanság súlyos jogsértésnek tekinthető.

A nemzetközi jog szerint minden embernek joga van valamely ország állampolgárságához, az olyan emberek, akiket egyik állam sem tart állampolgárának, hontalannak minősülnek. A hontalanok nem élvezhetik az állampolgárságból fakadó védelmet, nem élhetnek az állampolgári jogokkal, így nincs szavazati joguk és politikai képviseletük, viszont könnyen érheti őket jogsérelem. Egyes vallási és őshonos kisebbségeket gyakrabban sújtja hontalanság, nekik az identitásuk is veszélyben lehet. A nemzetközi jog bizonyos jogokkal és kötelezettségekkel ruházza fel a hontalanokat, hogy egyenlő bánásmódban részesüljenek a befogadó országban, úti okmányhoz juthassanak, ideális esetben állampolgárságukat megszerezhessék, visszaszerezhessék.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosság (UNHCR) becslései szerint mintegy 10 millió hontalan él a Földön (közülük 600 ezren Európában), a valós szám azonban még ennél is magasabb
lehet, lévén sok országban nincsenek megbízható statisztikák. A hontalanok többsége a „saját országában” él, ahol szülei, nagyszülei is éltek, de politikai okból, államhatárok változása stb. miatt nem rendelkezik az adott ország állampolgárságával.

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság