büntetőtábor

A büntetőtábor olyan tábor, ahol hadifoglyokat, politikai foglyokat és megbízhatatlannak tekintett foglyokat őriznek börtönszerű körülmények között. Büntetőtelepnek és koncentrációs tábornak is nevezik. A büntetőtáborokban legtöbbször nem bűnelkövetőket tartanak fogva.

Többek szerint az első büntetőtáborokat az angol gyarmatosítók alkalmazták a búr ellenállók családtagjaival, főleg nőkkel, gyerekekkel szemben. A leghíresebb büntetőtáborok a náci Németországban (KZ-Lager) és sztálini Szovjetunióban (Gulag) voltak. A büntetőtáborban a foglyokat sokszor a kormány megbízásából végzett munkálatokon foglalkoztatják. Az őrök gyakran kényszermunkának, kínzásnak, éhezésnek és egyéb megalázó, embertelen bánásmódnak teszik ki őket.

A büntetőtáborok gyakori használatának mai legismertebb példája Észak-Korea, ahol a kormány rendszeresen titkos, távoli büntetőtáborokba küldi a megbízhatatlannak tekintett polgárait. Ezt azért teszi, hogy félelmet keltsen, és feltétlen engedelmességre szorítsa nem csak a foglyokat, hanem a lakosság más köreit is. A koncentrációs tábor az autokratikus uralom fenntartásának egyik eszköze.

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság