Pardavi Márta beszéde a Gulbenkian-díj átadóján

Őexcellenciája, Portugália Köztársasági Elnöke,

Őexcellenciája, a Calouste Gulbenkian Alapítvány Elnökasszonya,

A zsűri tisztelt tagjai,

Hölgyeim és Uraim,

 

A Magyar Helsinki Bizottság nevében szeretném megköszönni, hogy idén nekünk ítélték emberi jogi kategóriában a Gulbenkian-díjat. Olyan megtiszteltetés ez, amire nagyon büszkék vagyunk és ami különösen lelkesítő számunkra.

A Magyar Helsinki Bizottságot 1989-ben alapították. Akkor, közel harminc éve, Európában és különösen Közép-Európában az emberi jogok védelme szempontjából egy reményteljes időszak kezdedődött. Mondhatnánk, hogy azóta sok minden megváltozott. Jogvédőket tartóztatnak le és tartanak fogva Oroszországban, Törökországban és máshol. A világon mindenhol maga az emberi jogi gondolat került veszélybe. Magyarországon, emberi jogvédő civil szervezetként mi is megtapasztaljuk munkánk során a ránk nehezedő hatalmas politikai nyomást, a propagandát és a különböző jogszabályokat, amelyek korlátozni és megfélemlíteni akarják a szabad civil társadalmat.

Valójában ez a díj, amit most oly büszkén veszünk itt át, gyanús külföldi támogatásnak minősül egy új, júniusban elfogadott törvény értelmében. Ez az új szabályozás ugyanis előírja, hogy azon civil szervezetek, amelyek egy évben 7,2 millió forintnál nagyobb összeget kapnak támogatásként külföldről, regisztrálják magukat a bíróságon külföldről támogatott szervezetként. A törvény azt is előírja, hogy ezt a címkét minden kiadványukon tüntessék fel. A Helsinki Bizottság, több más jogvédő szervezettel közösen, úgy döntött, hogy tiltakozik a címkézés ellen, azért, hogy megőrizzük és megvédjük a szabad civil társadalmat. A Magyar Helsinki Bizottság úgy döntött, hogy ellenáll a megbélyegző törvénynek, nem enged a megfélemlítésnek és minden lehetséges jogi eszközt felhasznál, hogy küzdjön a szabályozás ellen.

Ez összhangban áll azzal, amit mindig is tettünk: 25 éven át a jog az eszközünk az emberi jogok védelmében, ahogy minden más jogvédő is ezt használja. Mi mindig is így tettünk, a mi alapvető céljaink nem változtak. Védjük a jogállamot, a menedékhez való jogot, a személyi szabadsághoz való jogot, küzdünk a kínzás és embertelen bánásmód ellen, és igyekszünk biztosítani, hogy valódi hozzáférése legyen az embereknek az igazságszolgáltatáshoz, hogy ezeknek a jogaiknak ténylegesen érvényt is tudjanak szerezni.

Az önöktől kapott elismerés elsősorban egy mindössze 35 fős csapat munkájának eredménye. Világszinten nem számítunk nagy szervezetnek, de egy olyan kis országban, mint Magyarország, mi egy jelentős méretű jogvédő szervezet vagyunk. De akkor is csak 35, rendkívül elhivatott, rendkívül elszánt, rendkívül magas szakmai szinten dolgozó kolléga áll e munka mögött. Egyszerre büszke és nagyon hálás vagyok azért, hogy ennek a fantasztikus csapatnak a tagja lehetek.  

Ebből az alkalomból szeretnék köszöntet mondani ügyfeleinknek is, azoknak a menekülteknek és magyar állampolgároknak egyaránt, akik a Magyar Helsinki Bizottságot tisztelték meg bizalmukkal. Sok esetben már mindenhonnan elküldték, mindenhol elutasították őket, és ők mégis méltósággal és kitartóan keresik az igazukat.

Vannak például olyan ügyfeleink, menedékkérők, akik Afganisztánból vagy Irakból menekülnek, akiket a magyar-szerb határ mentén felállított tranzitzónákban tartanak fogva. Sokuk családos, kis gyermekekkel, újszülöttel vannak ott, vannak közöttük állapotos nők is – őket mind szögesdróttal határolt konténertáborba zárva tartják fogva, amit folyamatosan rendőrök és biztonsági őrök vigyáznak. Ezek az emberek annyi mindenen mentek már keresztül annak reményében, hogy végre biztonságot és egy békés jövőt találjanak magunknak és gyermekeiknek is. Nem tudják, mi fog velük történni, nem tudják, meddig lesznek fogvatartva. Amikor jogi tanácsot vagy segítséget kérnek tőlünk, mi a Helsinki Bizottságnál kötelességünknek érezzük, hogy jogvédőként és embertársaink iránt érzett erkölcsi felelősségünkből is fakadóan minden tőlünk telhetőt megtegyünk értük.

Mivel a világon egyre többen kényszerülnek elhagyni hazájukat, Magyarországon kívül is igyekszünk segítséget nyújtani. Korlátozott eszközeinkkel egyedülálló online oktatási felületet hoztunk létre  Refugee Law Reader néven, ahol a menedékjogot oktatók, aziránt érdeklődők olyan információkhoz és tudományos munkákhoz juthatnak hozzá ingyenesen, amelyek máshogy nem juthatnának el hozzájuk.

Végezetül szeretném kifejezni köszönetünket és elismerésünket a segítségért és együttműködésért támogatóinknak és partnereinknek, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának, számos magánalapítványnak és civil szervezetnek, önkénteseknek és magánszemélyeknek, legyenek akár Magyarországon, akár máshol Európában, vagy bárhol a világon.

Az önök szolidaritásával, támogatásával és tevékenységével továbbra is védelmezhetjük az emberi jogokat és biztosíthatjuk, hogy azok még sötét időkben is ragyogó fénysugárként maradjanak meg mindannyiunknak.

Megosztom másokkal

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság