Gyakran ismételt kérdések és válaszok az Ukrajnából menekülőknek
Összegyűjtöttük azokat a visszatérő kérdéseket, melyeket az Ukrajnából menekülők tettek fel munkatársainknak, és amikre nem tértünk ki tájékoztatónkban. A dokumentum letölthető és terjeszthető magyar, angol, ukrán és orosz nyelven is.
Translation is available for this content
Switch to EnglishUtolsó frissítése: 2024. 07. 17.
A négy nyelven is olvasható GYIK letölthető innen:
Gyakran ismételt kérdések válaszokkal (HU)
Frequently asked questions with answers (EN)
ВІДПОВІДІ НА ПОШИРЕНІ ЗАПИТАННЯ (UA)
ЧАСТО ЗАДАВАЕМЫЕ ВОПРОСЫ С ОТВЕТАМИ (RU)
Összegyűjtöttük azokat a gyakori kérdéseket, melyeket az Ukrajnából érkező menekültek tettek fel munkatársainknak, és amelyekkel a többi tájékoztatónkban nem foglalkoztunk még. A dokumentum angol, ukrán és orosz nyelven elérhető.
Az ideiglenes védelemre való jogosultsággal kapcsolatos kérdések
Kérhet ideiglenes védelmet, azaz menedékes státuszt az ukrán állampolgár nem ukrán és nem uniós állampolgár családtagja?
Igen, ha ez a családtag az ukrán állampolgár házastársa, élettársa, kiskorú gyermeke vagy házastársának kiskorú gyermeke, vagy az ukrán állampolgárral együtt élő más közeli hozzátartozója.
Ha valaki nem jogosult ideiglenes védelemre (mert nem ukrán állampolgár vagy ukrán állampolgár családtagja, nem Ukrajna által elismert menekült vagy hontalan személy vagy ezen személyek családtagja), kérhet más típusú védelmet?
Konkrét célra kérhet tartózkodási engedélyt (pl. munkavállalás, tanulás, családegyesítés stb. céljából – ha valóban van lehetősége Magyarországon dolgozni, tanulni, családtagjával együtt élni). Azonban 2024. január 1-től új törvény lépett életbe, ami szerint csak meghatározott esetekben lehet ilyen kérelmet benyújtani Magyarország területén. Megváltoztak az engedélyek típusai, valamint sok esetben szigorodtak az engedély megszerzésének szabályai is. A tartózkodási engedélyek különböző típusait itt tekintheted meg: www.oif.gov.hu. Ha nem tudsz biztonságosan visszatérni a hazádba, kérjük, fordulj hozzánk a ukrainecrisis@helsinki.hu e-mail címen, hogy megbeszéljük a jogi lehetőségeket.
A menedékes státusz megegyezik a menekült státusszal?
Nem. A menedékes jogállás különbözik a menekült státusztól, mivel ez utóbbit egy nagyon hosszú és összetett menekültügyi eljárás keretében kaphatja meg a kérelmező. Az Ukrajnából menekülő személyeknek azt javasoljuk, hogy kérjenek ideiglenes védelmet (= menedékes státusz), mivel ez azonnali és megfelelő védelmet biztosít. Ha nem vagy jogosult a menedékes státuszra, és nem tudsz biztonságosan visszatérni a hazádba sem, mert fennáll a veszélye, hogy jogsértések áldozatává válsz (például: jogellenes fogvatartás, kínzás), fordulj hozzánk a ukrainecrisis@helsinki.hu e-mail címen, hogy megbeszéljük a jogi lehetőségeket.
Közvetlen beutazás Ukrajnából Magyarországra
Ki léphet be Magyarországra?
Az a nem ukrán és nem EU-s állampolgár léphet be Ukrajnából Magyarországra, aki nem hagyta el Ukrajnát a háború kitörése óta. Az ukrán és kettős állampolgárok ilyen korlátozás nélkül beutazhatnak Ukrajnából Magyarországra.
Az egyik szülővel együtt utazó gyermek esetében szükséges a másik szülő hozzájárulása?
Nem.
A Magyar Helsinki Bizottság tud az Ukrajnából történő evakuálásban segíteni?
Nem, sajnos ebben nem tudunk segítséget nyújtani.
Mi történik azokkal, akik okmányok nélkül (biometrikus útlevél nélkül) lépnek be az ország területére?
Azokat, akiknek problémáik vannak az okmányokkal, a határzóna különböző regisztrációs pontjaira kísérik, ahol a személyes adataikat nyilvántartásba veszik. Nagy valószínűséggel ideiglenes tartózkodási engedélyt kapnak (úgynevezett ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolás, amely kezdetben legfeljebb 3 hónapig érvényes). Ukrán állampolgárok vagy ukrán állampolgárok családtagjai, illetve Ukrajnában menekültként vagy hontalanként elismert személyek és családtagjaik kérhetnek ideiglenes védelmet az idegenrendészeti hatóságnál (Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság – OIF), akár később is. Ha nem ukrán állampolgárok vagy ukrán állampolgárok családtagjai, vagy Ukrajnában elismert menekültek vagy hontalanok, vagy ilyen személyek családtagjai, vagy nem uniós ország állampolgárai, de tartózkodási engedéllyel tartózkodtak Ukrajnában, akkor csak ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást kaphatnak.
Az Ukrajnában menedékkérők (olyan személyek, akik Ukrajnában menekült státuszért folyamodtak, de még nem kapták meg a státuszt) átléphetik az ukrán-magyar határt?
Akkor léphetik át a határt, ha a háború kitörése óta nem hagyták el Ukrajnát vagy érvényes útlevéllel és vízummal rendelkeznek. Ha elhagyták Ukrajnát a háború kitörése után és nincs érvényes vízumuk, nem tudnak belépni az ukrán-magyar határon.
Az ukrajnai menedékkérők azonban akkor sem jogosultak a menedékes státuszra, ha a fentieknek megfelelően jogszerűen át tudták lépni a határt.
Regisztrálhatnak az idegenrendészeti hatóságnál, ekkor ideiglenes tartózkodási engedélyt kapnak (ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolás, amely kezdetben legfeljebb 3 hónapig érvényes). Akinek gondot okoz a továbbutazás, vagy nem tud visszatérni a származási országába, vegye fel velünk a kapcsolatot a ukrainecrisis@helsinki.hu e-mail címen.
Belépés Magyarországra más szomszédos országból (nem közvetlenül Ukrajnából)
Az Ukrajnából menekülő személyek más szomszédos országból beutazhatnak Magyarországra?
Ukránok érvényes biometrikus útlevéllel: Igen.
Érvényes biometrikus útlevéllel nem rendelkező ukránok: Nem – kivéve, ha Magyarországon csak átutaznának és a célország igazolást állított ki számukra arról, hogy fogadja őket, valamint akkor is, ha menedékes státusszal már rendelkeznek.
Harmadik országbeli állampolgárok (nem ukrán vagy nem uniós állampolgárok) schengeni (uniós országok, Liechtenstein, Svájc, Norvégia, Izland) vagy magyar vízum/tartózkodási engedély nélkül: Nem. Ha ukrán állampolgár vagy hontalan személy, illetve Ukrajnában elismert menekült közeli hozzátartozója vagy, jogosult vagy Magyarországon a menedékes státuszra. A jelenlegi gyakorlat viszont az, hogy ha hozzátartozóként nem közvetlenül Ukrajnából szeretnél Magyarországra beutazni és nincs érvényes vízumod, akkor nem fogják engedni, hogy átlépd a határt.
Utazás Magyarországról más EU/Schengen-országba
A biometrikus útlevéllel rendelkező ukrán állampolgárok továbbutazhatnak Magyarországról?
Igen, legfeljebb 90 napig szabadon utazhatnak az EU területén.
Továbbutazhatnak azok az ukrán állampolgárok is, akik nem rendelkeznek biometrikus útlevéllel?
Ha biometrikus útlevéllel nem rendelkező ukrán állampolgár az egyik uniós országból egy másikba szeretne utazni, érdemes tájékozódni (pl. felhívni a célország határőrségét/rendőrségét/konzulátusát) azzal kapcsolatban, hogy nyitva van-e a határ a biometrikus útlevéllel nem rendelkezők számára is. A szabályok eltérőek lehetnek a repülővel, vonattal, busszal vagy autóval történő utazás esetén. Ha ezek a személyek csak rövidebb ideig szeretnének Magyarországon tartózkodni, akkor ideiglenes tartózkodási engedélyt (ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolás) kell igényelniük. Fontos, hogy az ukrán állampolgárok és családtagjaik, valamint az Ukrajnában elismert hontalanok vagy menekültek és családtagjaik az EU területén bárhol kérhetnek ideiglenes védelmet, akár biometrikus útlevél nélkül is. Javasoljuk, hogy vedd fel a kapcsolatot az úticélod szerint illetékes nagykövetséggel, amelytől tájékoztatást kaphatsz az ukrajnai háború miatt elfogadott különleges szabályokról.
Mi történik, ha az ideiglenes védelemre jogosult családtagok különböző uniós országokban tartózkodnak?
A családtagok családegyesítési eljárást indíthatnak. Ha a családtagok Magyarországon szeretnének élni, további információért fordulj hozzánk. Ha a családtagok más uniós országban szeretnének élni, ahol a többi családtag tartózkodik, kérjük, vedd fel a kapcsolatot a célország nagykövetségével vagy egy ingyenes jogi segítséget nyújtó civil szervezetével, és érdeklődj a családegyesítési eljárásról.
Továbbutazhatnak a harmadik országbeli állampolgárok (nem ukrán/nem uniós állampolgárok/nem ukrán állampolgárok családtagjai)?
Nem, kivéve, ha teljesítik az adott ország vízumkövetelményeit. Javasoljuk, hogy jelentkezzenek ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolásért a magyar idegenrendészeti hatóságnál. Ez a dokumentum lehetővé teszi számukra, hogy 30-90 napig Magyarországon tartózkodjanak. Ha valaki nem tud visszatérni a származási országába, és nem tud továbbutazni az EU-ban, vegye fel velünk a kapcsolatot a ukrainecrisis@helsinki.hu e-mail címen, és megbeszéljük a jogi lehetőségeket. Javasoljuk továbbá, hogy vegye fel a kapcsolatot az utazás célországának nagykövetségével, amely tájékoztathatja őt az ukrajnai háború miatt esetlegesen elfogadott különleges szabályokról.
Ha a szülők (vagy a törvényes gyámok) ukránok, akik biometrikus útlevéllel rendelkeznek, de a gyermeküknek nincs személyi igazolványa vagy útlevele, továbbutazhatnak az EU-n belül?
Ebben az esetben a gyermek számára igényelni kell az okmányt az ukrán nagykövetségen. Egyébként a 2. kérdésre adott válasz érvényes ebben az esetben is.
Nem Magyarországon szeretnék ideiglenes védelmet kérni, hanem egy másik uniós országban. Megtehetem ezt?
Igen, megteheted. Az ukrán állampolgár és családtagja, valamint az Ukrajnában elismert hontalanok vagy menekültek és családtagjaik bármelyik uniós országban kérhetnek ideiglenes védelmet. Az ideiglenes védelemre vonatkozó szabályozás minden uniós országban eltérő lehet. Az egyes uniós országok ideiglenes védelemre vonatkozó szabályairól itt olvashatsz bővebben: https://bit.ly/3sMNYOK. Ha más uniós országba szeretnél ideiglenes védelemet kérni, fordulj az adott ország nagykövetségéhez és kérj tőlük tájékoztatást a beutazási szabályokról. Ha a nagykövetségek elfoglaltak, és nem válaszolnak, fordulj az adott országban a menekülteket segítő civil szervezetekhez. Az ilyen szervezetek listáját itt találod: https://bit.ly/3JwYsIq.
Ha az Ukrajnából menekülő személyek ideiglenes védelmet kapnak Magyarországon, továbbutazhatnak és kérhetnek újra ideiglenes védelmet egy másik uniós országban?
A menedékes státusszal rendelkező emberek 180 napon belül 90 napig szabadon utazhatnak más uniós országba menedékes kártya és érvényes úti okmány birtokában. Ezt a kártyát az ideiglenes védelem iránti kérelem benyújtását követő 55 napon belül kell kiállítani. Az uniós tagállamokban eltérő, hogy elfogadják-e azoknak az ideiglenes védelem iránti kérelmét, akik egy másik uniós államban már megkapták ezt a státuszt. Ezért is javasoljuk, hogy lépj kapcsolatba a célország hatóságaival/követségével, mivel bizonyos uniós országok nem fogadják el a menedékes kérelmeket azoktól, akik máshol már részesültek ideiglenes védelemben. Ha azonban a menedékes okmányt kiállítják, majd a kedvezményezett egy másik uniós országba utazik, ahol ismét ideiglenes védelemért folyamodik, és azt meg is kapja, az első menedékes kártyát visszavonják. Ez azért van így, mert az ideiglenes védelemmel járó jogosultságokat csak egy uniós tagállamban lehet gyakorolni.
A menedékes kártyával rendelkező személyek más uniós országokban más módon is rendezhetik státuszukat, ha ott 90 napnál többet maradnának (pl. munkavállalási vagy tanulmányi célú tartózkodási engedélyt kérhetnek).
Hogyan kell számolni a 90 napos vízummentes utazási időszakot?
Ha a schengeni térségen belül szeretnél utazni, akkor a tervezett utazás időpontjától számítva az elmúlt 180 napot kell alapul venned, és a biometrikus útleveled alapján össze kell számolnod az EU-ban töltött napokat. Ha ezt az összeget kivonod a 90 napból, megkapod, hogy hány napot használhatsz még fel a schengeni térségen belüli utazáshoz a biometrikus útleveleddel. A 90 napba nem számítanak bele azok a napok, amelyeket tartózkodási engedély alapján töltöttél az EU-ban. Miután megkapod a menedékes okmányt, a 90 nap számítása újraindul akkor, mikor másik uniós országba utazol.
Utazás Magyarországról EU-n kívüli országba
Ha Ukrajnából menekülő emberek Magyarországra érkeznek, de EU-n kívüli országba (USA, Egyesült Királyság, Kanada) szeretnének utazni, mit kell tenniük?
Először is Magyarországon kell megszerezniük a szükséges dokumentumokat, akár menedékes státusz, akár ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolás igénylésével, kivéve, ha Magyarországon vízummentesen tartózkodhatnak (pl. 90 napos vízummentesség 180 napon belül, biometrikus útlevéllel). Ezután fel kell venniük a kapcsolatot annak az országnak a nagykövetségével, ahová utazni szeretnének. A nagykövetségek tájékoztatást tudnak adni az adott ország bevándorlási/vízum-/ideiglenes védelmi szabályairól. Ha a nagykövetségek elfoglaltak, és nem válaszolnak, érdemes a célországban ingyenes jogi segítséget nyújtó civil szervezetekhez fordulni. Az interneten érdemes ilyen szervezeteket keresni.
A menedékes státusszal vagy ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolással rendelkező emberek nem utazhatnak tovább az EU-n kívüli országba?
De igen, az ilyen dokumentumokkal rendelkező személyek továbbutazhatnak, viszont meg kell felelniük a célország bevándorlási/vízumkövetelményeinek.
Mi történik, ha rövid időre vissza kell térnem Ukrajnába?
Semmi sem történik. A magyar törvények értelmében a menedékes státuszodat nem lehet visszavonni azért, mert Ukrajnába utaztál.
Az ideiglenes védelemre vonatkozó formanyomtatvány és eljárás
Milyen dokumentumokkal és melyik országban nyújthatják be kérelmüket az ideiglenes védelemre jogosult emberek?
Bármilyen típusú útlevél megfelelő, legyen az régi típusú ukrán útlevél (amely nem tartalmaz chipet) vagy biometrikus útlevél – de a hatóságoknak útlevél vagy más személyes okmányok hiányában is be kell kell venniük a kérelmet. Az ideiglenes védelemre jogosult emberek szabadon megválaszthatják, hogy melyik uniós országban kívánnak ideiglenes védelmet kérni. Ha azonban egy biometrikus útlevéllel nem rendelkező ukrán állampolgár az egyik uniós országból egy másikba szeretne utazni, érdemes tájékozódni (pl. felhívni a célország határőrségét/rendőrségét/konzulátusát) azzal kapcsolatban, hogy nyitva áll-e a határ a biometrikus útlevéllel nem rendelkezők számára is. A szabályok eltérőek lehetnek a repülővel, vonattal, busszal vagy autóval történő utazás esetén.
Melyik az a nyomtatvány, amelyet a menedékes státusz kérelmezőinek ki kell tölteniük?
Az Adatlap menekültügyi eljárás lefolytatásához nevű formanyomtatvány kérdéseket tartalmaz a személyes adatokra, az okmányokra, a beutazás helyére és időpontjára, valamint arra vonatkozóan, hogy az illetőnek szüksége van-e magyarországi szállásra. Ezt a nyomtatványt a kérelmezők az idegenrendészeti hatóság ügyintézőitől kapják meg a hatóság ügyfélszolgálatán. A nyomtatvány online is elérhető.
Hol lehet benyújtani a menedékeskénti elismerés iránti kérelmet?
Budapesten a Budafoki út 60. szám alatti menekültügyi ügyfélszolgálaton, hétfőtől csütörtökig 8.00-14.00 között, pénteken pedig 8.00-tól 12.00-ig. Vidéken a Főigazgatóság bármely ügyfélszolgálatán benyújthatod a kérelmet. A vidéki ügyfélszolgálatok címei az OIF honlapján találhatóak: (http://www.bmbah.hu/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=175&Itemid=462&lang=hu).
Ha az elektronikus űrlapot korábban kitöltöd (https://enterhungary.gov.hu/eh/), akkor bármelyik helyi kormányablakban be lehet nyújtani a kérelmet.
Mennyi ideig tart az eljárás?
A menedékesként való elismerésről szóló határozatot 55 napon belül kell meghozni. Az eljárásban nem tartanak meghallgatást, de a biometrikus útlevél nélkül érkezők számíthatnak arra, hogy több kérdést kell megválaszolniuk.
Ha valaki ideiglenes tartózkodási engedélyt kapott („ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolás”), akkor is kérelmezheti a menedékes státuszt?
Igen, ha az említett személy ukrán állampolgár, menekült, illetve hontalan személy, vagy ilyen személy családtagja. Az ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást ilyenkor visszavonják.
A menedékes státusszal kapcsolatos támogatásokkal/foglalkoztatással kapcsolatos kérdések
A Magyar Helsinki Bizottság tud segíteni az Ukrajnából menekülő embereknek a lakhatásban, valamint tud tanácsot adni az általuk igénybe vehető létfenntartási támogatással kapcsolatban?
Bár igyekszünk minden megkeresésre válaszolni, érdemben a szociális ellátórendszerrel kapcsolatos kérdések megválaszolásában a Menedék Egyesület tud segíteni a menedek@menedek.hu email címen.
Kell szállást kérni a menedékes kérelem benyújtásakor?
2024 augusztus 21. napja utánától csak azok a menedékesek jogosultak szállásra és ellátásra, akik Ukrajna olyan megyéiből érkeztek, amelyeket a magyar kormány szerint a háború “közvetlenül” érint. Ezek a megyék jelenleg (2024. júliusában) a következők: Dnyipropetrovszk megye, Donyeck megye, Zaporizzsja megye, Kijev megye és Kijev város, Mikolajiv megye, Odessza megye, Szumi megye, Harkiv megye, Herszon megye, Csernyihiv megye, Luhanszk megye, Zsitomir megye, a Krím Autonóm Köztársaság és Szevasztopol város. A háborúval közvetlenül érintett megyék listáját havonta frissítik, az új listát mindig itt teszik közzé:.https://bit.ly/4cLa2y6 .
Ha Ukrajnában a lakóhelyed a fent felsorolt megyékben volt, a következőképp vagy jogosult szállásra: Az ukrán-magyar határnál a határátkelőhelyek mellett létrehozott segítőpontokon tudsz átmeneti szállást kérni. Ilyen segítőpontok vannak Záhonyban, Beregsurányban, Tiszabecsen, Barabáson és Lónyán. Az ott dolgozók segítenek neked abban is, ha menedékes kérelmet szeretnél beadni vagy állandó szállást találni. Közvetlenül Budapestre felutazva a Nyugati Pályaudvarnál (1062, Budapest Teréz körút 55.) működő Kormányablakokban tudsz szállást kérniszállástsegítséget kérni, nyitvatartási időben. Ha itt szeretnél maradni Magyarországon, de nincs hol laknod, innen tudnak hosszabb távú szálláshelyre küldeni. Itt adnak tájékoztatást arról is, hogy milyen más ellátásokra vagy jogosult Magyarországon. A Kormányablak nyitvatartása: hétfő: 8:00-18:00, kedd: 8:00-16:00, szerda: 11:00-19:00, csütörtök: 9:00-16:00, péntek: 8:00-14:00. Aki a nyitvatartási időn kívül érkezik, és így nem tud aznap segítséget kérni, vagy csak átutazik Magyarországon és nem szeretne hosszabb ideig itt lenni, kaphat átmeneti szállást is, egy éjszakára. Ezt a következő címen biztosítják: 1117 Budapest, Galvani utca 44/A. A szálláshelyet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat működteti. A Nyugati Pályaudvaron a vasúti alkalmazottak és az ott működő rendőrségek dolgozói tudnak segíteni abban, hogy hogy lehet eljutni erre a szállásra.
Ahhoz, hogy tartós szállás és napi háromszori étkezés járjon neked, fontos, hogy a Magyarországra érkezésedtől számított egy hónapon belül benyújtsd a menedékes kérelmet. Ebben az esetben addig, amíg megkapod a menedékes kártyát, vagy a menedékes kérelmet elutasító döntést, jogosult vagy a szállásra és étkezésre. Ha a menedékes kérelmet az országba érkezésedtől számított 30 napon túl nyújtod be, tartós szállás és étkezés csak akkor jár, ha várandós vagy, hat év alatti gyermeket nevelő szülő vagy, a fogyatékossággal élő ember vagy ilyen ember gondozója, 65 év feletti vagy olyan 18 év alatti, aki közös háztartásban él az itt felsorolt emberek bármelyikével.
Miután megkapod a menedékes kártyát, 30 napig vagy jogosult szállásra és ellátásra. Várandós nők, 18 év alattiak és a velük egy háztartásban élő egyik szülő, a fogyatékossággal élő emberek és gondozóik, valamint 65 év feletti emberek a menedékes kártya megszerzését követő 30 napon túl, időbeli korlát nélkül kaphatnak szállást és étkezést.
Ha menedékes kártyát kaptál, a kártya megszerzését követő 30 napon túl csak akkor jár a szállás és étkezés, ha munkát vállalsz és a munkaadód szerződést köt a szállásadóddal. Munka hiányában sajnos nem jár az ingyenes étkezés és szállás (kivéve, ha az előző bekezdésben meghatározott kedvezményezetti körbe tartozol).
Ha Ukrajnában a lakóhelyed nem a kormány listájában felsorolt megyékben volt, akkor sajnos 2024. augusztus 21. után nem vagy jogosult államilag biztosított szállásra. Azok, akik nem a felsorolt megyékben laktak korábban, de augusztus 21. előtt államilag finanszírozott szálláshelyen voltak elhelyezve, 2024. július 10-ig nyújthattak be méltányossági kérelmet, amiben kérték, hogy augusztus 21. után is kaphassanak szállást. Ha nyújtottál be ilyen méltányossági kérelmet, de azt elutasították, javasoljuk, hogy keress meg minket a ukrainecrisis@helsinki.hu email címen.
Ha megteheted, dönthetsz úgy is, hogy saját szálláson laksz (például családodnál, barátoknál), de erről is szólnod kell a hatóságnak.
Kaphatnak pénzügyi támogatást a kérelmezők a menedékes eljárás során?
Nem. A menedékes eljárás idejére nem jár támogatás. Az csak a menedékes kártya kézhezvétele után igényelhető.
Milyen pénzügyi támogatásra jogosultak a menedékes státuszú személyek?
A menedékes státuszú felnőttek havi 22.800 forint (kb. 60 EUR), a gyermekek pedig 13.700 forint (kb. 35 EUR) összegű létfenntartási támogatásra jogosultak. Ezért a juttatásért a járási hivatal foglalkoztatási osztályán kell jelentkezni, majd minden hónapban egyszer meg kell jelenni a hivatalban. Munka megkezdésével vagy a nyugdíj folyósításával egyidejűleg ez a pénzügyi támogatás megszűnik. Ha elmúltál 16 éves és visszautasítod a járási hivatal foglalkoztatási osztálya által felajánlott munkát, elveszíted a létfenntartási támogatásra való jogosultságodat – kivéve, ha 3 év alatti gyermeket nevelsz, vagy ha nem töltötted be a 18. életévedet és még iskolába jársz.
Hol lehet szállást találni?
Az ukrán-magyar határnál a határátkelőhelyek mellett létrehozott segítőpontokon tudsz átmeneti szállást kérni. Ilyen segítőpontok vannak Záhonyban, Beregsurányban, Tiszabecsen, Barabáson és Lónyán. Az ott dolgozók segítenek neked abban is, ha menedékes kérelmet szeretnél beadni. Közvetlenül Budapestre felutazva a Nyugati Pályaudvarnál (1062, Budapest Teréz körút 55.) működő Kormányablakban tudsz segítséget kérni, nyitvatartási időben. A szállással kapcsolatban kérjük olvasd el a fenti, VII/2. pontot.
Ezen kívül még vannak hasznos weboldalak, amelyek segíthetnek a szálláskeresésben:
- https://shelterukr.com/
- https://help.budapest.hu/
- https://www.supportukraine.hu/
- https://ukrainehelp.hu/hu/
- https://www.ukrainetakeshelter.com
- menekult@utcarollakasba.hu
Hogyan tudnak az Ukrajnából menekülő emberek Magyarországon dolgozni?
A menedékeskénti elismerést kérelmezők és a menedékes státuszú emberek külön engedély nélkül dolgozhatnak. Az álláskereséshez segítséget kérhetnek a Menedék Egyesületnél a menedek@menedek.hu email címen.
A menedékes státuszú személyek jogosultak az állami egészségügyi ellátásokra? Azok a személyek, akik már benyújtottak menedékes kérelmet, de még nem kapták meg a státuszt, jogosultak egészségügyi ellátásra?
Igen. A menedékes státuszú emberek jogosultak egészségügyi szolgáltatásokat igénybe venni, azaz jogosultak az alap- és a sürgősségi orvosi ellátásra. Ugyanez vonatkozik azokra is, akik kérelmet nyújtottak be, de még nem részesültek a státuszban. Ezek a személyek szintén az alap- és sürgősségi orvosi ellátásra jogosultak. Ezen túlmenően jogosultak onkológiai kezelésre, valamint krónikus betegségek esetén egyéb szakorvosi ellátásra.
Hogyan lehet hozzáférni az egészségügyi szolgáltatásokhoz?
A menedékes státuszt kérelmező vagy a státusszal rendelkező, magánszálláson tartózkodó személyeknek a háziorvoshoz (körzeti orvos) kell fordulniuk receptért és alapvető orvosi vizsgálatokért. A pontos címeket megtalálhatod az interneten. Ha valakinek sürgős orvosi ellátásra van szüksége, akkor a legközelebbi kórházba lehet menni, ahol szintén el fogják látni az orvosok.
Úgy tudom, 6 hónapig kérhetek ingyenes gyermekétkeztetést az iskolákban, óvodákban. Hat hónap után ez már nem jár?
Hat hónap elteltével is járhat akkor, ha a lakóhelyetek szerinti jegyzőtől ezt kéred és a jegyző ezt engedélyezi.
Letölthető anyagok
- FAQ_HU-12.04.2023 pdf, 301 KB Letöltés
- FAQ_EN_12.04.2023 pdf, 243 KB Letöltés
- FAQ_UKR_12.04.2023 pdf, 279 KB Letöltés
- FAQ_RU_12.04.2023 pdf, 276 KB Letöltés