Fiatal hangok a hangtalanokért, egymásért és egy jobb társadalomért – egy másfél éves projekt tanulságai
Lezárult az első hosszú távú projektünk, amelyben az emberi jogok és társadalmi kérdések iránt érdeklődő fiatalokat képeztünk, majd segítették a munkánkat.
Csapatuknak a Fiatal hangok a hangtalanokért nevet adták. Együtt szerveztük velük a menekült és magyar fiataloknak szóló tavalyi és idei emberi jogi táborunkat, a képzésünkön résztvevő pedagógusokkal osztották meg a tapasztalataikat és tudásukat, középiskolában tartottunk velük menedékjogi foglalkozást, javaslatokat tettek, hogy hogyan érhetünk el több fiatalt, és még sok más workshopon és kommunikációs feladatban is számíthattunk rájuk.
„Sikerült egy sokszínű csapatot összeállítani, és a képzés segített nekünk abban is, hogy egymás tapasztalatain keresztül nyerjünk bepillantást egyes témákba. Sokat tanulhattunk így arról is, hogy nagyobb türelemmel, nyitottsággal viszonyuljunk a másikhoz.” (Adri)
„Nagyon jól tudtunk együttműködni, mert tökre érződik, hogy tiszteljük egymást, meg a másik véleményét, meg életmódját, életfelfogását. Emellett szerintem viccesek vagyunk, mindig nagyon jókat nevetek. Ez egy olyan társaság, ahol az ember el tudja engedni magát, mert egy komfortos közeget teremt mindenki a jelenlétével.” (Panni)
„Nagyon átjött számomra az a természetes kedvesség, ami a csoportot áthatotta. Meg hogy mindenki őszintén támogatta a másikat és nyitott volt. Lehet, hogy a sulis élethez hasonlítom, de ezt én nagyon kevés helyen tapasztaltam eddig. Itt nagyon jó volt ezt érezni, biztonságos közeget adott nekem, és mindig tudtam önmagam lenni, amikor akartam.” (Heven)
„Mi vagyunk a jövő generációja, és ez nagyon sokat számít, hogy az aktuális fiatalság mennyire vonódik be a társadalmi életbe – ez erősen meghatározza a jövőnket. Egy ilyen program által maguk a fiatalok is rengeteget tanulnak. Sőt, az adott civil szervezetnek is hasznára tud válni olyan szempontból, hogy megismerheti, hogy egyetemi végzettséggel nem rendelkező emberek hogyan állnak hozzá azokhoz a témákhoz, amelyekkel alapvetően diplomás emberek foglalkoznak. Meg mi már más generációban nőttünk fel, más hatások és társadalmi problémák érintenek minket, és ezt is a Helsinki, vagy egy másik civil szervezet be tudja építeni a működésébe.”