#Falfirka kisokos Megvan a véleményed, és látványosan ki is nyilvánítanád?

FECSKE Támogató Csoport fogvatartottak hozzátartozóinak

A FECSKE Támogató Csoport – a Gyökerek és Szárnyak Alapítvány támogatásával – májusban indította el az első online mentálhigiénés csoportját fogvatartottak hozzátartozói számára annak érdekében, hogy Budapesttől távol élő érintettek is hozzáférjenek a segítséghez.

A FECSKE a Fogvatartottakat és Családjukat Képviselő Csoport. Szabadult fogvatartottakból, családtagjaikból, civilekből, a büntetés-végrehajtással foglalkozó szakemberekből álló hálózat. Ez a hálózat abban hisz, hogy mindenkinek joga van a szabadságvesztés büntetését emberséges körülmények között tölteni. Az emberséges börtönkörülmények között töltött szabadságvesztés, a szociális szolgáltatások segítik a szabadulás utáni talpra állást, a társadalomba történő sikeres visszailleszkedést. Az emberséges fogvatartás kiemelt figyelmet fordít a családdal való minőségi kapcsolattartásra. A FECSKE azért jött létre, hogy a magyar börtön égető, és rendszerszintű problémáin együtt gondolkozhassanak a büntetés-végrehajtás által érintett csoportok tagjai. Hosszútávon egy önszerveződő mozgalom alapjait kívánjuk megteremteni és a fogvatartottak érdekképviseletének új formáit kialakítani.

A Fecske Támogató Csoportjának célja egy olyan biztonságos, ítéletmentes, támogató közösség létrehozása volt, amelyben a jelenleg fogvatartásukat töltő személyek hozzátartozói elmondhatják érzéseiket, félelmeiket, nehézségeiket. Az érzelmi támogatás mellett fontosnak tartottuk azt is, hogy a résztvevők praktikus információkhoz jussanak a börtön világának működésével kapcsolatban.
A jelentkezőkkel készített első interjúk után május közepén indult el a csoport, 6 résztvevővel: 31-78 éves kor közötti nőkkel, akiknek a párjuk (5 fő) vagy a gyermekük (1 fő) van jelenleg börtönben, közülük négyen édesanyák. Szeretteik ítélettartama 2-15 év, illetve egyikük régóta húzódó letartóztatásban van. Összesen 7 alkalommal, 120 perc/alkalom időtartamban tartottuk meg a csoportot egy, a büntetés-végrehajtásban közel egy évtizedig dolgozó szakember (gyógypedagógus, kriminológus, művészetterapeuta) vezetésével.
A csoport kiemelt témái voltak a párkapcsolat/házasság, a gyermekekkel való kommunikáció, az emberi kapcsolatok változása, a gyakran megjelenő érzelmek a fogva tartással összefüggésben, a poszttraumás növekedés (személyes fejlődés a nehézségek hatására), a szabadulásra felkészülés, a hozzátartozók aktivizmusa, illetve a közösségi felelősségvállalás.
A csoport végeztével a résztvevők elköteleződtek amellett, hogy önkéntes alapon, sorstárssegítés formájában tovább folytatják a közös munkát, amihez a FECSKE Támogató Csoport felajánlotta a szakmai és anyagi támogatását.
A csoporttagok visszajelzései:

„Itt találkoztam olyan emberekkel, akik nem csak egy cipőben járnak velem, de még erőt is meríthetek a kitartásukból, hozzáállásukból.”

„Esténként, amikor a gyerekek lefeküdtek, sokszor éreztem azt, hogy teljesen egyedül vagyok, senki nem ért meg, és nagyon hiányzott a felnőtt társaság. Ezt jelenti nekem a csoport, kapcsolódást és megértést.”

„A tesóm azt mondta, hogy amióta ebbe a „klubba” járok, látszik rajtam, hogy jobban vagyok.”

„Olyan témák is előkerültek, amiket rég elástam magamban, de nagyon megkönnyebbültem, amikor beszélhettem róla.”
Az online hozzátartozói csoport során több alkalommal összeült a szakmai team (három csoportvezető szakember és a projekt koordinátora), hogy reflektáljon a csoportfolyamat tapasztalataira, majd július elején az Alapítvány és a büntetés-végrehajtáshoz kapcsolódó támogatóink számára online beszámolót is tartottunk.
Elkezdtük az őszi csoportjaink, a szabad interakciós és az anya-gyermek csoportok tervezését, valamint a csoporttagok toborzását. A láthatóságunk érdekében Facebook-oldalt készítettünk a FECSKE Támogató Csoportnak.

 

Megosztom másokkal

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság