#Falfirka kisokos Megvan a véleményed, és látványosan ki is nyilvánítanád?

képviseleti demokrácia

A képviseleti demokrácia olyan politikai rendszer, ahol a választópolgárok nem közvetlenül hozzák meg a döntéseket, hanem választott képviselőik révén delegálják a döntéshozatalban, a törvényhozásban és a végrehajtó hatalom ellenőrzésében való részvételt.

Az ilyen rendszerben az arra jogosult polgárok választásokban vesznek részt, amely során kiválasztják azokat a képviselőket, akik ezután közéleti ügyekben döntéseket hoznak helyettük. A skót Lord Henry Brougham (1778–1868) szerint a képviselet lényege, „hogy a nép korlátozott időre átruházhatja hatalmát az általa választott küldöttekre, akik hatékonyan elvégezhetik azokat a kormányzati feladatokat, amelyeket máskülönben maga a nép látott volna el”.

A képviselő mandátuma (megbízatása, felhatalmazása) lehet kötött és lehet szabad. Előbbi esetben a döntéseknél köteles kikérni és képviselni a választói akaratát, utóbbinál nincsen ilyen kötelessége. A magyar rendi országgyűléseknél a „követek” mandátuma kötött volt, 1848-tól viszont a képviselőknek szabad lett.

A képviseleti demokráciában a választott képviselők felelősséggel tartoznak a választóiknak, és rendszeres időközönként új választásokat kell tartani, ahol az emberek eldönthetik, hogy továbbra is támogatják-e őket vagy sem. Ez a modern, nagy lakosságú államokra jellemző politikai rendszer hatékonyabb mint elődje a részvételi demokrácia volt, ahol minden döntés közvetlenül a politikai jogokkal rendelkezők kezében volt. A képviseleti demokrácia nagyobb területi egységekben is biztosítja a népképviseletet, valamint hatékonyabban előzi meg a viszálykodást és a háborúskodást a politikai ellenfelek között.

A képviseleti elv nem csak parlamentáris szinten érvényesül, de demokráciákban szerepet kap például helyhatóságok, közintézmények (pl. iskolák), szakmai, munkavállalói érdekképviseletek, de olykor még egyes egyházak működtetésében is.

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság