Feliratkozás hírlevélre Ne maradj le legfontosabb híreinkről 2025-ben!

Az Európa Tanács kínzás megelőzésére létrehozott bizottságának jelentése Magyarországról

Translation is available for this content

Switch to English

Az Európa Tanács Kínzás, Embertelen vagy Megalázó Bánásmód vagy Büntetések Megelőzésére Létrehozott Európai Bizottsága (CPT) közzétette jelentését 2009-es magyarországi időszaki látogatásáról, melynek során a CPT delegációjának tagjai büntetés-végrehajtási intézeteket, rendőrségi fogdákat, idegenrendészeti őrzött szállásokat és pszichiátriai intézeteket kerestek fel.

A CPT jelentésében kiemelte, hogy bár a helyzet javult, a magyar büntetés-végrehajtási intézetek változatlanul túlzsúfoltak. A bizottság hangsúlyozta, hogy a férőhelyek számának növelése nem jelent valódi megoldást a problémára, ehelyett büntetőpolitikai változtatásokra lenne szükség. A CPT azt javasolta a magyar hatóságoknak, hogy tegyenek további erőfeszítéseket a börtönnépesség csökkentése érdekében, így a büntetőeljárás folyamán törekedjenek a szabadságelvonással nem járó kényszerintézkedések alkalmazására, a büntetéskiszabás során részesítsék előnyben az alternatív szankciókat, és segítsék elő a fogvatartottak jövőbeni reintegrációját a társadalomba.

A jelentés szerint a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet és a Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézet vonatkozásában több esetben felmerült, hogy a fogvatartottakat a személyi állomány egyes tagjai bántalmazzák. A CPT ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az intézetek vezetésének egyértelművé kell tenniük a bántalmazás bármilyen formájának elfogadhatatlanságát, és biztosítaniuk kell a kényszerítő eszközök arányos alkalmazását. Látogatása során a CPT kiemelt figyelmet fordított a különleges biztonsági körleten fogvatartott terheltek körülményeinek vizsgálatára. Követelményként fogalmazta meg a bizottság a biztonsági csoportba sorolásról szóló döntés indokolását, és az e döntések elleni jogorvoslat lehetőségének megteremtését.

A bizottság aggályosnak tartja, hogy továbbra is lehetséges az előzetes letartóztatottak rendőrségi fogdákon való fogvatartása. Az egészségügyi vizsgálatok kapcsán a CPT kiemelte: a jelenlegi gyakorlattal ellentétben azok nem végezhetők a rendőrök jelenlétében, rendőri bántalmazásra utaló panasz esetén pedig biztosítani kell, hogy a fogvatartottat független orvos vizsgálhassa meg.

A jelentés szerint a fizikai bántalmazás mellett a nyírbátori őrzött szálláson fogvatartott külföldiek szóbeli inzultusokra is panaszkodtak. A jelentés szerint biztosítani kell, hogy az idegenrendészeti őrizetben lévők megfelelő jogi segítségben részesüljenek, valamint hogy az általuk értett nyelven információkat kapjanak jogaikról és az eljárási szabályokról. A CPT emellett többször utalt arra, hogy az idegenrendészeti őrizetben lévők nem egy büntetőeljárás terheltjei, és ennek fényében is indokolt fogvatartásuk bizonyos szabályainak enyhítése.

A CPT jelentésének teljes szövege elérhető angol és magyar nyelven, emellettangol és magyar nyelven közzétették a magyar kormánynak a jelentésre adott válaszát is.

A Magyar Helsinki Bizottság az időszaki látogatást megelőzően külön jelentésben tájékoztatta a CPT-t a legfontosabb problémákról, ennek szövegét lásd itt.

 

 

 

Hiteles forrásból szeretnél információhoz jutni?

Ne maradj le a legfontosabb történésekről, értesülj terveinkről. Tartsuk a kapcsolatot, iratkozz fel hírlevelünkre Te is!

Hírlevél feliratkozás

Kövesd a Helsinkit

Napi aktualitásokért és extra tartalmakért kövess minket a Facebookon

Magyar Helsinki Bizottság