YES projekt
Translation is available for this content
Switch to EnglishA YES projekttel (Youth Engagement and Sensitisation for Refugee Integration and an Inclusive Hungarian Society) egyrészt Magyarországon élő menekült és bevándorló fiatalokat segítünk, hogy cselekvő résztvevői tudjanak lenni a közösségeiknek és a magyar társadalomnak. Másrészt a magyar fiatalok és tanárok tudatosságát növeljük olyan foglalkozások által, amelyek megértetik velük a menekültek és bevándorlók helyzetét. A YES projekt abból az igényünkből született, hogy Magyarország egyik legsötétebb színben feltüntetett kisebbségét – a menekülteket és a bevándorlókat – bátorítsuk arra, hogy láthatóbbá és egyenlőbbé válásukkal otthonosabban érezhessék magukat Magyarországon.
A projekt fő tevékenységei:
- A Helsinki Bizottság munkáját a Fiatal hangok a hangtalanokért munkacsoport segíti. A csapat hét bátor és sokszínű fiatalból áll, akik tanácsokkal segítik a szervezetünk kommunikációját, valamint részt vesznek a projektben megvalósítandó események szervezésében. A Fiatal hangok tagjai facilitálni, moderálni, kommunikálni és mentorálni is megtanulnak a projekt során.
- 2023 őszén és 2024 tavaszán menekült, bevándorló és magyar fiataloknak egy társadalmi részvétel tanfolyamot tartunk. A tanfolyam célja az, hogy a sokféle hátterű fiatalból csapatot kovácsoljunk, akik közösen valósítanak meg egy közérdekű eseményt.
- Iskolai foglalkozásokat vezetünk az élménypedagógia módszerével magyar középiskolásoknak a menekültek és bevándorlók élettapasztalatairól.
- 2023 és 2024 nyarán négynapos emberi jogi tábort szervezünk menekült, bevándorló és magyar fiataloknak azért, hogy jobban megismerjék egymást, és hogy megtapasztalják az emberi jogok érvényesülésének fontosságát.
- Önkormányzati dolgozóknak képzést tartunk, amely hozzájárul ahhoz, hogy az Ukrajnából elmenekült embereknek hatékonyabban segítséget nyújthassanak.
- Középiskolai tanárok részére kétnapos elvonulást szervezünk, amely során abban segítjük majd őket, hogy hogyan tudnak iskolákban a menekültekről és bevándorlásról beszélni a diákjaikkal.
- A tapasztalatainkat egy módszertani kézikönyvben is közzé fogjuk tenni.
Projekt időtartama: 2022.09.01-2024.08.31.
A projekt a terre des hommes Germany támogatásával valósul meg.